У червні бізнес вдруге поспіль надав негативні оцінки ділової активності. Чинники, такі як невизначеність щодо тривалості війни, зростання витрат бізнесу через дефіцит електроенергії внаслідок російських атак, підвищення тарифів, слабкий інвестиційний попит, погіршення курсових очікувань, несприятливі тенденції на ринку праці та значний дефіцит кваліфікованих працівників, призвели до подальшого зниження очікувань у всіх секторах, йдеться у звіті Національного банку.
Індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця, за винятком перерви з березня по травень 2022 року, відображає це. У червні 2024 року ІОДА знизився до 43.6 з 48.0 у травні.
Підприємства промисловості знизили короткострокові прогнози своєї діяльності через погіршення ситуації з безпекою, перебої з енергопостачанням та зростання виробничих витрат, із секторальним індексом у 45.5 у червні проти 48.8 у травні. Респонденти прогнозували зниження обсягів виробництва та нових замовлень. Негативні очікування щодо нових експортних замовлень, обсягів незавершеного виробництва та запасів сировини посилилися, хоча негативні оцінки залишків готової продукції трохи пом'якшилися.
Підприємства торгівлі зберегли негативні очікування на тлі ускладнення енергопостачання, підвищення тарифів на електроенергію та погіршення курсових очікувань, із секторальним індексом у 46.4 у червні проти 47.7 у травні. Вони прогнозували подальше зниження товарообігу та обсягів закупівлі товарів, зберегли негативні оцінки запасів товарів і очікували зниження торговельної маржі.
Підприємства будівництва значно знизили свої економічні прогнози через слабкий інвестиційний попит, тривалі відключення електроенергії та брак кваліфікованих працівників, із секторальним індексом у 43.0 у червні проти 49.8 у травні. Прогнози щодо обсягів будівництва, нових замовлень та постачання матеріалів погіршилися. Позитивні очікування щодо закупівлі послуг підрядників збереглися, незважаючи на зростання негативних оцінок їх доступності.
Підприємства сфери послуг вдруге поспіль найстриманіше оцінили свою економічну діяльність та погіршили прогнози через відтік кваліфікованих кадрів, зростання витрат через дефіцит електроенергії та зниження попиту, із секторальним індексом у 39.7 у червні проти 47.2 у травні. Респонденти значно погіршили очікування щодо обсягів наданих послуг та нових замовлень.
Підприємства промисловості, торгівлі та сфери послуг прогнозували прискорення зростання закупівельних цін і тарифів на власну продукцію та послуги, тоді як респонденти будівельного сектору очікували незначного уповільнення.
Ситуація на ринку праці погіршилася. Керівники підприємств у всіх секторах очікували скорочення чисельності працівників, найбільше – у сфері послуг. | Форіншурер