Президент України підписав новий Закон "Про ОСЦВП". Які його ключові новації?


Президент України підписав новий Закон "Про ОСЦВП". Які його ключові новації?Закон України "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", що підписаний Президентом 17 червня 2024 року, забезпечить подальший розвиток цього сегменту ринку та наблизить його функціонування до стандартів ЄС.

Ключова мета Закону – запровадження якісно нової моделі регулювання ринку відповідно до європейських стандартів з урахуванням інтересів страхувальників та потерпілих осіб, підвищення довіри до такого страхування і подальшого розвиток ринку "автоцивілки".

Нагадаємо, що Верховна рада України прийняла у другому читанні та вцілому Закон України №8300 про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. "За" проголосували 294 народні депутати.

Проблемами, які має вирішити законопроєкт, є недосконалість процедур розрахунку та здійснення страхової виплати з відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, низький ліміт відповідальності страховика, державне регулювання ціноутворення за цим видом страхування, а також низька ефективність системи управління Моторного (транспортного) страхового бюро України та обмежена роль держави в контролі за його діяльністю.

Законом пропонується поступово підвищити розміри страхових сум (максимальних розмірів страхової виплати) до розмірів, встановлених в країнах Європейського союзу.

Сьогодні ліміт відповідальності страховика за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю, становить 320 тис. грн на одного потерпілого, незалежно від кількості потерпілих, а за шкоду, заподіяну майну потерпілих, – 160 тис. грн на одного потерпілого, але не більше 800 тис. грн на одну страхову подію.

Відповідне оновлення законодавства здійснено на підставі законодавчих пропозицій Національного банку, розроблених з метою покрокової імплементації в Україні вимог Директиви Європейського Парламенту та Ради 2009/103/ЄС від 16 вересня 2009 року про страхування цивільної відповідальності у зв’язку з використанням моторних транспортних засобів та забезпечення виконання обов’язку щодо страхування такої відповідальності.

Ключові новації Закону:

  • нові стандарти якості страхового покриття, зокрема поступове підвищення максимальних розмірів страхової виплати до рівня країн ЄС, запровадження системи ануїтетних страхових виплат у разі заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю або життю потерпілих, розрахунок страхової виплати в разі пошкодження транспортного засобу без вирахування зносу складових частин та деталей;
  • європейські підходи до формування вартості "автоцивілки" та широке використання електронних технологій, у тому числі визначення "справедливої ціни" для кожного страхувальника з урахуванням його персональної історії, перехід на електронну форму договорів через єдину централізовану базу даних;
  • поліпшення рівня обслуговування клієнтів та спрощення механізму врегулювання страхових випадків за допомогою моделі обов’язкового прямого врегулювання збитків, скасування обмеження максимального розміру страхової виплати в разі оформлення документів про ДТП через європротокол;
  • удосконалення системи управління МТСБУ з огляду на його соціально важливі функції, зокрема щодо формування органів управління та контролю, побудови збалансованої системи прийняття рішень та удосконалення системи нагляду за МТСБУ.

"Національний банк провів детальні обговорення новацій з ринком і надалі готовий до діалогу для успішного наближення до цивілізованих європейських правил, – зазначила перший заступник Голови НБУ Катерина Рожкова. – Закон передбачає річний перехідний період для приведення МТСБУ своєї діяльності у відповідність до нових вимог. За нашими попередніми оцінками, бюро з цим успішно впорається".

Закон після його оприлюднення буде введено в дію з 1 січня 2025 року. До дня введення в дію Закону Національний банк:

  • проведе оцінку якості активів страховиків, у тому числі з метою визначення потенційних слабких місць та уникнення системних проблем з виконанням страховиками нових вимог;
  • розробить нормативно-правові акти для реалізації Закону, зокрема стосовно функціонування Єдиної централізованої бази даних договорів ОСЦПВ;
  • визначить процедури, які дадуть змогу завершити трансформацію МТСБУ, що передбачає впровадження в бюро класичної дворівневої системи корпоративного управління, виконання вимог до формування складу Ради та Правління, організації системи внутрішнього контролю тощо.

Національний банк представив концепцію реформування ринку ОСЦПВ у вересні 2022 року.   | Форіншурер