Вячеслав Гавриленко, генеральний директор компанії ARX Life, заступник Голови правління страхової компанії ARX, розповідає про зміни на страховому ринку, поведінку клієнтів, розвиток регіональної мережі та чого очікувати наприкінці року.
Зараз ми наближаємося до завершення ще одного важкого року для українського страхового ринку, який продовжує працювати в умовах війни. Вже три роки ми працюємо в умовах невизначеності, попри це ринок демонструє певні успіхи. Хоча наші попередні прогнози на 2024 рік виявилися дещо оптимістичними, особливо стосовно продажу нових авто та автокредитів, ринок все ж показав непогані результати.
Особливим викликом став травень 2024 року, коли загострення бойових дій, мобілізація, зниження купівельної спроможності та відключення світла вплинули на клієнтів. Проте, вже влітку ситуація стабілізувалася, а серпень став рекордним завдяки активному придбанню нових автомобілів напередодні підвищення військового збору.
Поточні результати діяльності компанії
За 8 місяців 2024 року, зростання страхових платежів групи наших компаній склало 17%. Це нижче середнього показника в 24% учасників Національної асоціації страховиків України (НАСУ).
Прибутковість є ключовим індикатором успішності для будь-якої фінансової установи. Наша компанія націлена на отримання андерайтерського прибутку та досягнення показника комбінованого коефіцієнта, затвердженого Наглядовою Радою Fairfax.
Вважаю що це актуально для всього ринку. По-перше тому, що «традиція» отримувати прибуток в страхуванні тільки від інвестдоходу, але без андерайтингового прибутку, є хибною – і загальний прибуток значно менший, і інвестдохід має тенденцію до зменшення. По-друге зі зростанням премій потрібно збільшувати реальний капітал, а це можливо лише за рахунок прибутку.
Хочу також зауважити, ціна – не головний і не єдиний параметр у виборі клієнтами страхової компанії. Клієнти дивляться на якість сервісу, оцінюють надійність компанії, беруть до уваги її історію і репутацію. Як приклад: наш ключовий страховий продукт компанії КАСКО демонструє суттєве зростання в преміях на 25% до попереднього року, а у серпні – на 33%.
Стабільний інтерес до цього виду страхування можна пояснити розумінням важливості захисту своїх активів навіть в умовах війни.
Хоча автоцивілка не є профільним продуктом компанії, за 8 місяців 2024 року склав 24%, що перевищує середнє значення цього показника на ринку на 3%. Загалом ми тримаємо перше місце на страховому ринку в КАСКО і перше місце в страхуванні майна (приріст на 12%) – чим я дуже пишаюсь. В медичному страхуванні, нажаль, маємо падіння 9% до переднього року. В страхуванні життя ми маємо помірний і очікуваний ріст в 8%.
Яким чином ми досягаємо прибутковості?
Ми рахуємо і відслідковуємо комбінований коефіцієнт по всім лініям бізнесу, по всім продуктам - стимулюємо ті, які є прибутковими і формуємо умови для покращення прибутковості для інших (тоді темпи зростання по таким потенційно неприбутковим продуктам падають, але вони не вбивають загальний прибуток).
Як вже було сказано неодноразово - прибуток це головний еквівалент ефективності. Тому порівнювати себе з ринком і конкурентами варто саме за його рівнем і сплаченими податками.
За 8 місяців ARX – компанія №1 на страховому ринку в Україні за такими фінансовими показниками: прибуток, активи, власний капітал, гарантійний фонд страховиків.
Багато років ми є і найбільшим платником податків та зборів на страховому ринку, не тільки в абсолютному вимірі, а також за показником податкового навантаження на дохід.
Наприклад, у 2023 році наш дохід становив 4 млрд грн страхових премій, а податки та збори – 400 млн грн, або 10% з обороту. Це набагато більше, ніж у середньому по країні та по страховому сектору.
Цього року, сума всіх сплачених податків до бюджету України від ARX та ARX life за 8 місяців 2024 року виросла на 16,3% до попереднього року і склала 328 956 276 грн. Як результат - ARX та ARX life є найбільшими платниками податків на українському страховому ринку.
