НБУ пом'якшив валютні обмеження для страхового ринку та об’єднань страховиків


НБУ помНБУ продовжив пом'якшувати валютні обмеження у сфері страхування. Тепер страховики зможуть здійснювати страхові виплати на користь нерезидентів, а також повернення страхових платежів на користь нерезидентів за достроково припиненими договорами страхування (перестрахування), що були отримані страховиками після 24 лютого 2022 року, в тому числі за наявності відповідних судових рішень, зазначає НБУ.

Вже є дозволеними операції зі здійснення страхових виплат:

  • іноземним ядерним пулам, які здійснюються уповноваженим страховиком за дорученням членів об'єднання "Ядерний страховий пул";
  • за договорами міжнародного страхування "Зелена картка";
  • за договорами особистого страхування, іншого ніж страхування життя, на лікування в медичних закладах іноземної держави, транспортування хворих, пов’язаних зі смертю громадян за кордоном (включаючи транспортні витрати та витрати на поховання);
  • за договорами страхування осіб, які виїжджають за кордон.

Крім того, Національний банк розблоковує валютні операції з оплати страховиками членських внесків до міжнародних організацій та міжнародних об’єднань страховиків.

Моторне (транспортне) страхове бюро України також зможе здійснювати валютні операції для сплати членських внесків до Ради Бюро Міжнародної системи автомобільного страхування "Зелена картка".

Наведені зміни передбачені постановою НБУ від 19 травня 2023 року №68 "Про внесення змін до постанови Правління НБУ від 24 лютого 2022 року №18", що набирає чинності з 20 травня 2023 року.

Раніше НБУ зняв обмеження щодо сплати страховиками та брокерами платежів перестраховикам-нерезидентам. З 14 лютого страховики, страхові та перестрахові брокери отримали змогу здійснювати платежі за відповідними договорами без обмежень за датою укладання таких договорів за виконання низки умов.

З метою спрощення процедури проведення платежів з перестрахування за кордон Національний банк створює Перелік страховиків та встановлює порядок ухвалення рішення щодо включення та виключення страховика з відповідного переліку, а також підстави для залишення звернення без розгляду.

Для включення до Переліку страховиків необхідно надіслати відповідне звернення до НБУ. Перелік формуватиметься Національним банком та оприлюднюватиметься на сторінках офіційного інтернет-представництва у розділі «Нагляд за ринком небанківських фінансових послуг».

Натомість скасовується вимога про необхідність надання страховиком обслуговуючому банку індивідуального рішення НБУ щодо дозволу на проведення валютних операцій за укладеними з перестраховиками-нерезидентами договорами перестрахування.

Рейтинг фінансової надійності (стійкості) перестраховика-нерезидента, з яким здійснюється операція перестрахування, має відповідати рівню не нижче ніж "A3" (Moody’s Investors Service), "A-" (Standard & Poor’s), "A-" (Fitch Ratings), "A-" (A.M. Best).  | Форіншурер