У третьому кварталі рекордна кількість банків України очікувала на зростання кредитування бізнесу протягом наступних 12 місяців, дещо менша кількість прогнозувала збільшення позик для населення. Водночас фінустанови передбачають певне погіршення якості кредитного портфеля. Такі результати надав щоквартальний звіт щодо умов банківського кредитування.
Опитування НБУ свідчить, що попит населення на кредити зростав третій квартал поспіль, тоді як попит з боку бізнесу досяг найвищого рівня з 2021 року.
Опитування щодо умов банківського кредитування проводилося з 16 вересня до 7 жовтня 2024 року серед кредитних менеджерів 26 банків, що охоплюють 96% активів банківської системи. Результати відображають думки респондентів та не є прогнозами Національного банку України. Наступне опитування щодо очікувань у першому кварталі 2025 року буде опубліковане в січні 2025 року.
Зросла зацікавленість у всіх видах корпоративних кредитів, особливо у довгострокових гривневих кредитах для малого та середнього бізнесу (МСБ). У четвертому кварталі банки прогнозують подальше зростання попиту на корпоративні кредити у гривні.
Попит населення на кредити також зростав протягом трьох кварталів, особливо на споживчі позики завдяки покращенню настроїв споживачів та нижчим відсотковим ставкам. У четвертому кварталі очікується збільшення попиту на всі види роздрібних кредитів, йдеться у дослідженні НБУ.
За оцінками банків, боргове навантаження для МСБ та великих підприємств залишалося середнім, а для населення — низьким.
Вперше з 2021 року банки послабили кредитні стандарти для всіх видів корпоративних кредитів, крім валютних. Найбільші зміни відбулися для кредитів МСБ та короткострокових гривневих позик. У четвертому кварталі планується подальше пом'якшення стандартів для корпоративних кредитів.
Рівень схвалення заявок на корпоративні кредити збільшився, особливо для короткострокових і гривневих позик, а також для МСБ. Також банки продовжили пом'якшувати стандарти кредитування для населення, зокрема через посилення конкуренції. У четвертому кварталі очікується подальше пом'якшення умов для споживчих кредитів і посилення вимог для іпотеки.
За даними НБУ, рівень схвалення споживчих кредитів зріс, тоді як схвалення іпотечних заявок знизилося. Водночас банки зменшили вартість кредитів для населення.
За оцінками банків, у третьому кварталі помірно зросли валютний, кредитний і операційний ризики, а трохи менше — процентний. На четвертий квартал фінустанови очікують зростання всіх видів ризиків, особливо ризику ліквідності та кредитного.