Рішення щодо позову АКБ «Індустріалбанк» до СГ «ТАС» про стягнення регресу 10 949,6 грн. (Справа №20/5005/16075/2011 від 11.01.2012)

forINSURER.com

РІШЕННЯ

11.01.12 р.

Справа № 20/5005/16075/2011


За позовом Публічного акціонерного товариства акціонерного комерційного банку "Індустріалбанк" в особі Дніпропетровської філії, м. Дніпропетровськ

до Приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС" в особі Дніпропетровської регіональної дирекції приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС", м. Дніпропетровськ

про стягнення 10 949 грн. 60 коп.

Суддя Пархоменко Н.В.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність №153 від 03.11.11р.

від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ :

Публічне акціонерне товариство акціонерного комерційного банку "Індустріалбанк" в особі Дніпропетровської філії звернулось з позовом в якому просить стягнути з Приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС" суму страхового відшкодування по кредитному договору №КRC/0900/137/07 від 18.04.2007р. розмірі 10 949,60 грн., з яких заборгованість по кредиту у сумі 10111,12 грн., заборгованість за нарахування відсотками у сумі 318,48грн., заборгованість за нарахованою комісією у сумі 520,00 грн. та судові витрати.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, відзив не надав. Відповідач належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи, про що свідчить поштове повідомлення від 19.12.2011р.

Справа розглядається відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.

У судовому засіданні 11.01.2012р. оголошена вступна та резолютивна частина рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд ,-

ВСТАНОВИВ:

11 вересня 2006 року між Акціонерним комерційним банком “ІНДУСТРІАЛБАНК” в особі Дніпропетровської філії та Закритим акціонерним товариством “Страхова група “ТАС”в особі Дніпропетровської Регіональної Дирекції укладений договір страхування кредитного портфелю Банку № 01430060501, предметом якого є страхування ризиків Страхувальника, пов'язаних з невиконанням (неналежним виконанням) фізичними особами своїх договірних зобов'язань за договорами кредитними, укладеними між страхувальником та позичальниками і зазначеними в Реєстрі кредитних угод.

19.08.2009 року загальним зборами учасників АКБ “Індустріалбанк”затверджено нову редакцію Статуту (погоджено Національним банком України 11.09.2009), у відповідності до якого змінено повну назву банку - з “Акціонерний комерційний банк “Індустріалбанк” на “Публічне акціонерне товариство “Акціонерний комерційний банк “Індустріалбанк”. Згідно з п. 1.3 Статуту, Банк є правонаступником Акціонерного комерційного банку “Індустріалбанк”, зареєстрованого Національним банком України за №36 16.10.1991 (виписка зі статуту додається).

Приватне акціонерне товариство "СТРАХОВА ГРУПА "ТАС" в особі Дніпропетровської регіональної дирекції приватного акціонерного товариства “Страхова група “ТАС” є правонаступником Закритого акціонерного товариства „Страхова група “ТАС", згідно листа Відповідача (копія додається).

18 квітня 2007 року між АКБ “ІНДУСТРІАЛБАНК” в особі Дніпропетровської філії (надалі - Банк) та Гаращенко Станіславом Вікторовичем укладений кредитний договір № КRС/0900/137/07, згідно з яким позивач надав останньому у тимчасове користування кредит на споживчі цілі у сумі 13 000 грн. на строк по 16 квітня 2010 р. включно зі сплатою за користування кредитом 9 відсотків річних. Видача кредиту підтверджується меморіальним ордером № 69-5 від 18.04.2007 року (копія якого знаходиться в матеріалах справи).

Фінансові ризики, які виникають з кредитного договору, були застраховані Позивачем за зазначеним Договором страхування. За кредитним договором Позивачем був підписаний та надісланий до Відповідача і підписаний останнім реєстр (бордеро) угод, укладених за квітень 2007 року. Крім того, позивачем був сплачений страховий внесок відповідно до порядку та в строки згідно п. 7.2. договору страхування.

