Пенсійні системи країн Латинської Америки


Переглядаючи публікації в засобах масової інформації, можна прийти до загального висновку, що всі країни Латинської Америки при проведенні пенсійних реформ наслідують чилійську модель. Однак в реальному житті все відбувається інакше. В латиноамериканських пенсійних системах присутній великий рівень різноманітності. В даній роботі в стислому вигляді поданий аналіз цих відмінностей. Порівняння всіх систем відбуватиметься на основі відповідей на чотири питання. Кожне з них вивчатиметься окремо для осіб, що починають трудову діяльність, і тих, хто вже працював, на момент запровадження пенсійної реформи. Ми не беремо до уваги осіб, що вже вийшли на пенсію під час процесу реформування, оскільки вони завжди залишаються в попередній пенсійній системі і продовжують отримувати існуючі на той час пенсії.

1. Чи включає реформована система загальнообов'язковий накопичувальний компонент?
2. Чи зобов'язані працівники брати участь в існуючій або реформованій солідарній системі?
3. Чи мають працівники право вибору залишитись в існуючій або реформованій солідарній системі? Якщо так, коли до якого моменту вони повинні зробити вибір?
4. Чи зобов'язані працівники брати участь в загальнообов'язковій накопичувальній системі?

Якщо так, як реалізуються їх права пенсію, здобуті у умовах старої пенсійної системи?
Якщо зробити аналіз відповідей на ці питання по кожній латиноамериканській країні, великі відмінності між ними стають очевидними. Єдиною спільною рисою для них є відповідь на перше питання. У всіх державах Латинської Америки загальнообов'язкова накопичувальна система є принаймі пропозицією на вибір для осіб, які розпочинають трудову діяльність, і деяких груп працівників. На цьому і закінчується подібність. Далі у цій роботі ми досліджуємо відповіді на поставлені питання спочатку для Чилі, а потім для Аргентини, Болівії, Мексики, Колумбії і Уругваю.

Чилі
В чилійській системі всі особи, які розпочинають трудову діяльність, отримують пенсію у повному обсязі із загальнобов'язкової накопичувальної системи. В 1981 р. особи, що вже працювали на той час, мали вибір залишитись в реформованій солідарній системі або вступити до нової системи. Заохочувальні засоби на користь нової системи були запроваджені урядом. Він також надав гарантію мінімальної пенсії у разі, коли розміри пенсій у новій системі виявляться низькими. Учасники старої системи отримали облігації, які підлягали погашенню при виході на пенсію в залік їх пенсій, на які вони мали право за старою системою. Першочерговим наслідком введення в дію цієї системи є те, що з часом всі пенсії будуть сплачуватись з приватної пенсійної системи, а солідарна система, яка до цього існувала, повністю зникне.

1. Реформована пенсійна системи включає загальнообов'язковий накопичувальний компонент для всіх, хто розпочинає трудову діяльність. Працівникам на момент введення нової системи в дію було надане право вибору залишитись в старій системі.
2. Учасники не зобов'язані брати участь в реформованій або існуючій солідарній системі. Проте, держава все таки гарантує мінімальний розмір пенсії за умови, що накопичувальна система не спроможна забезпечити достатні розміри пенсій. Це можна розглядати як солідарну систему.
3. В 1981 р. громадяни, які на той час вже працювали, мали право вибору залишитись в старій солідарній системі. Вони повинні були зробити дуже швидко після введення в дію нового законодавства.
4. Особи, які розпочинають трудову діяльність, зобов'язані брати участь в загальнообов'язковій накопичувальній системі. Право вибору участі при проведенні реформи в ній було надане і працівникам. Якщо вони вступали до накопичувальної системи, вони отримували облігацію в залік пенсій, зароблених за умовами попередньої системи.

Чи це повна картина того, що відбувається в Латинській Америці? Відповідь - однозначно ні. В структурах інших систем є багато відмінностей, які характерні як для систем, що є головним чином солідарними, так і майже повністю приватизованих систем. Відповідь на кожне з чотирьох запитань вимальовує строкату картину пенсійних систем в цьому регіоні.

