Національний банк України встановив новий порядок підписання договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, укладеного у формі електронного документа, згідно Постанови НБУ №144 "Про внесення змін до Положення про особливості укладення договорів страхування зі споживачами" від 4 грудня 2024 року.
Нові правила підписання електронного договору ОСЦПВ
Договір ОСЦПВ, укладений у формі електронного документа, або його індивідуальна частина повинен містити:
- електронний підпис споживача з урахуванням вимог законодавства України;
- кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи страховика або страхового посередника із кваліфікованою електронною позначкою часу (якщо використання іншого виду підпису не передбачено договором страхування, що є першим, основним або яким встановлюються ділові відносини).
Копії полісу ОСЦПВ більше не замінять оригінал
Крім того, встановлено вимоги щодо заборони надання споживачу паперової або електронної копії договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та додатків до нього замість оригінального примірника такого договору та додатків до нього.
Для чого це потрібно?
Зазначені вимоги спрямовані на підвищення безпеки, прозорості та дотримання вимог Цивільного кодексу України щодо письмової форми правочину під час укладення договору обов’язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів у формі електронного документа.
Коли почнуть діяти?
Ці нормативні зміни затверджені постановою Правління Національного банку України "Про внесення змін до Положення про особливості укладення договорів страхування зі споживачами" від 4 грудня 2024 року № 144 та почнуть діяти з 1 липня 2025 року.
Національний банк України ще у вересні розпочав обговорення проєкту змін до Положення про особливості укладення договорів страхування зі споживачами. Документ має забезпечити дотримання вимог Цивільного кодексу України, встановлених до письмової форми правочину, під час укладання договорів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Проєкт встановлює вимоги щодо наявності у договорі ОСАЦВ, укладеного у формі електронного документа, електронного підпису споживача з урахуванням вимог законодавства України та кваліфікованого електронного підпису особи, уповноваженої страховиком або страховим посередником на підписання договорів страхування, із кваліфікованою електронною позначкою часу.
Основна мета — гармонізувати вимоги до договорів обов'язкового страхування автовідповідальності. Нові вимоги передбачають укладання договорів ОСЦПВ у письмовій формі з обов'язковим використанням електронного підпису, що має юридичну силу. Вимоги набирають чинності з 1 січня 2025 року, після чого всі договори страхування повинні відповідати цим стандартам.
Також проєктом передбачено зміни до технічних вимог до договорів страхування. Ці зміни спрямовані на спрощення та уточнення процесу підписання договорів у цифровому середовищі, а також на удосконалення процесу укладення договорів страхування та приведення його у відповідність із новими законодавчими вимогами.
Нагадаємо, що новий закон "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів" в Україні покликаний покращити захист страхувальників та постраждалих осіб у разі ДТП.
“Автоцивілка” по-новому – звичний поліс страхування стане кращим після набрання чинності нового Закону про ОСЦВП. Нововведення, які набудуть чинності з 1 січня 2025 року, посилять страховий захист за договором “автоцивілки”.
Страхові компанії зможуть самостійно визначати страхові тарифи на ОСАЦВ (раніше страховики не могли змінювати базовий платіж та коригувальні коефіцієнти). Це забезпечить можливість визначити «справедливу ціну» страхування з урахуванням персональної історії кожного водія.
Новий закон про ОСЦВП забороняє застосовувати страховикам франшизу у договорах автоцивілки (була франшиза 500, 1000, 2000 або 3200 грн). Це створить передумови для відшкодування страховиком всієї вартості ремонту автомобіля.
Законом передбачено поступове підвищення максимальних розмірів страхової суми (раніше було 160 тис грн по майну та 320 тис грн за шкоду життя та здоров’ю). Ліміт страхового відшкодування за європротоколом буде скасовано (раніше був до 80 тис грн), тобто він буде в межах страхової суми за автоцивілкою (максимальний розмір виплат може бути встановлений НБУ).