Експортно-кредитне агентство України на початок листопада 2024 року взяло на себе 1,062 млрд грн страхової відповідальності за договорами зовнішньоекономічної діяльності, а також кредитами, виданими банками-партнерами українським підприємцям на виконання експортних контрактів, йдеться у повідомленні ЕКА.
Страхова відповідальність ЕКА – загальна сума, яку агентство зобов’язується відшкодувати своїм клієнтам у разі настання з ними страхових випадку. Цей обсяг враховує всі договори страхування, дійсні на цей момент.
Таким чином, за цей період одна гривня страхової відповідальності ЕКА конвертується у 8,17 грн майбутньої експортної виручки.
Експортно-кредитне агентство України є державною установою, яка підтримує українських експортерів шляхом страхування ризиків, пов’язаних із зовнішньоекономічною діяльністю. Основна мета агентства – сприяти розвитку експорту, забезпечуючи фінансовий захист підприємств від непередбачених подій, які можуть вплинути на виконання контрактів або оплату за поставлену продукцію.
ЕКА пропонує страхові продукти, що допомагають зменшити ризики, пов’язані з неплатежами, політичними нестабільностями чи форс-мажорними обставинами в країні покупця. Ці продукти дозволяють українським підприємцям укладати вигідніші угоди, отримувати доступ до фінансування і впевнено виходити на нові ринки. Агентство також співпрацює з банками для надання гарантійних інструментів, які полегшують фінансування експортних операцій.
"Ці послуги важливі для стимулювання економічного зростання, адже вони підтримують національного виробника, захищають його інтереси та сприяють укріпленню позицій України на міжнародному ринку", зазначили в ЕКА.
Міністерство також нагадало про вже наявні механізми на ринку. Наприклад, програма Unity для страхування суден, де держава взяла на себе покриття першого ризику, що дозволило знизити ставки страхування та активізувати ринок.
Олексій Соболев, перший заступник міністра економіки, наголосив, що вже є успішні проєкти з MIGA та DFC, а також перший договір страхування воєнних ризиків для інвестиційного кредиту від Експортно-кредитного агентства. Метою є об'єднання всіх діючих програм у єдиний пул та залучення міжнародних перестраховиків для створення прозорих та зрозумілих умов на ринку.
Крім цього, Кабмін затвердив перелік воєнних та політичних ризиків, а також Умови й порядок страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності Експортно-кредитного агентства (ЕКА). Відповідне рішення було ухвалено на засіданні Уряду 9 квітня 2024 року.
«Збільшення інструментів страхування воєнно-політичних ризиків під час війни в Україні має сприяти залученню інвестицій в українську економіку вже зараз. Ухвалення урядової постанови направлено саме на це. Вона дозволить удосконалити правове регулювання переліку воєнних та політичних ризиків, умов і порядку страхування інвестицій від воєнних та політичних ризиків при здійсненні видів діяльності Експортно-кредитного агентства. ЕКА зможе страхувати та перестраховувати від воєнних та/або політичних ризиків інвестиційні кредити українських банків для українських експортерів, а також – прямі інвестиції. Це забезпечить підтримку економіки України, стимулюватиме відновлення промислового виробництва, створення нових робочих місць, наповнення бюджетів всіх рівнів коштами від сплати податків та посилення обороноздатності держави», - пояснив заступник Міністра економіки України Володимир Кузьо.
Цей механізм дозволить усунути прогалини, що обмежують можливість страхування вітчизняних інвестицій ЕКА, в тому числі в умовах воєнних дій та повоєнного відновлення.
«Експортно-кредитне агентство» засновано у 2018 році. Єдиним засновником та акціонером ЕКА є держава в особі Кабінету Міністрів України. Управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі ЕКА, здійснює Кабінет Міністрів України через уповноважений ним орган управління – Міністерство економіки України.