Аргентина

Аргентинська система дещо нагадує чилійську. Головним чином вона є солідарною, але надає можливість передати частину пенсійних коштів з солідарної системи в обмін на загальнообов'язкові накопичувальні рахунки.

1. Можливість вступу до загальнообов'язкової накопичувальної системи існує для осіб, що вже працюють. Також це можливо для тих, хто розпочинає трудову діяльність.
2. Працівники і особи, що розпочинають трудову діяльність, зобов'язані брати участь в існуючій або реформованій солідарній системі.
3. Громадяни, які вже беруть участь в пенсійній системі, мають право вибору залишитись в старій солідарній системі або приєднатись до нової системи, яка містить у собі реформований солідарний компонент. Особи, що розпочинають трудову діяльність, автоматично стають учасниками реформованої солідарної системи. Кожний новий учасник цієї системи має право вибрати загальнообов'язкову накопичувальну систему або додаткову пенсію з солідарної системи. Рішення про це він повинен прий няти під час вступу до системи.
4. Участь в загальнообов'язковій накопичувальній системі не є обов'язковою вимогою. Якщо особа, що вже працює, вибирає участь в загальнообов'язковій накопичувальній системі, вона тоді отримує пенсію з неї, а також реформованої солідарної системи. Також, ця особа отримує з старої солідарної системи пенсію, визначену на основі періоду трудового стажу, відпрацьованого протягом перебування в ній. Учасникам надається можливість на власний розсуд вибрати приватний фонд.

Болівія

Деякі елементи болівійської пенсійної системи є навіть радикальнішими, ніж чилійської. Вона побудована на індивідуальних рахунках, і особам, які вже мають трудовий стаж, не надається право залишатись в старій системі. Пенсійна система Болівії має ще дві цікаві риси. Вибір приватних пенсійних фондів здійснюється на основі тендеру, який проводить держава. Сьогодні в країні функціонують лише два фонди, з яких учасники мають вибрати один. Інша цікава відмінність даної системи - це використання надходжень від приватизації для забезпечення через приватні фонди додаткових пенсій для осіб, які вже мають трудовий стаж.

1. Всі особи, які вже мають трудовий стаж, і ті, що розпочинають трудову діяльність, повинні брати участь в загальнообов'язковій накопичувальній системі. Однак, приватних пенсійних компаній лише дві і їх вибір здійснюється на основі державного тендеру.
2. Існуюча солідарна система по суті ліквідована. Однак, всі працівники, які виконали вимоги для виходу на пенсію в умовах старої системи, можуть на власний розсуд залишитись в старій системі. Окрім цього, всі, хто має трудовий стаж, отримають "соціальну пенсію" за спеціальною програмою, яка передбачає розміщення акцій в певних приватизованих підприємствах для осіб з трудовим стажем при їх виході на пенсію. Під дію цієї програми не підпадають особи, які розпочинають трудову діяльність. Така структура нагадує квазі-солідарну систему.
3. Учасники пенсійної системи не мають можливості вибирати. Нові учасники повинні вступати тільки до загальнообов'язкової накопичувальної системи. Громадяни з трудовим стажем отримуватимуть соціальну пенсію за рахунок надходжень від приватизації, а також пенсійні виплати із загальнообов'язкової накопичувальної системи.
4. Особи зі стажем і нові учасники зобов'язані брати участь в загальнообов'язковій накопичувальній системі. Ті, чий трудовий стаж у умовах старої системи складає 25 чи більше років, отримають пенсію у розмірі 70% від заробітку в жовтні 1997 р. За коротший трудовий стаж розмір пенсії пропорційно зменшується.

Мексика

В пенсійній системі Мексики відбулись зміни, в основу яких закладений принцип визначеного розміру внеску. Всі громадяни, які розпочинають трудову діяльність, беруть участь тільки в загальнообов'язковій накопичувальній системі. Всі особи з трудовим стажем також є її учасниками, але можуть вибирати при виході на пенсію між виплатами з старої або нової системи. Вони зажди отримують ту суму, яка є більшою. Окрім цього, в столиці Мехіко існує гарантія мінімальної пенсії, розмір якої дорівнює проіндексованій заробітній платі. Це нагадує чилійську систему, за винятком того, що всім працівникам гарантована пенсія не менша за суму, яку вони отримали б в умовах старої системи.

