25 грудня поблизу Актау сталася авіакатастрофа пасажирського літака Embraer E190, який належав авіакомпанії «Азербайджанські авіалінії». Літак виконував регулярний пасажирський рейс № 8243 за маршрутом Баку—Грозний. На борту перебувало 67 осіб, зокрема 62 пасажири та 5 членів екіпажу. Внаслідок катастрофи вижили 29 осіб, серед них троє членів екіпажу, 38 чоловік загинуло.
Згідно з офіційними даними азербайджанських урядових джерел, літак був уражений уламками російської ракети класу «земля-повітря», випущеної системою ППО під час активності безпілотних літальних апаратів у небі над Грозним.
Ракета спричинила пошкодження літака, внаслідок чого пілоти запросили дозвіл на екстрену посадку в російських аеропортах, але їм було відмовлено. Пілотам наказали прямувати через Каспійське море до міста Актау в Казахстані.
Об 11:02 за місцевим часом літак увійшов у повітряний простір Казахстану. На підльоті до Актау він здійснив два кола над аеропортом. Об 11:30 за місцевим часом, перебуваючи на низькій висоті з опущеним носом, літак зіткнувся із землею поблизу злітно-посадкової смуги аеропорту. Пілоти зробили все можливе, щоб відвести літак від житлових будинків, спрямовуючи його в район аеропорту.
Внаслідок падіння літак загорівся і розвалився на частини. Хвостова частина, де перебувала більшість пасажирів, які вижили, від’єдналася від основного корпусу та перевернулася. Для ліквідації наслідків катастрофи на місце події було залучено 150 рятувальників та 45 одиниць техніки.
За словами пасажирки, яка вижила, "пролунав звук вибуху, і відразу після цього почали падати маски. Стало ясно, що відбувається щось незвичне. Нам наказали одягнути рятувальні жилети, і близько години ми кружляли в повітрі, бо довкола було море. Нас попередили про можливість зіткнення із землею. Коли ми приземлилися, сталося два удари, і я трималася за крісло. Права частина літака, де було вікно, повністю зруйнувалася, а передня частина вибухнула."
Серед пасажирів літака було 16 громадян російської федерації, 42 громадянина Азербайджану, 6 громадян Казахстану та 3 громадянина Киргизстану. Увесь екіпаж складався з громадян Азербайджану.
Страхові компенсації постраждалим і родинам загиблих регулюються законодавством Казахстану. Згідно з чинними нормами, страхові виплати за травми чи інвалідність становлять від 200 до 5000 місячних розрахункових показників, а у разі смерті – 5000 МРП. Страхові виплати повинні бути здійснені незалежно від встановлення вини перевізника.
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, а також лідери низки держав і представники міжнародних організацій висловили співчуття у зв’язку з трагедією. В Азербайджані 26 грудня оголошено днем жалоби.
Згідно Статистики найбільших авіакастроф в світі, це друга авіакастрофа у грудні. Так, 22 грудня відбулась авіакатастрофа Piper PA-42 у Грамаду, Бразилія (10 загиблих та 17 постраждалих на землі). Приватний літак Piper PA-42 зазнав аварії відразу після зльоту і впав на будинки в туристичному місті Грамаду, штат Ріу-Гранді-ду-Сул (Бразилія). У катастрофі загинули всі 10 пасажирів та членів екіпажу на борту літака, а також постраждали 17 людей на землі.
Раніше, 25 листопада відбулась катастрофа вантажного літака DHL в аеропорту Вільнюса (1 загинув, 3 постраждали). Boeing 737-476SF авіакомпанії Swiftair, що виконував плановий вантажний рейс 5960 з аеропорту в Лейпцигу, Німеччина, в міжнародний аеропорт Вільнюса в Литві, зазнав аварії при заході на посаду впавши у дворі двоповерхового будинку в районі Лепкальніс неподалік від злітно-посадкової смуги. Один член екіпажу загинув, троє отримали поранення.
Авіакомпанія «Азербайджанські авіалінії» тимчасово припинила виконання рейсів за маршрутами Баку—Грозний—Баку та Баку—Махачкала—Баку до завершення розслідування.
Причини катастрофи розслідуються органами Казахстану, Азербайджану та Росії. За фактом аварії відкрито кримінальні провадження. Ввечері 25 грудня на місці катастрофи знайдено бортовий самописець.
Серед попередніх версій катастрофи розглядають ураження літака засобами протиповітряної оборони. За даними ЗМІ, уламки ракети, що вразили літак, могли бути випущені під час атаки безпілотників на Грозний. Азербайджанські урядові джерела підтвердили, що причиною трагедії стала російська ракета класу «земля-повітря».
Експерти зазначають, що у разі авіакатастрофи при аварійній посадці на воду за подібних умов шансів на виживання практично не було б. Вода, незважаючи на м'якість, що здається, чинить сильний опір при зіткненні, що часто призводить до трагічних наслідків. Ті, що вижили при ударі об водну поверхню, ймовірно, не змогли б врятуватися через відсутність часу на евакуацію.