ПриватБанк, Ощадбанк, Універсалбанк (mono) та Райффайзен Банк, на які станом на 1 жовтня припадало 64,5% усіх коштів населення у банках та 87,5% активних платіжних карток, разом із Національною асоціацією банків України (НАБУ) та Асоціацією українських банків (АУБ) підписали меморандум "Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг" у Національному банку України.
Документ передбачає запровадження уніфікованих ринкових практик для перевірки клієнтів та моніторингу їхніх фінансових операцій. Зокрема, з 1 лютого 2025 року вводять місячний ліміт у 50 тис. грн для клієнтів із високим рівнем ризику, які не мають підтверджених доходів.
Для клієнтів із середнім та низьким рівнем ризику ліміт складатиме 150 тис. грн на місяць із 1 лютого та знизиться до 100 тис. грн із 1 червня.
Обмеження стосуватимуться не лише P2P-переказів із картки на картку, які вже обмежені Нацбанком на рівні 150 тис. грн у межах одного банку, а й усіх операцій із поточних рахунків на користь фізичних осіб, включно з переказами на iBAN.
Учасники підписання заявили, що для клієнтів із додатково підтвердженими доходами ліміти встановлюватимуть індивідуально, з урахуванням рівня доходів. Цю інформацію планують автоматично збирати з наявних ресурсів.
Меморандум також визначає підходи до обміну банківською інформацією та посилює контроль за діяльністю фізосіб-підприємців. Передбачено обмеження на відкриття рахунків без підтверджених доходів — не більше трьох у одній валюті. Посилено контроль платежів у нічний час.
Окремим пунктом меморандуму є створення централізованого реєстру сумнівних клієнтів ("дропів") у співпраці з НБУ. Учасники документу пропонують забезпечити доступ до офіційної інформації про дохід клієнтів, судові справи тощо через онлайн-сервіс "Дія".
Голова НБУ Андрій Пишний висловив сподівання, що до меморандуму приєднаються інші банки та небанківські учасники ринку платіжних послуг. Голова АУБ Андрій Дубас припустив, що більшість банків, а можливо, і всі 61 банк, підпишуть цей документ.
Очільник НБУ спростував чутки про можливі ризики для банків, які не підпишуть меморандум. Підписанти наголосили, що одна з основних цілей меморандуму — збільшення надходжень до держбюджету.
Голова НАБУ Володимир Мудрий підкреслив, що угода не порушує конкуренцію на ринку, оскільки кожен банк продовжить встановлювати власні тарифи. Водночас документ створює єдиний бар'єр для запобігання зловживанням платіжною системою.