Кабмін затвердив перелік воєнних та політичних ризиків та порядок їх страхування та перестрахування


Кабмін затвердив перелік воєнних та політичних ризиків та порядок їх страхування та перестрахування Кабінет Міністрів України затвердив перелік воєнних та політичних ризиків, а також Умови й порядок страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності Експортно-кредитного агентства (ЕКА). Відповідне рішення було ухвалено на засіданні Уряду 9 квітня 2024 року.

«Збільшення інструментів страхування воєнно-політичних ризиків під час війни в Україні має сприяти залученню інвестицій в українську економіку вже зараз. Ухвалення урядової постанови направлено саме на це. Вона дозволить удосконалити правове регулювання переліку воєнних та політичних ризиків, умов і порядку страхування інвестицій від воєнних та політичних ризиків при здійсненні видів діяльності Експортно-кредитного агентства. ЕКА зможе страхувати та перестраховувати від воєнних та/або політичних ризиків інвестиційні кредити українських банків для українських експортерів, а також – прямі інвестиції. Це забезпечить підтримку економіки України, стимулюватиме відновлення промислового виробництва, створення нових робочих місць, наповнення бюджетів всіх рівнів коштами від сплати податків та посилення обороноздатності держави», - пояснив заступник Міністра економіки України Володимир Кузьо.

Цей механізм дозволить усунути прогалини, що обмежують можливість страхування вітчизняних інвестицій ЕКА, в тому числі в умовах воєнних дій та повоєнного відновлення.

До воєнних ризиків віднесли наступні страхові ризики, які поширені в міжнародній практиці, що можуть виникнути на території України:

 • воєнний конфлікт, включаючи війну або збройний конфлікт, збройна агресія, бойові дії, масові заворушення;
 • насильницька зміна чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади;
 • терористичні акти та/або диверсії;
 • окупація, анексія.

До політичних ризиків віднесли такі страхові ризики:

 • здійснене органами державної влади України примусове відчуження майна/вилучення майна суб'єкта господарювання (позбавлення права власності на майно);
 • безпідставне (незаконне) відкликання ліцензії з боку регулятора ринку або примусове припинення (зупинення) діяльності суб'єкта господарювання державними органами, що встановлене рішенням суду, що набрало законної сили, крім випадків, коли таке припинення діяльності спричинене невиконанням суб'єктом господарювання вимог законодавства;
 • невиконання або відмова від виконання державою зобов'язань, визначених законодавством, стратегічними або програмними документами, затвердженими в установленому законодавством порядку, та/або інвестиційним договором за умови, що суб'єкт господарювання має право вимагати виконання таких зобов'язань;
 • введення державою заборони (платіжні ембарго, мораторій) на здійснення розрахунків;
 • неможливість конвертації валюти або переказу валюти за кордон суб'єктом господарювання, крім випадків, передбачених законодавством.

Кабмін затвердив перелік воєнних та політичних ризиків та порядок їх страхування та перестрахування

ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» засновано у 2018 році. Єдиним засновником та акціонером ЕКА є держава в особі Кабінету Міністрів України. Управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі ЕКА, здійснює Кабінет Міністрів України через уповноважений ним орган управління – Міністерство економіки України.

Головною метою діяльності агентства є підтримка і стимулювання масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження. Установа захищає українських експортерів від ризику неплатежів та фінансових втрат, пов'язаних з виконанням контрактів ЗЕД, а також надає широкий спектр послуг, що дозволяють посилити кредитну політику українських експортерів та ефективно управляти своїми фінансовими потоками.

Наприкінці минулого року Верховна Рада прийняла закон, що дозволяє Експортно-кредитному агентству страхувати від воєнних ризиків інвестиції українських та іноземних компаній в Україні.

Нагадаємо, що 1 січня 2024 року набрали чинності зміни до Закону «Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності», згідно з якими Експортно-кредитному агентству (ЕКА) додали завдань:

 • страхування та перестрахування експортних кредитів, а також страхування та перестрахування від воєнних та/або політичних ризиків кредитів українських суб’єктів господарювання, пов’язаних з інвестиціями у створення об’єктів та інфраструктури переробної промисловості та експорту товарів (робіт, послуг) українського походження;
 • страхування та перестрахування прямих інвестицій з України, а також страхування та перестрахування прямих інвестицій в Україну від воєнних або політичних ризиків.

Водночас Кабмін мав за погодженням із Нацбанком визначити перелік воєнних та політичних ризиків, а також умови та порядок страхування (перестрахування) таких ризиків в діяльності ЕКА. Оскільки відповідного нормативно-правового акта ухвалено не було, наразі важко визначити чи буде агентство страхувати інвестиції в обʼєкти енергетичної інфраструктури від воєнних ризиків. Відповідно до Закону «Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності» страхова сума за договором страхування або сума коштів грошового забезпечення (покриття) за гарантією ЕКА не може перевищувати 85% суми зовнішньоекономічного договору.

Крім цього, 5 лютого поточного року Рада з фінансової стабільності погодила концептуальну записку для створення в Україні повнофункціональної системи страхування воєнних ризиків. Визначена модель начебто передбачає запровадження обов’язкового та добровільного страхування воєнних ризиків. Але і цей документ не доступний через те, що не був оприлюднений.

В Україні вже є недержавні страхові компанії, які займаються страхуванням майна від воєнних ризиків. Утім зрозуміло, що страхування від таких ризиків електростанцій та інших об’єктів енергетичної інфраструктури (портів, аеропортів, мостів, шляхопроводів, дамб тощо) — не їхня спеціалізація.

Водночас страхування інвестицій від воєнних ризиків доступне через експортно-кредитні агентства іноземних країн та спеціалізовані організації.  | Форіншурер