Зростання ВВП України у 2024 році сповільниться до 3,2%. Прогноз Світового банку


Зростання ВВП України у 2024 році сповільниться до 3,2%, що відображає менший врожай і постійний дефіцит робочої сили, прогнозує Світовий банк в Економічному огляді для регіону Європи та Центральної Азії, оприлюдненому в четвер.

Економічні перспективи країни залишаються зумовленими донорською підтримкою та тривалістю російського вторгнення. За останніми оцінками Світового банку та організацій-партнерів, вартість відновлення в Україні зросла до $486 млрд, що більш ніж удвічі перевищує розмір довоєнної економіки України у 2021 році.

СБ також підтвердив прогноз зростання економіки України на 2025 рік - 6,5%, уточнивши, що індикативний сценарій припускає, що активні воєнні дії триватимуть протягом 2024 року.

Макроекономічні ризики, що виникають через активні бойові дії, що тривають, і невизначеність щодо термінів і обсягу зовнішньої допомоги, продовжують зростати і можуть потребувати коригування політики, якщо ризики погіршення ситуації матеріалізуються.

Доходи домогосподарств збільшилися разом із цим економічним зростанням, але настрої домогосподарств залишаються похмурими, водночас більшість людей повідомляють про гірші фінансові умови порівняно з їхньою довоєнною ситуацією.

СБ зазначає, що економіка України продовжує функціонувати як військова економіка, яка витратила майже 50% свого бюджету 2023 року на оборону, а приватний попит, як і раніше, стримується обмежувальною грошово-кредитною політикою, покликаною приборкати інфляційний тиск, який виникає внаслідок перебоїв у постачанні, що тривають, та високого попиту з боку державного сектору, водночас державний сектор поглинає наймізерніші внутрішні ресурси та зовнішню допомогу для фінансування свого великого дефіциту.

Оскільки війна триває вже третій рік, економічне управління України досягло переломного моменту, - вважають у банку, зазначаючи, що побоювання щодо термінів і обсягу майбутніх виплат допомоги зростають.

Після $42,5 млрд у 2023 році в бюджеті України на 2024 рік заплановано отримання $37,3 млрд зовнішнього фінансування, своєчасне отримання якого матиме вирішальне значення для того, щоб влада могла підтримувати макроекономічну стабільність і фінансувати критично важливі видатки, зокрема на соціальну допомогу.

На думку банку, ключовими пріоритетами є відновлення засобів до існування шляхом інтеграції переміщеного населення та ветеранів на ринки праці, забезпечення безперервного надання соціальних послуг та підтримка домогосподарств у відновленні після майнової шкоди.

СБ також прогнозує збільшення інфляції у 2024 році до 9,5% із 5,1% торік у міру зниження впливу разових факторів.

Дефіцит поточного рахунку цього року збільшиться до 7,8% ВВП із 5,4% ВВП минулого року, держборг зросте з 86,8% ВВП до 96,3% ВВП, а чисті прямі іноземні інвестиції впадуть до 0,8% ВВП із 2,4% ВВП.

"Прогнозується, що державний і гарантований державою борг стабілізується на рівні близько 98% ВВП у середньостроковій перспективі. Цей сценарій наражається на значні ризики погіршення ситуації через уразливість економічної траєкторії України до дефіциту зовнішнього фінансування та можливе продовження активних бойових дій після 2024 року", - зазначив СБ.

"Якщо ризики погіршення ситуації матеріалізуються, може виникнути необхідність у суворішому макроекономічному коригуванні. Це коригування може вплинути на соціальні видатки та трансферти домогосподарствам, від яких залежить більшість бідних, що може підштовхнути багатьох із них ще глибше у злидні", - зазначається у звіті.

СБ покращив прогноз зростання ВВП Росії у 2024 році на 0,9 відсоткових пункти - до 2,2%, переглянувши його оцінку за минулий рік із 2,6% ВВП до 3,6% ВВП.  | Форіншурер / Інтерфакс Україна