Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону №12295 про внесення змін до Закону Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів щодо удосконалення надання послуг для певних категорій осіб.
Коротко, про що законопроєкт №12295:
- до 31 грудня 2025 року звільнити учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та постраждалих учасників Революції Гідності від обов’язкового укладення договору ОСЦВП
- з 1 січня 2026 року звільнити таких осіб від сплати страхового платежу за ОСЦВП
- доручити Кабміну протягом 3 місяців створити механізм передачі МТСБУ інформації із реєстрів баз даних, необхідної для підтвердження належності осіб до категорій громадян України, зазначених у статті 13 цього Закону, та реєстрації за такими особами транспортних засобів
- Якщо водій, який є учасником бойових дій, завдасть шкоду внаслідок ДТП, компенсація буде виплачена з коштів централізованого страхового резервного фонду захисту потерпілих у ДТП МТСБУ.
Відповідно до запропонованих урядом змін з дня введення в дію цього закону та до 31 грудня року, наступного після року припинення чи скасування воєнного стану в Україні встановлюються такі особливості укладення внутрішніх договорів страхування ОСЦВП наступними категоріями громадян України – учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни та постраждалими учасниками Революції Гідності:
- Розмір страхової премії за внутрішнім договором страхування з початком дії не раніше ніж 1 січня 2026 року для зазначених категорій громадян України становить 0 гривень за умови дотримання вимог, передбачених пунктом 1 частини першої та частиною другою статті 13 цього Закону.
- До 1 січня 2026 року наявність договорів ОСЦВП в громадян України, що віднесені до категорій учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та постраждалих учасників Революції Гідності, не є обов’язковою.
Страхові виплати та інші витрати страховиків, пов’язані із врегулювання вимог потерпілих за страховими випадками за такими договорами страхування, підлягають компенсації за рахунок централізованого страхового резервного фонду захисту потерпілих у ДТП МТСБУ у порядку, обсязі та на умовах, що встановлені Радою МТСБУ із загальних питань.
Зобов’язання МТСБУ з компенсації за рахунок централізованого страхового резервного фонду захисту потерпілих МТСБУ таких страхових виплат та інших витрат із врегулювання вимог потерпілих за страховими випадками за такими договорами є активами страховиків, прийнятними для цілей розрахунку регулятивного капіталу та для покриття технічних резервів з обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів таких страховиків. Особливості оцінки таких активів можуть встановлюватися в нормативно-правових актах Нацбанку;
За шкоду, заподіяну до 31 грудня 2025 року особами, які зазначені у підпункті 2 цього пункту, здійснюється регламентна виплата за рахунок коштів централізованого страхового резервного фонду захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах МТСБУ на умовах, що встановлені цим Законом.
При цьому, МТСБУ не має права регресу до особи, що відноситься до зазначених категорій громадян України, крім випадків, якщо така особа:
- керувала транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських засобів, що знижують увагу та швидкість реакції;
- керувала транспортним засобом без права на керування, у тому числі відповідної категорії;
- після дорожньо-транспортної пригоди самовільно залишила місце ДТП чи відмовилася від проходження огляду щодо стану сп’яніння або вживання лікарських засобів, або ж до проведення такого огляду вжила алкоголь, наркотичні засоби чи інші заборонені речовини.
Особи, що відносяться до зазначених категорій громадян України, які уклали договори обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, мають ті ж самі права (зокрема, право на пряме врегулювання, право спільно з іншим водієм оформити повідомлення про ДТП без залучення поліції), обов’язки та несуть таку ж відповідальність, як і інші страхувальники за внутрішніми договорами страхування.
Страховики, які уклали внутрішній договір страхування із зазначеними категоріями громадян України, мають такі ж права (зокрема, право регресу), обов’язки та несуть таку ж саму відповідальність по відношенню до таких страхувальників на загальних умовах.
Після здійснення МТСБУ компенсації страховику, права такого страховика, пов’язані із здійсненням страхової виплати за відповідним внутрішнім договором страхування (зокрема, що передбачені ч. 4 статті 36 та ч. 1 статті 37 цього Закону), переходять до МТСБУ.
Страховики пропонували видавати учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та постраждалим учасникам Революції Гідності поліси ОСПВ на безоплатній основі для того, щоб вести облік застрахованих в Україні.