Національний банк України розробив проєкт змін до Положення про вимоги щодо платоспроможності та інвестицій страховиків, метою якого є приведення Положення у відповідність до нового Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.
Зокрема, це стосується врахування коштів базових та додаткових гарантійних внесків до централізованих страхових резервних фондів Моторного (транспортного) страхового бюро України як прийнятних активів для покриття технічних резервів.
Проєкт також вирішує питання, що виникли у 2024 році через воєнний стан в Україні. Зокрема, йдеться про:
- можливість врахування у вимогах до платоспроможності страховиків передачі частини відповідальності за страхування воєнних і політичних ризиків нерезидентам, зокрема юридичним особам, де серед учасників є іноземна держава;
- врахування реструктуризації державного боргу України, що призвела до заміни існуючих облігацій зовнішніх державних позик (ОЗДП) на нові, і можливість включення цих нових ОЗДП до прийнятних активів страховиків.
Окрім цього, Проєкт уточнює деякі норми для чіткого застосування на практиці.
Очікуваний вплив на регулювання Затвердження змін до Положення забезпечить відповідність Закону України “Про ОСАЦВ” та включає врахування коштів базових та додаткових гарантійних внесків до страхових резервних фондів МТСБУ.
Проєкт передбачає можливість передачі частини відповідальності за страхування воєнних і політичних ризиків не лише комерційним перестраховикам, а й нерезидентам-юридичним особам, серед засновників яких є іноземна держава, як-от DFC (U.S. International Development Finance Corporation). Це має стати важливим сигналом для інвесторів та донорів про можливість зниження інвестиційних ризиків в умовах повномасштабного вторгнення росії.
Також буде враховано реструктуризацію державного боргу України та включено нові ОЗДП до прийнятних активів страховиків для дотримання вимог платоспроможності.
Виправлення неузгодженостей у Положенні забезпечить однозначне трактування норм, зокрема щодо дебіторської та кредиторської заборгованості, а також виключить вимогу покриття технічних резервів у разі їх від’ємного значення.
Таким чином, прийняття акта загалом матиме позитивні наслідки для суб’єктів, яких він стосується.