Експортно-кредитному агентству дозволять страхувати інвестиції від воєнних ризиків


Експортно-кредитному агентству дозволять страхувати інвестиції від воєнних ризиківКомітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики рекомендує депутатам ухвалити у першому читанні законопроєкт №9015 про внесення змін до Закону України "Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності" щодо страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиків, яким пропонується розширити перелік видів діяльності Експортно-кредитного агентства.

Законопроєктом пропонується внести зміни до статті 6 закону «Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності» та передбачити, що Експортно-кредитне агентство буде також займатися страхуванням інвестицій в Україні від ризиків, які можуть бути спричинені збройною агресією, бойовими діями та/або тероризмом.

При цьому страхування прямих інвестицій, в тому числі страхування інвестицій в Україні від ризиків, які можуть бути спричинені збройною агресією, бойовими діями та/або тероризмом, здійснюється виключно за умови спрямування таких інвестицій на створення об’єктів та інфраструктури, необхідної для розвитку переробної промисловості та експорту товарів (робіт, послуг) українського походження, тобто локалізації виробництва.

Прийняття проекту закону не потребує додаткового фінансування з державного чи місцевого бюджетів.

Передбачається, що страхування інвестицій буде здійснюватися в межах статутного капіталу ЕКА (2 мільярди гривень станом на 2021 рік), а також шляхом перестрахування інвестицій в іноземних страхових компаніях.

Існуюча нині «фінансова інфраструктура» надає можливість іноземному бізнесу інвестувати в Україну, скориставшись послугою страхування інвестицій від воєнних ризиків. Для прикладу, за інформацією Мінекономіки України, вже в найближчий час за підтримки MIGA (агенція гарантування інвестицій), інвестори зможуть убезпечити свої інвестиції в Україну, придбавши спеціальний страховий поліс, і отримати до 90% відшкодування своїх потенційних збитків, що отримані внаслідок військових дій.

Зазначається, що досягнуто домовленості з МIGA про пілотний проект вартістю 30 млн дол США. Також, в 2023 році планується реалізувати аналогічних проектів на суму до 1 млрд дол. Аналогічні домовленості є з Американською міжнародною фінансовою корпорацією розвитку (DFC). Наразі компанія повідомила про готовність фінансувати український бізнес та страхувати іноземні інвестиції в Україну.

В той же час наголошується, що внутрішній інвестор не має можливості скористатися таким механізмом, тому пропонується аби Експортно-кредитне агентство займалося перестрахуванням від воєнних ризиків.  | Форіншурер