В Україні з січня 2025 року стартує Реформа соціального страхування "єПотенціал", повідомила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. Новий цифровий проєкт передбачає перехід від медико-соціальних експертних комісій до нової системи оцінки працездатності, що базується на мультидисциплінарних підходах та використанні цифрових інструментів. Метою є не тільки визначення інвалідності, а й оцінка можливостей людини повернутися до роботи та отримувати дохід.
Ключова зміна - те, що замість МСЕК інвалідність встановлюватимуть за висновками мультидисциплінарних команд із використанням цифрових інструментів, а для визначення заходів підтримки проводитимуть оцінку працездатності, тобто спроможності людини повернутися до роботи та отримувати власний дохід.
Система дозволить обмінюватися даними між Міністерством соціальної політики та Міністерством охорони здоров’я, надаючи людині електронний статус у "Дії", а також доступ до соціального кабінету, де вона зможе переглядати інформацію про себе, подавати заявки на соціальні послуги та отримувати всі необхідні послуги автоматично.
За словами Жолнович, до літа 2025 року Мінсоцполітики планує розширити функціонал цифрових сервісів підтримки, щоб нова система повноцінно запрацювала.
Реформа стартує з січня. У січні ми вже обмінюватимемося з Міністерством охорони здоров'я даними. Про стан людини. Ми зробимо електронний формат статусу, цієї карти людини з інвалідністю, щоб їй було просто пред'явити цю карту, вона буде одразу в "Дії". Ми також зробимо доступним соціальний кабінет особи, де вона зможе отримати інформацію про себе і про всі можливості, і у зручний спосіб подаватиме заявки на різні сервіси та соціальні послугиОксана Жолнович, міністерка соціальної політики України
Окрім цього, заступник міністра з питань цифрового розвитку Костянтин Кошеленко зазначив, що для реалізації "єПотенціалу" буде об’єднано роботу двох систем: в Електронній системі охорони здоров'я лікарі здійснюватимуть оцінку стану здоров'я та створюватимуть реабілітаційні плани, а Єдина інформаційна система соціальної сфери автоматично фіксуватиме дані для подальшої соціальної підтримки.
"Це тільки частина картини, тому що ми точно об'єднаємося із системами інших органів державної влади, які допоможуть додатково залучити людину до процесів дозвілля, фізкультури, спорту, працевлаштування більш широко, ніж це бачать Мінсоцполітики та МОЗ", - підсумував Костянтин Кошеленко.
"Цю нову програму або нову візію ми назвали "єПотенціал". Бо найважливіше - це зберегти потенціал людини і дати можливість незалежно від трави чи хвороб максимально реалізовувати свій потенціал. Для цього нам важливі цифрові рішення", - зазначила Оксана Жолнович.
Проєкт "єПотенціал" має на меті допомогти людям максимально реалізувати свій потенціал, незалежно від фізичних обмежень, забезпечуючи підтримку в різних сферах життя — від соціальної адаптації до працевлаштування.