Національний банк України оновив порядок проведення оцінки стійкості банків і банківської системи, узгодивши його з новим процесом встановлення підвищених пруденційних нормативів за результатами SREP.
Ключові підходи до оцінки стійкості залишаються незмінними. Як і раніше, вона проводитиметься у три етапи.
- Перший етап передбачає оцінку якості активів (asset quality review, AQR), яку для всіх банків здійснюватимуть незалежні аудитори.
- Другий етап включає екстраполяцію результатів AQR для всіх банків, якщо в цьому буде потреба.
- Третій етап передбачає стрес-тестування банків за базовим і несприятливим макроекономічними сценаріями. Його проходитимуть найбільші банки.
Для банків, які проходитимуть оцінку лише за двома етапами, скасовуються вимоги щодо визначення необхідних рівнів нормативів достатності капіталу за результатами оцінки стійкості.
Натомість ці результати безпосередньо враховуватимуться у підвищених пруденційних нормативах, встановлених за результатами SREP.
Для банків, які проходитимуть оцінку стійкості за трьома етапами, необхідні рівні нормативів достатності капіталу затверджуватимуться на рівні, що відповідатиме більшому з двох значень. Йдеться про розрахунковий необхідний рівень, визначений за результатами стрес-тестування, або загальні вимоги до капіталу (Overall Capital Requirement, OCR), встановлені за результатами SREP.
Національний банк також оптимізував сам процес оцінки стійкості. Банки мають забезпечити досягнення необхідних рівнів достатності капіталу до кінця року, в якому проводилася оцінка стійкості, та утримувати їх до кінця наступного року.
У цей період за результатами чергової оцінки для банку можуть бути затверджені інші необхідні рівні.
Програми капіталізації або реструктуризації банки повинні будуть складати і виконувати лише в разі, якщо не досягнуть необхідних рівнів достатності капіталу до кінця року або порушать їх надалі.
З урахуванням європейських підходів зміни також передбачають визначення за результатами оцінки стійкості необхідного рівня коефіцієнта левериджу (Leverage Ratio, LR). Водночас запровадження цієї вимоги відтерміновано.
Зміни затверджено постановою Правління Національного банку України від 8 липня 2026 року № 77. Документ набирає чинності 9 липня 2026 року.





