Як страховик, ми закриваємо цілий блок важливих для підприємств питань

Андрій Семченко, Директор корпоративного бізнесу ІНГО
26 квітня, 13:00 · Андрій Семченко, Директор корпоративного бізнесу ІНГО

Страхова компанія ІНГО, яка відома в першу чергу як №1 у страхуванні юридичних осіб, протягом 2023 року зібрала найбільше премій та провела найбільше виплат у категорії страхування вантажів. Про те, що відбулось у сегменті та як спрацювала компанія, розмовляємо з директором корпоративного бізнесу ІНГО Андрієм Семченком.

Андрію, що треба було зробити компанії, щоб стати лідером у страхуванні вантажів?

- Найважливішим для страховика є якісний андерайтинг, наявність перестрахування та компетенції при врегулюванні збитків, довготривалі сталі відносини з партнерами та перманентний пошук нових каналів, клієнтів. Але це не залежить від виду страхування. Кожен з сегментів вимагає високого рівня професійності та залученості. Я би порівняв нашу діяльність з роботою дизайнерів, яким практично кожен клієнт ставить задачу підготувати індивідуальне рішення виключно під свої смаки та інтереси.

Тобто у нас настільки виросла культура страхування, що страхувальники вже чітко знають що і від яких ризиків вони хочуть убезпечити?

- Не все так добре, але прогрес, безумовно, є. Для подальшого покращення ситуації маємо помічників. Наприклад, просто колосальну роботу проводять брокери, які допомагають людям та компаніям зрозуміти власні потреби і виступають посередниками у страховому процесі. Якщо працюємо з потенційним клієнтом напряму, робимо ризик аудит самостійно.

В майновому страхуванні для цього у нас є власний інженерний центр зі спеціалістами високого рівня (колишні пожежники високого рівня та спеціалісти з інженерною освітою та досвідом). Саме вони проводять огляди та оцінку об’єктів страхування, готують звіти та детальні рекомендації.

У разі перестрахування великих об’єктів, коли нам потрібно отримати додатковий капітал (перестрахову ємність), ми використовуємо ці звіти у комунікації з перестраховиками. Іноді доводиться залучати до оглядів зовнішніх сюрвеєрів, що представляють міжнародні спеціалізовані компанії.

При перевезенні вантажів також необхідно дотримуватися низки вимог. Їх теж потрібно контролювати та фіксувати за допомогою сюрвею: завантаження/розвантаження, кріплення негабаритних вантажів, особливості спеціального транспорту або самого вантажу (температурний режим, природні норми втрати ваги, поєднання з іншими вантажами тощо).

Якщо страхуються будівельно-монтажні ризики, то огляди об’єктів можуть відбуватися не лише на початку будівництва, а й на його різних стадіях. Порушення, пов’язані з відхиленням від календарного графіку або недотриманням технології чи використання матеріалів, передбачених проєктом, теж часто стають причинами збитків. Тому це дуже важливо.

За підсумками 2023 року ІНГО зібрала понад 212 млн. грн премій у страхуванні вантажів. Це значно більше попереднього періоду. Що відбувається у сегменті?

- Так, ми стали страхувати досить багато вантажів. В тому числі й від воєнних ризиків. Однак на морі – переважно від певних географічних координат відповідно до лондонського бюлетеню. Або інших шлях перевезення – суходолом.

Тут обсяги суттєво зросли, отже, ми стали більше страхувати вантажів на землі. Маємо досить конкурентну пропозицію щодо покриття й тарифів. Наразі даємо покриття від воєнних ризиків в середньому на 10 млн. грн. на один транспортний засіб на час одного перевезення. І у нас, до речі, вже є збитки. На жаль, бувають «прильоти» під час проміжного зберігання застрахованого вантажа. Наразі займаємося врегулюванням цього випадку.

Як для страхової компанії, ви досить нерозважливі. Так активно займатися воєнними ризиками у воюючій країні…

- Насправді я так не вважаю. Правильніше сказати, що ми досвідчені і навіть загартовані. Ще до початку повномасштабної війни наша компанія активно працювала за міжнародними програмами страхування (фронтинг), які в тому числі містили воєнні ризики. Ба більше – ІНГО сама замається фронтигом з 1995 року, тому маємо чітке розуміння особливостей, знаємо вординги та всі можливі розширення. Для нас не проблема імплементувати їх в наше локальне покриття у відповідності до вимог.

Тому, коли після 24 лютого 2022 року міжнародні перестраховики відмовилися працювати в Україні за міжнародними програмами страхування, всі ризики, які вони закривали раніше, вийшли на ринок. Відповідно ми були готові задовільнити попит враховуючи стандарти західних рішень.

Як вам це вдалося?

- Нам допомагає той факт, що у нас дуже досвідчена команда, професійний топ-менеджмент, який створює нам максимально сприятливі умови – підтримує ініціативи, надає певний рівень самостійності для оперативних важливих колегіальних рішень. Отже, коли потрібно, ми можемо швидко діяти та приймати гнучкі рішення. Завдяки цьому часто виграємо у конкурентів.