Відповідно п. 6.1. договору страховим випадком є невиконання або часткове невиконання позичальником своїх зобов'язань по поверненню суми кредиту та/або відсотків за користування кредитом в строки та на умовах, що передбачені в конкретній кредитній угоді, внаслідок смерті або неплатоспроможності Позичальника.

Під неплатоспроможністю Позичальника Сторони розуміють наявність факту прострочення виконання позичальником своїх зобов'язань по поверненню суми кредиту та/або відсотків за користування кредитом на протязі більш ніж 30 календарних днів з моменту настання обов'язку щодо сплати відповідно до умов кредитної угоди.

04.04.2008 року настав страховий випадок.

04.04.2008 року Банком, у відповідності до п. 11.1.3., п.11.1.4. Договору була передана ЗАТ СГ “ТАС” Заява № 740 про страхове відшкодування в розмірі 10949,60 грн., з яких: заборгованість по кредиту у сумі 10111,12 грн., заборгованість за нарахованими відсотками у сумі 318,48 грн., заборгованість за нарахованою комісією у сумі 520,00 грн., до якої були додані всі документи, які свідчать про настання страхового випадку і про розмір збитку.

Відповідно до пункту 10.6.2. Страховик несе фінансову відповідальність по договору страхування в межах обумовленої в ньому страхової суми (згідно Реєстрів). Згідно реєстру (бордеро) угод, укладених за квітень 2007 року від 03.05.2007 страхова сума кредитного договору № КRС/0900/137/07 від 18.04.2007 року складає 13871,00 грн. 00 коп. З урахуванням виплати страхового відшкодування Дніпропетровською регіональною дирекцією ЗАТ “СГ “ТАС” у сумі 1154,72 грн. страхова сума, в межах якої Страховик несе фінансову відповідальність по договору страхування склала 12 416,28 грн. 28 коп.

16.03.2009 року Банком було отримано Лист ЗАТ “СГ “ТАС”Г2700/1710 від 10.03.2009 року, в якому Відповідач вказує, що згідно наданої довідки про доходи № 36992 від 11.04.2007 року позичальник ОСОБА_2 працює в ПП “АН “9 Ярдов” на посаді менеджера відділу продажів. Після проведеної перевірки відповідач зробив висновок про те, що довідка про доходи є фальсифікована, а саме: згідно з відомостями з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб Державної податкової адміністрації України цей позичальник за період з 2006 року не отримував доходи від цього підприємства. Згідно даних ПП “Агентство нерухомості “9 Ярдов” серед працюючих працівників по даним ДРФО не числиться. На підставі цього ЗАТ “СГ “ТАС” у виплаті страхового відшкодування Банку відмовило.

Позивач вважає, що таке твердження відповідача є передчасним і необґрунтованим з огляду на наступне. Не подання податковим агентом податкового розрахунку утриманих доходів свідчить про порушення підприємством норм податкового законодавства і достовірно не підтверджує, що найманий працівник (третя особа) не мала доходів. Таким чином відповідь ДПІ не доводить відсутність доходів працівників і не спростовує відомості, що містяться у довідці, а вказує лише на неподання податкової звітності роботодавцем.

Окрім того Банк, як юридична особа, не відноситься до переліку суб'єктів, яким за законом надано право отримувати інформацію щодо податкового розрахунку сум нарахованих доходів і утримань з працівників, які працюють у суб'єктів господарської діяльності.

З огляду на зазначене, у Банку відсутня можливість отримувати інформацію про розміри податкових відрахувань та суми доходів працівників.

Правила кредитування не зобов'язують працівників Банку перевіряти достовірність відомостей, які надаються підприємством - роботодавцем. Відповідальність за достовірність відомостей, що містяться в Довідці про доходи несе керівник і головний бухгалтер, що підтверджують своїм підписом і печаткою.

Будь-якої іншої обов'язкової процедури перевірки наданої Позичальником інформації Правила кредитування Фізичних осіб на споживчі цілі не встановлюють.

Згідно статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Відповідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов’язання повинні виконуватися належним чином та у встановлений строк у відповідності з вказівками закону, договору одностороння відмова від виконання зобов’язань не допускається.

