Агентство Bloomberg та некомерційна організація Danwatch провели аналіз договорів страхування 150 нафтових танкерів, які транспортували російську нафту в липні та серпні.
За даними дослідження, власники російських танкерів намагаються обійти міжнародні санкції, звертаючись за страховими послугами не до західних страхових компаній, а до страховиків з Камеруну, Киргизстану та росії, повідомляє Служба зовнішньої розвідки України.
Наслідки зміни страховиків — відмова від послуг західних компаній на користь страховиків із сумнівною репутацією — значно підвищують ризики затримок страхових виплат або відмов у випадку аварій, розливу нафти чи інших інцидентів.
Це збільшує економічні та екологічні ризики для країн Європи. Такі труднощі в сфері страхування, спричинені міжнародними санкціями, свідчать про ускладнення використання російського «тіньового флоту».
У відповідь Великобританія посилює контроль за тіньовим флотом росії, тоді як в Азії один із головних клієнтів москви з нафти, Індія, також оприлюднила нові інструкції, спрямовані на боротьбу з неналежним тоннажем. Від суден, які проходять протоку Ла-Манш, вимагатимуть надати детальну інформацію щодо статусу страхового покриття.
Окрім оголошення нового пакета санкцій, Великобританія заявила, що вживає додаткових заходів для боротьби зs "шкідливою діяльністю поблизу британських берегів".
Міністерство транспорту Британії співпрацює з Об'єднаним центром морської безпеки (JMSC) та Морською й береговою охороною (MCA), щоб перевіряти судна тіньового флоту з "підозрілим" страхуванням.
Від них вимагатимуть надати деталі страхового статусу під час проходження через Ла-Манш. У разі відсутності підтвердженого страхування судна можуть бути затримані, заявив уряд. За даними JMSC, через Ла-Манш щодня проходить близько 10 танкерів тіньового флоту.
Основні варіанти страхування російських танкерів:
- Західні страховики: до початку війни між росією та Україною більшість танкерів з російською нафтою страхувалися західними компаніями, що входять до «Міжнародної групи клубів захисту та відшкодування» (International Group of Protection & Indemnity Clubs). Страховики з країн G7 можуть укладати договори лише за наявності письмового підтвердження, що російська нафта куплена за ціною не більше 60 $ за барель.
- Російські страховики: з введенням санкцій значно зросла кількість звернень від власників «тіньового флоту» до російських страховиків. Серед основних компаній – «Ингосстрах», страхова група «Альфастрахование», «СОГАЗ». Цим страховим компаніям надає фінансову гарантію державний перестраховик «Российская национальная перестраховочная компания» (РНПК), що підпадає під міжнародні санкції.
- Нові учасники: страхові компанії з Камеруну та Киргизстану забезпечували страхування щонайменше двох танкерів з «тіньового флоту».
Провідні світові страховики відмовляються надавати страхування танкерам, які перевозять російську сиру нафту. Це сталося після того, як Європейський Союз, Великобританія та інші країни запровадили обмеження на страхування суден, що транспортують російську нафту, зокрема через міжнародні страхові клуби P&I (захисту та відшкодування).
Відсутність страхування означає, що танкери можуть зіткнутися з проблемами при вході до міжнародних портів, оскільки страхування є ключовим для покриття збитків у разі аварій або екологічних катастроф.