Всього до державного бюджету з початку повномасштабного вторгнення сплачено понад 1 млрд грн. Отже і в цьому питанні ми є №1!
Розвиток мережі продажів
Страховий ринок не оминула криза пошуку нових співробітників. Після першого року з повномасштабного вторгнення ситуація з безпекою співробітників в регіональній мережі стабілізувалась, але людям важко – особливо в наближених до ворога регіонах. Ми завжди на зв’язку і слідкуємо щоденно за динамікою наслідків обстрілів.
В 2022-2023 роках ми вже мали практику допомоги працівникам із переміщенням в західні регіони на необхідний термін. Активно продовжуємо посилювати енергетичну автономність офісів і закупили вже нове, більш покращене обладнання для альтернативного живлення на період відключень, як і вирішили питання інтернету та зв’язку.
Ретельно слідкуємо, щоб поруч із офісами були бомбосховища, адже безпека співробітників та колег – наш пріоритет. З виходом інформації про вимоги до інклюзивності будемо вирішувати і це питання.
Всі сервіси з продажу, випуску договорів, виставленню рахунків, нагадуванню про платежі, навіть огляди авто, повідомлення про страхову подію і хід врегулювання є діджиталізованими і працівники можуть їх підтримувати з будь-якого місця онлайн - дає можливість працювати і в гібридному режимі (в офісі і інколи з дому) – процес обслуговування клієнтів з технічних причин не припинявся і не буде припинятись.
І мушу сказати, що навіть в таких важких умовах і навіть в наближених до кордону з ворогом регіонах, наші працівники в офісах з продажів і врегулювання працюють успішно і виконують поставлені задачі, попри все.
Окремо скажу про клієнтів. Ми вдячні їм за те, що вони породжують жити, працювати, допомагати країні, і розуміють необхідність страхування - частота настання випадків майже повернулась до довоєнного рівня, а вартість середнього страхового випадку значно виросла (через девальвацію і інфляцію).
Тільки в серпні ми виплатили клієнтам більш ніж 142 млн грн! Клієнти це відчувають і попит на страхування є. Нажаль, економічна ситуація не покращується і девальвація робить свою погану справу, отже є тиск на платоспроможність клієнтів, але вони тримаються і розуміють – в важкі часи потрібно покладатись тільки на надійних страховиків.
Чого ринку очікувати далі?
Новий закон про страхування і відповідно нові вимоги до страхових компаній, нова автоцивілка, та ще й під час війни – це закладення суттєвих змін на страховому ринку. Зокрема через початок дії нових вимог, частина компаній вже залишила страховий ринок, і цей процес продовжиться наступного року - отже чекаємо на консолідацію ринку і збільшення обсягів бізнесу у тих компаній, які продовжуватимуть працювати.
Але за декілька років стануть обов’язковими вимоги для значимих страховиків, щодо переходу на більш складні стандарти платоспроможності - Solvency II. Отже це знов про зміни, про ефективність, капітал, прибуток і обґрунтовані ціни.
Незважаючи на загальні складнощі, ринок страхування в Україні демонструє адаптивність та здатність до зростання. Але умови невизначеності вимагають ще більш напруженої і системної роботи оцінки і управління ризиками, покращення продуктів і сервісів для клієнтів, уваги до персоналу і роботи по впровадженню вимог Регулятора.
Ми вже приблизно розуміємо очікувані кінцеві показники за 2024 рік – в цілому в межах цілей, можливо навіть з певними покращеннями. Зараз ми вже почали будувати плани на наступний 2025 рік – отже зосереджені на прогнозуванні основних показників для всіх продуктів і каналів дистрибуції. З врахуванням цілей по прибутковості.
Викликів багато, є велика конкуренція, є багато важливих завдань, але ми з оптимізмом дивимось в майбутнє. Впевнений, що нашу Країну, її економіку і страховий ринок чекає світле майбутнє, інвестиції, розквіт і зростання до дійсно високого європейського рівня.