Згідно ч. 1 ст. 354 Господарського кодексу України За договором страхування страховик зобов'язується у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній страхувальником у договорі страхування, а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про страхування" здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акта (аварійного сертифіката), який складається страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) у формі, що визначається страховиком.

Згідно ст. 26 Закону України "Про страхування" підставою для відмови страховика у здійсненні страхових виплат або страхового відшкодування є:

1) навмисні дії страхувальника або особи, на користь якої укладено договір страхування, спрямовані на настання страхового випадку. Зазначена норма не поширюється на дії, пов'язані з виконанням ними громадянського чи службового обов'язку, в стані необхідної оборони (без перевищення її меж) або захисту майна, життя, здоров'я, честі, гідності та ділової репутації. Кваліфікація дій страхувальника або особи, на користь якої укладено договір страхування, встановлюється відповідно до чинного законодавства України;

2) вчинення страхувальником - фізичною особою або іншою особою, на користь якої укладено договір страхування, умисного злочину, що призвів до страхового випадку;

3) подання страхувальником свідомо неправдивих відомостей про предмет договору страхування або про факт настання страхового випадку;

4) отримання страхувальником повного відшкодування збитків за майновим страхуванням від особи, винної у їх заподіянні;

5) несвоєчасне повідомлення страхувальником про настання страхового випадку без поважних на це причин або створення страховикові перешкод у визначенні обставин, характеру та розміру збитків;

6) інші випадки, передбачені законом.

Умовами договору страхування можуть бути передбачені інші підстави для відмови у здійсненні страхових виплат, якщо це не суперечить закону.

Пунктом 12.1. договору передбачені підстави для відмови страховика у здійснені страхової виплати, а саме: невиконання страхувальником взятих на себе зобов'язань за цим договором;

- внесення змін страхувальником в кредитні угоди, що впливають на умови цього договору, без їх погодження із страховиком або недотримання узгодженої редакції кредитної угоди,

- настання чи прояву форс-мажорних обставин, що кваліфікуються такими згідно з чинним законодавством,

- навмисні дії страхувальника або його посадових осіб, спрямовані на настання страхового випадку,

- несвоєчасне повідомлення страхувальником страховика про настання страхового випадку,

- порушення страхувальником вимог банківського продукту,

- порушення страхувальником умов програми,

- підтвердження страхувальником неправдивих відомостей наданих позичальниками,

- в інших випадках передбачених законодавством України.

Відповідач не надав доказів на підтвердження існування підстав для відмови здійснення страхової виплати, передбачених законодавством та договором. Також відповідач не надав доказів виплати страхового відшкодування.

Як вбачається з вищевикладеного, позивач, при настанні страхового випадку, здійснив всі необхідні дії відповідно до п. 11.1. договору.

З огляду на викладене, суд вважає, позовні вимоги підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню повністю у сумі заборгованості по кредиту - 10 111,12 грн., заборгованість за нарахованими відсотками у сумі 318,48 грн., заборгованість за нарахованою комісією у сумі 520,00 грн.

Відповідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 49, 82-84, 116, Господарського процесуального кодексу України , господарський суд ,-

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС" в особі Дніпропетровської регіональної дирекції Приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Мечнікова, 18, код ЄДРПОУ 25000917) на користь Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "ІндустріалБанк" в особі Дніпропетровської філії (49044, м. Дніпропетровськ, вул. Ворошилова, б. 16, код ЄДРПОУ 26371567) –заборгованості по кредиту - 10 111 (десять тисяч сто одинадцять) грн. 12 коп., заборгованість за нарахованими відсотками у сумі 318 (триста вісімнадцять) грн. 48 коп., заборгованість за нарахованою комісією у сумі 520 (п'ятсот двадцять) грн. 00 коп., 1 411 (одну тисячу чотириста одинадцять) грн. 50 коп. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Н.В. Пархоменко