Також у нас достатньо капіталу (як для українського ринку), тому ми маємо хороший запас міцності. Звісно, якщо порівнювати забезпечення капіталом, то всім українським компаніям ще далеко до західних гравців.

Ми не можемо надати такі шикарні умови покриття, які дають своїм клієнтам міжнародні страхові та перестрахові компанії світового рівня. Але все ж таки нам вдалося в певній мірі задовольнити потреби українських підприємств. Наші страхові рішення виявилися досить конкурентними і, що головне, - ми не боїмося робити щось нове. Намагаємося підтримувати український бізнес.

Але ризики досить високі. Наскільки це прийнятне для класичної страхової компанії?

- Так, місцями ризики високі, але компанія свідомо йде в цей сегмент. Водночас ми прагнемо підтримувати репутацію компанії, яка завжди виконує свої зобов’язання. Тому ми все ж таки обережні.

Під час прийому на страхування зважено оцінюємо кожен об’єкт. Та й не лише один об’єкт – мусимо тримати в полі зору і окремі бізнеси, галузі й макроекономічну ситуацію в цілому. Якщо бачимо якісь негативні тенденції, що впливають на той чи інший бізнес, надаємо його власникам рекомендації для їх усунення або мінімізації.

Наприклад, збільшується кількість крадіжок під час автотранспортних перевезень, ¬- будь ласка, використовуйте причепи з цільнометалевих конструкцій, а не тентові, регламентуйте місця зупинки водіїв, використовуйте GPS-трекери або інші охоронні засоби.

Звісно, окрім цього, ми уважно слідкуємо за розвитком всього портфелю, постійно робимо зріз збитковості кожного сегменту для його контролю та корегування політик.

Аграрії також зараз мають ускладнення з вантажними перевезеннями. Для них існують якісь окремі програми? Що ІНГО пропонує в цьому сегменті?

При перевезенні зернових пропонуємо програми страхування вантажів – зернових, олійних та інших культур, що вирушають на експорт. Компанія готова убезпечити їх відповідно до потреб клієнтів або вимог контрактів на постачання (включаючи захист за стандартами GAFTA, FOSFA тощо).

На це літо пропонуємо програми страхування майбутнього врожаю, що мають розширення на воєнні ризики, а саме: ризики пошкодження посівів як внаслідок повітряних атак, так і через безпосередні дії військових (в тому числі маневри чи інші дії), переміщення військової техніки, будівництво оборонних споруд. Навіть включили опцію компенсації витрат на розмінування.

Скоріше за все вони теж будуть містити територіальне обмеження – не ближче 50 км від зони бойових дій або державного кордону з республікою білорусь та російською федерацією.

Чи варто чекати нових проєктів для аграріїв, окрім покриття воєнних ризиків?

- Так. Я би не сказав, що це новий проєкт, але для нас він безумовно буде новим досвідом. Цього року ми виступаємо страховиком у проєкті «МетеоЗахист» від виробника засобів захисту рослин - «Сингенти».

Компанія розробила механізм, який допомагає страхувати агропідприємства за програмою індексного страхування. Придбав фермер ЗЗР та насіння від виробника – і одразу стає учасником програми страхування посівів соняшника, зернової групи, кукурудзи та ріпаку від трьох погодних ризиків: посухи, спеки та зливи.

Фактично це страхування визначеного показника (індексу) певного погодного параметру (температури повітря, вологості, кількості опадів тощо) або урожайності сільськогосподарської культури. Ключовий період роботи програми — фази цвітіння та наливу зерна.

«Сингента» створила цифрову систему й інтегрувала її з нами та постачальником погодних даних. Все, що потрібно фермеру, - це зареєструватися в системі, подати анкету та підтвердити накладними факт купівлі продуктів компанії «Сингента». Потім залишається лише відслідковувати погодні дані, розрахувати відшкодування відповідно до індексу та провести виплати. Все просто і прозоро.

Немає потреби проводити огляди посівів. Аграрії можуть охопити страховим захистом значні площі під час найкритичніших періодів вирощування культур. Процедура врегулювання збитків та виплати страхового відшкодування максимально легка та швидка. Фермер практично не бере участі в процесі врегулювання збитку та надає мінімальний перелік документів, який вимагається фінмоніторингом.

Що ще компанія пропонує для перевізників?

- Для трейдерів і перевізників. Окрім безпосереднього страхування вантажів та страхування відповідальності, ІНГО вже понад рік виступає в якості офіційного Гаранта в системі спільного транзиту NCTS (New Computerized Transit System), а також надає внутрішні гарантії згідно Митного кодексу України.

Можна дуже коротко про що йдеться?

- В основі процедури спільного транзиту (ССTP) лежить технологія NCTS, яка пов’язує митні служби країн-учасниць Конвенції (36 учасників) і дозволяє обмін митними даними.

