Законопроєкт про страхування воєнних ризиків буде переданий до Верховної ради України цьогоріч, запевнив Голова Національного банку України Андрій Пишний під час зустрічі із представниками страхового ринку.
«Важливо, щоб у 2025 році Україна мала стійку інституційну основу для розвитку цього напряму, що посилить не лише страховий ринок, але й економіку країни в цілому. Це створить додатковий захист для роботи бізнесу», - зазначив голова НБУ.
Національний банк фіналізує роботу над законопроєктом про створення повноцінної системи воєнного страхування, який спочатку буде сфокусований на роздрібному страхуванні для юросіб і фізосіб. Меморандум із Міжнародним валютним фондом (МВФ) у межах третього перегляду програми розширеного фінансування (EFF) передбачав виконання НБУ 13 кроків щодо посилення та поглиблення ринків фінансів і капіталу. Один із цих кроків - це підготовка регулятором законопроєкту про створення повноцінної системи воєнного страхування.
Новий законопроєкт пройшов фінальну стадію підготовки та отримав схвалення Ради із фінансової стабільності. Найближчим часом документ представлять для обговорення міжнародним партнерам, представникам бізнесу та страховикам. Зокрема, наприкінці вересня планується провести консультації з асоціаціями страхового бізнесу та учасниками фінансового ринку.
Так, Рада на засіданні 22 серпня 2024 року розглянула системні ризики фінансового сектору. За даними огляду, обсяги гривневих коштів клієнтів зростають в усіх групах банків, а кредитування бізнесу та населення пожвавлюється у відповідь на позитивні тенденції в економіці. Натомість потреби державного бюджету в фінансуванні сектору безпеки і оборони зростають.
Війна залишається ключовим викликом для стійкості фінансового сектору та економіки, посилює виклики, зокрема для фінансування та державного бюджету. Члени РФС погодилися з необхідністю подальшої спільної роботи для подолання цих викликів та збереження макроекономічної стабільності.
Під час засідання РФС підтримала законопроєкт про створення в Україні повнофункціональної системи страхування воєнних ризиків, розроблення якого передбачено п.62 Меморандуму про економічну та фінансову політику між Україною та Міжнародним валютним фондом.
Згідно з Меморандумом Національний банк разом із Міністерством економіки та Міністерством фінансів мали підготувати початковий законопроєкт. Створена при РФС робоча група завершила його розроблення відповідно до концептуальної записки, погодженої на засіданні РФС 5 лютого 2024 року. Законопроєкт погоджено представниками робочої групи та опрацьовано фахівцями Світового банку і буде передано до Верховної Ради України після широкого обговорення, зокрема з представниками бізнес-спільноти.
Проєкт передбачає запровадження обов’язкового страхування певних об’єктів та добровільного страхування тих, що не підлягають обов’язковому. Стандартизовані продукти розроблятиме Державна агенція зі страхування воєнних ризиків, створена в формі акціонерного товариства, що перебуває в підпорядкуванні Кабінету міністрів через Міністерство економіки. Державне регулювання та нагляд за діяльністю агенції здійснюватиме Національний банк.
Також РФС ухвалила рішення про створення робочої групи для розроблення пропозицій про зміни до законодавства про систему гарантування вкладів фізичних осіб в частині корпоративного управління та функціонування адміністративної ради Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, системи внутрішнього контролю, призначення директора-розпорядника ФГВФО, на виконання п.57 Меморандуму з МВФ.