У січні 2025 року інфляція в Україні прискорилася до 12,9% у річному вимірі. У місячному вираженні споживчі ціни зросли на 1,2%. Такі дані оприлюднила Державна служба статистики України.
Фактичний рівень інфляції перевищив прогноз Національного банку, представлений у січневому Інфляційному звіті. Основними чинниками відхилення стали суттєвіше подорожчання адміністративно регульованих товарів і послуг, а також зростання вартості ринкових послуг через підвищення виробничих витрат, зокрема на енергозабезпечення та оплату праці, а також зміни в податковому й регуляторному середовищі.
Базова інфляція прискорилася до 11,7%. Ціни на оброблені продовольчі товари зросли на 15,9% порівняно з минулим роком. Основними причинами стали підвищення закупівельних цін на сировину, зростання витрат підприємств на електроенергію, логістику та оплату праці. Це спричинило здорожчання хліба, м’ясопродуктів, олії. Через зміни на світових ринках подорожчали імпортні товари, зокрема сири, чай, кава й шоколад. Водночас ціни на кисломолочну продукцію та вершкове масло стабілізувалися завдяки зниженню закупівельних цін на молоко-сировину на тлі розширення пропозиції.
Ціни на непродовольчі товари зросли на 4,3% річних, що частково пояснюється курсовими ефектами попередніх періодів. Водночас одяг і взуття залишалися дешевшими, ніж рік тому. Вартість послуг зросла на 14,2% у річному вимірі, прискорившись порівняно з груднем. Це відбулося через перегляд тарифів окремими мобільними операторами, актуалізацію переліку платних медичних послуг у державних і комунальних закладах, а також зміну методики розрахунку вартості полісів ОСЦПВ.
Сирі продукти харчування подорожчали на 11,8% у річному вимірі, хоча темпи зростання сповільнювалися другий місяць поспіль. Рекордно тепла зима сприяла збільшенню пропозиції яєць і молока. Зростання імпорту розширило вибір овочів і фруктів. Натомість ціни на свинину, курятину й цукор наближалися до рівня торговельних партнерів через стабільний експорт. Вартість борошна й круп зростала під впливом минулорічного неврожаю.
Адміністративно регульовані ціни підвищилися на 17,5%. Вартість підакцизної продукції зростала через коригування цін на алкоголь і тютюнові вироби, ймовірно, в очікуванні підвищення акцизів. Подорожчання медичних товарів і фармацевтичної продукції відбулося під впливом виробничих витрат. Також зросли ціни на місцевий телефонний зв’язок. Водночас діючий мораторій на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги для населення стримував адміністративну інфляцію.
Ціни на пальне зросли на 12,1% у річному вимірі. Прискорення зростання пояснюється підвищенням вартості сировини, акцизів і логістичних витрат через шторми в Чорному морі на початку року. Однак конкуренція між мережами АЗС та сезонно низький попит дещо стримували подальше зростання цін.
У макропрогнозі НБУ передбачено тимчасове прискорення інфляції в першій половині 2025 року через ефект низької бази порівняння, обмежену пропозицію продовольства після слабкого врожаю, а також зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці. Водночас НБУ очікує, що інфляція почне стійке зниження в другій половині року й наблизиться до цільового рівня 5%. На це впливатимуть жорстка монетарна політика, стабільність валютного ринку, розширення пропозиції продовольства після нового врожаю, зменшення фіскального дефіциту та зниження зовнішнього цінового тиску.