Угорський OTP Bank Nyrt. демонструє зростання прибутку від російського бізнесу, тоді як європейські банки Raiffeisen Bank International AG та UniCredit SpA скорочують свої операції в країні, яка знаходиться під міжнародними санкціями, вважають аналітики Visible Alpha, що є частиною S&P Global Market Intelligence.
Чистий процентний дохід збільшиться як у річному, так і у квартальному обчисленні, тоді як чистий дохід від комісій та зборів зросте більш ніж на 20% у річному обчисленні, але знизиться приблизно на 4% порівняно з попереднім кварталом.
Очікується, що російський підрозділ OTP Bank у третьому кварталі зафіксує чистий прибуток у 81,4 млн євро, що на 15,6% більше порівняно з попереднім кварталом і на 49,1% більше рік до року. Частка прибутку російського підрозділу у загальному результаті групи зросте до 11,2% у порівнянні з 10,4% у другому кварталі.
Цей результат контрастує з показниками Raiffeisen Bank International AG та UniCredit SpA — двох інших великих європейських банків, що зберегли значну присутність на росії.
Очікується, що чистий прибуток RBI у рф в третьому кварталі зменшиться майже на 38% квартал до кварталу та більш ніж на 30% рік до року. Частка прибутку російського підрозділу Raiffeisenbank у загальному прибутку групи прогнозується на рівні 36,8% у порівнянні з 57,3% у другому кварталі.
Російський підрозділ UniCredit також, за прогнозами, покаже зниження чистого прибутку та чистого процентного доходу в третьому кварталі як у квартальному, так і в річному обчисленні, тоді як річний дохід від комісійних зборів зросте.
Прогнозується, що ця тенденція збережеться протягом усього 2024 року, і OTP залишиться єдиним з трьох банків, який продовжить зростання прибутку та доходу з росії.
Очікується, що внесок росії у прибуток OTP Bank досягне 11,5% у 2024 році, що більше порівняно з попереднім роком. RBI залишається європейським банком, найбільш залежним від Росії, оскільки бізнес у цій країні, за прогнозами, складе майже 47% прибутку групи у 2024 році.
Прибутковість OTP Bank у росії підтримується зростанням депозитного портфеля, який прогнозується на рівні 4,2 млрд євро у 2024 році порівняно з 2,9 млрд євро у 2023 році, складаючи 5,4% від депозитів групи. Банк виграє від різниці між ставками, що сплачуються російським вкладникам, та ключовою ставкою Центрального банку росії, яка становить 21%.
Очікується, що кредитний портфель OTP Bank також зросте з 1,9 млрд євро у 2023 році до прогнозованих 2,5 млрд євро до кінця 2024 року, що становитиме 4,1% від загального обсягу групи. Зростання сприяє роздрібне кредитування, адже банк припинив надання корпоративних кредитів місцевим клієнтам після вторгнення Росії в Україну, скоротивши корпоративний портфель на 85%.
Зростання триває, хоча Національний банк Угорщини у травні рекомендував OTP Bank скоротити депозити в росії та зберігати стабільність у роздрібному кредитуванні. OTP Bank обговорив свої плани та дії в росії з Національним банком Угорщини, що «призвело до спільного розуміння ситуації та прийняття наших планів», повідомив представник банку Market Intelligence. Крім зменшення корпоративного портфеля, російський підрозділ OTP Bank припинив обслуговування транзакцій у доларах і обмежив операції в євро.
Тим часом аналітики прогнозують, що валові кредити та депозити клієнтів російських підрозділів UniCredit та RBI продовжуватимуть скорочуватись, оскільки банки прискорюють вихід з росії на вимогу Європейського центрального банку.
Частка російських кредитів і депозитів у загальному обсязі RBI прогнозується на рівні приблизно 4,7% та 10,6% відповідно. Проте активи, пов’язані з ризиками в росії, та їхня частка в загальній структурі групи зростуть через збільшення депозитів, розміщених у Центральному банку росії, що мають вищу вагу ризику порівняно з альтернативними вкладеннями.
Очікується, що російські кредити UniCredit знизяться до 2,3 млрд євро, або 0,5% від загального обсягу кредитів, до кінця року. Загальний обсяг депозитів зменшиться до 5,8 млрд євро, що становить 1% від загального обсягу депозитів групи.
Як RBI, так і UniCredit підтвердили свої попередні зобов’язання щодо скорочення операцій у росії. Керівники RBI у липні заявили, що банк спрощує свою бізнес-модель у росії, не надаючи нових кредитів та обмежуючи платіжні послуги лише для затвердженого списку великих, міжнародних клієнтів.
UniCredit планує продовжувати скорочувати свій російський бізнес у 2025 році, націлившись на зменшення обсягу місцевих кредитів до менш ніж 1 млрд євро, зниження депозитів до 2 млрд євро та скорочення крос-біржових платежів до 8,5 млрд євро.
OTP Bank поступово зменшує свої активи в росії через дивіденди, однак вихід із країни залишається складним завданням, зазначив представник банку.
RBI намагався продати 60% частку в своєму російському підрозділі, але російський суд нещодавно заборонив передавати акції дочірньої компанії, фактично блокуючи потенційний продаж. У вересні S&P Global Ratings повідомило, що репутаційні, санкційні та регуляторні ризики для RBI залишаються підвищеними після рішення суду, проте очікується, що австрійський банк все ж зможе вийти з російського ринку.
Також зазначається, що знайти покупця, не підпадаючого під санкції, для російського підрозділу UniCredit виявилося важко, що залишає італійський банк під фінансовими, операційними та репутаційними ризиками через продовження операцій у росії.
З очікуваним зниженням російських прибутків, аналітики прогнозують, що чистий прибуток RBI для групи у 2024 році знизиться рік до року до 2,2 млрд євро, а результат третього кварталу складе приблизно 640 млн євро. Водночас очікується, що OTP Bank і UniCredit звітуватимуть про річні результати, порівнянні з показниками 2023 року. | S&P Global Market Intelligence