Виплати СК «Євразія» за збитки майну внаслідок руйнівного землетрусу в Туреччині перевищили €15 млн


Попередня сума застрахованих збитків від землетрусу в Туреччині оцінюється в $2,4 млрдСтрахова компанія «Євразія» сумарно виплатила понад €15 млн або 7,25 млрд тенге за шкоду майну внаслідок руйнівного землетрусу, що стався на південному сході Туреччини минулого року.

За даними страхового брокера AON, турецький землетрус став найбільш руйнівною подією в 2023 році завдавши економічних збитків на суму понад $92 млрд, при цьому застраховані збитки становили лише $5,7 млрд або 6,2%. За даними уряду Туреччини економічні збитки від землетрусу склали $110 млрд або 9,5% від ВВП.

З 2000 року, після землетрусу в Ізміті, в Туреччині діє національна програма обов'язкового страхування від землетрусу - Turkish Catastrophe Insurance Pool (TCIP), в рамках якої здійснюється страхування приватних домоволодінь. Максимальний розмір страхового покриття у межах TCIP становить $34 тис., за середньої вартості поліса $15 на рік.

Незважаючи на обов'язковий характер програми TCIP, страховим покриттям було охоплено лише 50% домогосподарств у районах Туреччини, що постраждали від землетрусу. Заявлений обсяг збитків лише за програмою перевищив $2 млрд.

Понад 8 тис. будівель, у тому числі багатоквартирних будинків, було повністю зруйновано (близько 22 тис. одиниць житла). Загалом турецькими страховими компаніями було отримано близько 420 тис. заяв від власників нерухомості, яка постраждала. З них збитки для 330 тис. об'єктів оцінили як незначні та підлягають відновленню.

«Турецький землетрус став найстрашнішим стихійним лихом минулого року забравши десятки тисяч людських життів. При цьому близько 2 млн людей залишилися без даху над головою, і програма обов'язкового страхування TCIP допомогла значній частині з них почати повернення до колишнього життя разом з першими страховими виплатами», – коментує Самат Кабдолов, перший заступник голови правління СК «Євразія».

СК «Євразія» як перестраховик бере участь як у програмі обов'язкового страхування TCIP, так і в програмах добровільного страхування житлової та комерційної нерухомості, поряд з найбільшими страховими компаніями світу. Із €15 млн здійснених компанією страхових виплат €5,9 млн припадає на програму TCIP.

«Перестрахувальні програми дають можливість перерозподілити ризики по всьому світу, що дозволяє застрахованим гарантовано отримати виплату навіть у разі багатомільярдної шкоди. Нещодавній землетрус в Алмати вкотре нагадав про непередбачуваність життя і вразливість перед силами природи. Поки ми маємо можливість навчатися на чужих уроках, нам потрібно серйозно задуматися про страховий захист на випадок землетрусу, хоча б за прикладом Туреччини», – підсумував Самат Кабдолов.

Нагадаємо, 6 лютого 2023 року пізно вночі на південному сході Туреччини сталося два потужні землетруси магнітудою 7,8 та 7,5 відповідно. Після цього було зареєстровано кілька тисяч повторних поштовхів.

Внаслідок землетрусу загинуло понад 50 тис., ще 107 тис. отримали різні поранення. Серйозно постраждали 11 провінцій, а саме: Кахраманмараш, Адіаман, Діярбакир, Малатья, Кіліс, Хатай, Газіантеп, Адана, Шанліурфа, Османія та Елязиг. Від землетрусу прямо чи опосередковано постраждали понад 13,5 млн осіб, або 15,8% від усього населення Туреччини.  | Форіншурер