Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил дорожнього руху, скасувавши вимогу щодо наявності у водіїв документів, які підтверджують їхнє право на звільнення від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів.
Зокрема, уряд виключив з підпункту «ґ» пункту 2.1 ПДР положення, яке передбачало, що деякі категорії громадян можуть бути звільнені від обов’язкового страхування наземних транспортних засобів за умови наявності підтвердних документів.
Таким чином, відтепер водії, які відповідно до законодавства мають право не оформляти поліс автоцивілки, не зобов’язані мати при собі відповідне посвідчення.
Раніше норма про підтвердні документи діяла для тих водіїв, які були звільнені від придбання полісу обов’язкового страхування відповідно до закону №1961-IV. Зокрема, ця пільга поширювалася на учасників бойових дій та окремі категорії громадян. Проте після внесення змін до законодавства така пільга скасована, і всі водії мають оформлювати автоцивілку незалежно від статусу.
Правила дорожнього руху передбачають обов’язок водія мати при собі чинний страховий поліс або електронний договір страхування, відомості про який повинні бути внесені до єдиної централізованої бази даних, що адмініструється Моторним (транспортним) страховим бюро України. До цього часу водії, які звільнялися від обов’язкового страхування, повинні були підтверджувати своє право за допомогою посвідчень. Однак тепер цей обов’язок скасовано.
Зміни до ПДР внесені у зв’язку з набуттям чинності Закону №3720-ІХ «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Нововведення спрямовані на узгодження правил із чинними вимогами законодавства та усунення правових колізій.
Нагадаємо, що у грудні 2024 року ВРУ зареєструвала законопроєкт №12295 щодо страхування ОСЦПВ учасників бойових дій та пільгових категорій законопроєкт, яким пропонувалось:
- до 31 грудня 2025 року звільнити учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та постраждалих учасників Революції Гідності від обов’язкового укладення договору ОСЦВП
- з 1 січня 2026 року звільнити таких осіб від сплати страхового платежу за ОСЦВП
- доручити Кабміну протягом 3 місяців створити механізм передачі МТСБУ інформації із реєстрів баз даних, необхідної для підтвердження належності осіб до категорій громадян України, зазначених у статті 13 цього Закону, та реєстрації за такими особами транспортних засобів
- Якщо водій, який є учасником бойових дій, завдасть шкоду внаслідок ДТП, компенсація буде виплачена з коштів централізованого страхового резервного фонду захисту потерпілих у ДТП МТСБУ.
Відповідно до запропонованих урядом змін з дня введення в дію цього закону та до 31 грудня року, наступного після року припинення чи скасування воєнного стану в Україні встановлюються такі особливості укладення внутрішніх договорів страхування ОСЦВП наступними категоріями громадян України – учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни та постраждалими учасниками Революції Гідності:
- Розмір страхової премії за внутрішнім договором страхування з початком дії не раніше ніж 1 січня 2026 року для зазначених категорій громадян України становить 0 гривень за умови дотримання вимог, передбачених пунктом 1 частини першої та частиною другою статті 13 цього Закону.
- До 1 січня 2026 року наявність договорів ОСЦВП в громадян України, що віднесені до категорій учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та постраждалих учасників Революції Гідності, не є обов’язковою.
Страхові виплати та інші витрати страховиків, пов’язані із врегулювання вимог потерпілих за страховими випадками за такими договорами страхування, підлягають компенсації за рахунок централізованого страхового резервного фонду захисту потерпілих у ДТП МТСБУ у порядку, обсязі та на умовах, що встановлені Радою МТСБУ із загальних питань.