1. Нова система не включає загальнообов'язкового накопичувального компоненту.
2. Громадяни не зобов'язані брати участь в існуючій або реформованій солідарній системі. Проте, кожному встановлюється мінімальний розмір пенсії.
3. Всі сьогоднішні учасники пенсійної системи Мексики при виході на пенсію автоматично отримують пенсію з накопичувальної або солідарної системи, залежно від того, яка з них більша. Цей вибір робиться під час її призначення.
4. Громадяни зобов'язані брати участь в загальнообов'язковій накопичувальній системі. При досягненні пенсійного віку особи з трудовим стажем мають право на пенсію, яка встановлюється за старою формулою за весь період трудового стажу, як до так і після реформи.

Уругвай

Уругвайська пенсійна система складається з солідарного і накопичувального компонентів. Особи з трудовим стажем і віком до 40 років, а також громадяни, які розпочинають трудову діяльність, повинні брати участь в новій системі. Низькооплачувані працівники за власним вибором можуть вступити до лише солідарної системи або комбінованої (солідарної і накопичувальної) системи. Високооплачувані працівники повинні ставати учасниками обох солідарного і накопичувального компонентів. Особи з трудовим стажем, вік яких перевищує 40 років, можуть обрати нову систему або залишитись в передній солідарній системі.

1. Реформована система має накопичувальний компонент.
2. Особи, які мають трудовий стаж, і громадяни, які починають працювати, повинні брати участь або в старій, або новій солідарній системі.
3. Громадяни з трудовим стажем у віці до 40 років можуть залишатись в старій системі. Рішення вони повинні прийняти дуже швидко після введення в дію законодавства про реформу.
4. Особи, які починають трудову діяльність з високооплачуваної роботи, та громадяни, які мають високий заробіток і вік яких не перевищує 40 років, повинні брати участь в загальнообов'язковій накопичувальній системі. Взагалі стати її учасником може на власний розсуд кожний. Формула визначення пенсій в солідарній системі застосовується до періоду трудового стажу, заробленого в умовах старої системи до проведення реформи.

Колумбія

Колумбійська система пропонує обом, особам з трудовим стажем і новим учасникам трудових ресурсів, вибір між загальнообов'язковою накопичувальною і солідарною системами. Завдяки тому, що учасники можуть через кожні три роки переходити від однієї системи до іншої, вони дійсно мають право вибору приєднатись до однієї з двох систем. Ті, хто робить вибір на користь нової системи, отримують облігацію, поточна вартість якої визначається на основі розміру пенсії, заробленої в умовах старої системи.

1. Реформована система має накопичувальний компонент
2. Особи з трудовим стажем і громадяни, які розпочинають трудову діяльність, не зобов'язані брати участь в солідарній системі.
3. Особи, що вже мають трудовий стаж, і нові працівники можуть залишатись в реформованій солідарній системі. Працівникам навіть дозволяється переходити з солідарної до нової загальнообов'язкової накопичувальної системи і назад через кожні три роки.
4. Ні особи з трудовим стажем, ні нові суб'єкти трудових ресурсів не зобов'язані брати участь в загальнообов'язковій накопичувальній системі. Ті, хто вирішив приєднатись до нової системи, мають право отримати облігації.

Підсумок

Програми пенсійної реформи в країнах Латинської Америки значно відрізняються одна від одної (а також від інших регіонів світу). Це відображено в нижченаведеній таблиці. Деякі з них, такі як: Аргентина і Уругвай, головним чином залишили в дії солідарні системи. Інші, такі як: Болівія і Чилі, перейшли головним чином до приватних пенсійних систем. Середню позицію займають Перу і Колумбія, оскільки вони дають працівникам можливість залишитись в солідарній системі або вступити до накопичувальної.

Накопичувальна:
- Болівія
Казахстан
- Чилі
Мексика

Комбінована:
- Перу
Колумбія
- Уругвай
Польща
Угорщина

Солідарна:
- Аргентина
- США