Завдяки NCTS в одну систему на всіх етапах митного оформлення товарів включаються всі учасники транзиту (митниці, суб’єкти процедури, гарант). Раніше експортери та перевізники були змушені оформлювати документ T1 на кордоні.

Зараз вони можуть оформити відправлення з митниці на території України і не витрачати зайвий час. До того ж, дешевше замовити цю послугу у резидентів України, ніж отримувати гарантії на кордоні. Таким чином трейдери зменшують логістичні витрати, скорочують час митних формальностей та навіть можуть зменшувати розмір забезпечення базової суми гарантії.

Фактично, ми, як страховик, закриваємо цілий блок важливих для підприємств питань.



ТОП-10 СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ УКРАЇНИ

КАСКО ОСАЦВ ТУРИЗМ ДМС LIFE МАЙНО ЗК
премії виплати
  1. ARX 1 739 342 756 221
  2. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 1 419 812 676 607
  3. УНІКА 825 526 388 451
  4. VUSO 721 495 298 640
  5. UNIVERSALNA 637 875 181 985
  6. ТАС СГ 633 445 398 419
  7. ЕКСПРЕС СТРАХУВАННЯ 540 310 317 200
  8. ІНГО 510 663 290 158
  9. PZU УКРАЇНА 307 933 159 706
  10. ПЕРША 143 414 79 330
  1. ТАС СГ 1 048 544 468 265
  2. ОРАНТА 1 003 842 350 342
  3. PZU УКРАЇНА 462 151 238 037
  4. VUSO 328 231 154 387
  5. ЄВРОІНС 303 240 144 844
  6. ІНГО 283 096 120 472
  7. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 259 838 119 408
  8. ARX 256 141 116 083
  9. УНІКА 222 425 116 316
  10. ПЕРША 144 458 72 809
  1. VUSO 134 081 35 445
  2. PZU УКРАЇНА 76 595 44 838
  3. ARX 50 246 35 312
  4. ТАС СГ 49 315 15 746
  5. UNIVERSALNA 35 512 4 428
  6. УНІКА 35 009 21 192
  7. ІНГО 29 193 9 327
  8. ОРАНТА 23 126 4 082
  9. ПЕРША 16 342 3 203
  10. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 7 662 3 275
  1. УНІКА 1 035 733 557 928
  2. UNIVERSALNA 569 897 308 006
  3. ІНГО 525 450 352 330
  4. VUSO 512 706 309 004
  5. ARX 374 784 230 931
  6. ТАС СГ 373 458 203 008
  7. PZU УКРАЇНА 242 519 174 236
  8. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 209 198 113 788
  9. ЄВРОІНС 84 871 68 859
  10. ПЕРША 80 028 45 149
  1. МЕТЛАЙФ 1 968 858 382 937
  2. ГРАВЕ УКРАЇНА ЖИТТЯ 386 520 150 654
  3. УНІКА ЖИТТЯ 315 587 101 842
  4. PZU УКРАЇНА ЖИТТЯ 280 007 42 296
  5. АRХ LIFE 251 180 44 382
  1. ІНГО 571 416 51 119
  2. ARX 394 905 65 866
  3. ВУСО 279 235 123 327
  4. УНІКА 237 170 8 288
  5. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 215 565 21 996
  6. UNIVERSALNA 142 325 4 255
  7. ТАС СГ 85 073 9 778
  8. ОРАНТА 78 658 4 479
  9. PZU УКРАЇНА 52 595 5 185
  10. ПЕРША 29 568 689
  1. ТАС СГ 1 024 894 307 978
  2. PZU УКРАЇНА 411 019 123 240
  3. ОРАНТА 334 167 68 244
  4. ПЕРША 331 836 112 581
  5. ІНГО 262 769 104 859
  6. VUSO 115 088 55 179
  7. ARX 114 302 30 574

ДІЗНАЙСЯ ВАРТІСТЬ СТРАХУВАННЯ ОНЛАЙН


Insurance Review by Beinsure

©2004-2025 FORINSURER (Форіншурер) — журнал про страхування та іншуртех: новини страхового ринку, рейтинги надійних страхових компаній та банків. Для підготовки матеріалів використано огляди та дослідження Beinsure.com — Digital Media.

© Finance Media LLC. D-U-N-S Number 36-516-0096. Реєстраційний код (ЄДРПОУ) юридичної особи №5727935. Дата реєстрації 06.03.2008.
Адреса: вул. Євгена Сверстюка, 11А, Київ, 02660, Україна. Тел: +380445168560.

© Повне чи часткове використання рейтингів страхових компаній заборонено. База даних рейтингів є інтелектуальною власністю журналу Insurance TOP (УНДІ Права та економічних досліджень). Погляд Редакції не завжди може співпадати з думкою авторів, компаній чи ЗМІ. © Фото: Pexels.