Українські аграрії активно обговорюють питання страхування майна та врожаю від воєнних ризиків, особливо в прифронтових районах. Про це заявив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль під час зустрічі з представниками страхових компаній, повідомляє Мінагрополітики.
Міністр зазначив, що вже є успішні приклади страхування об’єктів нерухомості малого та середнього агробізнесу. Водночас існують обмеження: майно повинно бути розташоване за 100 км від лінії фронту, а страхові тарифи залишаються високими.
Фермери стикаються з ризиками пошкодження майна: елеваторів, переробних підприємств, портової інфраструктури. Нам потрібно мінімізувати ці загрози та знайти рішення. Якщо зняти страх втрати майна та агропродукції, це приверне інвестиціїВіталій Коваль, Міністр аграрної політики та продовольства
Коваль запропонував страховим компаніям зменшити цю дистанцію та переглянути ставки. Один із варіантів вирішення – перестрахування. У цьому може допомогти Фонд гарантування кредитів у сільському господарстві, який здатен страхувати майно та врожай.
Також міністр зазначив, що питання страхування воєнних ризиків обговорюється з міжнародними партнерами. Їх участь у страхуванні створить додаткові гарантії для інвесторів і залучить капітал.
Страхові компанії заявили про готовність співпрацювати з Мінагрополітики для вирішення цієї проблеми.
Експортно-кредитне агентство (ЕКА) вже уклало два договори страхування від воєнних ризиків. Перший підписали у вересні 2024 року, другий – на суму 92 млн грн для підприємства з виробництва макаронів. "Цей приклад страхування від ЕКА може стати важливим орієнтиром для страхового ринку та стимулом активніше працювати з інвесторами, які планують вкладати кошти у розвиток або створення бізнесу в Україні. Ми розуміємо, що страхування від воєнних ризиків — не єдиний аргумент, здатний мотивувати інвесторів вкладати кошти в Україну", зазначила Юлія Свириденко, Перша віцепрем’єр-міністр України, Міністр економіки України.
Крім того, В Україні представили законопроєкт «Про систему страхування воєнних ризиків», розроблений Національним банком України у співпраці з Міністерством економіки та Міністерством фінансів. Цей документ пропонує запровадження загальнодержавної системи страхування від воєнних ризиків для захисту інтересів громадян та бізнесу.
Законопроєкт спрямований на забезпечення відшкодування збитків, які можуть виникнути внаслідок реалізації воєнних ризиків в Україні. Основною метою є захист майнових інтересів як фізичних осіб, так і юридичних, що постраждали в результаті бойових дій. У Міністерстві економіки зазначають, що відсутність страхування від воєнних ризиків є значною перепоною для залучення інвестицій у відновлення країни. Тому важливо створити єдину систему страхування, яка стимулюватиме економічний розвиток і привабить інвесторів.