ТОП-10 СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ УКРАЇНИ

КАСКО ОСАЦВ ТУРИЗМ ДМС LIFE МАЙНО ЗК
премії виплати
  1. ARX 1 739 342 756 221
  2. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 1 419 812 676 607
  3. УНІКА 825 526 388 451
  4. VUSO 721 495 298 640
  5. UNIVERSALNA 637 875 181 985
  6. ТАС СГ 633 445 398 419
  7. ЕКСПРЕС СТРАХУВАННЯ 540 310 317 200
  8. ІНГО 510 663 290 158
  9. PZU УКРАЇНА 307 933 159 706
  10. ПЕРША 143 414 79 330
  1. ТАС СГ 1 048 544 468 265
  2. ОРАНТА 1 003 842 350 342
  3. PZU УКРАЇНА 462 151 238 037
  4. VUSO 328 231 154 387
  5. ЄВРОІНС 303 240 144 844
  6. ІНГО 283 096 120 472
  7. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 259 838 119 408
  8. ARX 256 141 116 083
  9. УНІКА 222 425 116 316
  10. ПЕРША 144 458 72 809
  1. VUSO 134 081 35 445
  2. PZU УКРАЇНА 76 595 44 838
  3. ARX 50 246 35 312
  4. ТАС СГ 49 315 15 746
  5. UNIVERSALNA 35 512 4 428
  6. УНІКА 35 009 21 192
  7. ІНГО 29 193 9 327
  8. ОРАНТА 23 126 4 082
  9. ПЕРША 16 342 3 203
  10. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 7 662 3 275
  1. УНІКА 1 035 733 557 928
  2. UNIVERSALNA 569 897 308 006
  3. ІНГО 525 450 352 330
  4. VUSO 512 706 309 004
  5. ARX 374 784 230 931
  6. ТАС СГ 373 458 203 008
  7. PZU УКРАЇНА 242 519 174 236
  8. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 209 198 113 788
  9. ЄВРОІНС 84 871 68 859
  10. ПЕРША 80 028 45 149
  1. МЕТЛАЙФ 1 968 858 382 937
  2. ГРАВЕ УКРАЇНА ЖИТТЯ 386 520 150 654
  3. УНІКА ЖИТТЯ 315 587 101 842
  4. PZU УКРАЇНА ЖИТТЯ 280 007 42 296
  5. АRХ LIFE 251 180 44 382
  1. ІНГО 571 416 51 119
  2. ARX 394 905 65 866
  3. ВУСО 279 235 123 327
  4. УНІКА 237 170 8 288
  5. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 215 565 21 996
  6. UNIVERSALNA 142 325 4 255
  7. ТАС СГ 85 073 9 778
  8. ОРАНТА 78 658 4 479
  9. PZU УКРАЇНА 52 595 5 185
  10. ПЕРША 29 568 689
  1. ТАС СГ 1 024 894 307 978
  2. PZU УКРАЇНА 411 019 123 240
  3. ОРАНТА 334 167 68 244
  4. ПЕРША 331 836 112 581
  5. ІНГО 262 769 104 859
  6. VUSO 115 088 55 179
  7. ARX 114 302 30 574

ДІЗНАЙСЯ ВАРТІСТЬ СТРАХУВАННЯ ОНЛАЙН


Insurance Review by Beinsure

©2004-2025 FORINSURER (Форіншурер) — журнал про страхування та іншуртех: новини страхового ринку, рейтинги надійних страхових компаній та банків. Для підготовки матеріалів використано огляди та дослідження Beinsure.com — Digital Media.

© Finance Media LLC. D-U-N-S Number 36-516-0096. Реєстраційний код (ЄДРПОУ) юридичної особи №5727935. Дата реєстрації 06.03.2008.
Адреса: вул. Євгена Сверстюка, 11А, Київ, 02660, Україна. Тел: +380445168560.

© Повне чи часткове використання рейтингів страхових компаній заборонено. База даних рейтингів є інтелектуальною власністю журналу Insurance TOP (УНДІ Права та економічних досліджень). Погляд Редакції не завжди може співпадати з думкою авторів, компаній чи ЗМІ. © Фото: Pexels.