Новий законопроєкт про ОСАЦВ в Україні прийнятий в першому читанні


Новий законопроєкт про ОСАЦВ в Україні прийнятий в першому читанні Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №8300 про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Законопроєкт пропонує поступово підвищити розміри страхових сум (максимальних розмірів страхової виплати) до розмірів, встановлених у країнах Європейського Союзу, запровадити швидке здійснення гарантійних виплат потерпілим особам за страховиків-банкрутів (60 днів).

Крім того, запровадити пряме врегулювання у всіх випадках дорожньо-транспортних пригод, у яких шкоди завдано лише транспортному засобу, що дасть змогу потерпілій особі звертатися по страхову виплату до свого страховика. Визначити порядок розрахунку розміру страхової виплати без урахування зносу та здійснення страхових виплат у розмірі, необхідному для відновлення транспортного засобу.

Планується запровадити вільне ціноутворення, зменшити термін розгляду заяви про здійснення страхової виплати з 90 до 60 днів від дня подання заяви про здійснення страхової виплати, встановити вичерпний перелік документів, необхідних для отримання страхової виплати та підстав для відмови у її здійсненні.

Як повідомлялося, законопроєкт "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів", який суттєво змінює умови функціонування ринку, було зареєстровано у Верховній Раді 22 грудня 2022 року за №8300. Його авторами є голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев та 11 народних депутатів.

Основною метою розробки проєкту було створення більш якісного, більш зручного страхового продукту, забезпечення справедливих та надійних основ функціонування компенсаторних систем.

Документ запроваджує гнучкі умови укладення договорів страхування, варіативність строків дії полісів та дієвий механізм контролю за їх наявністю у всіх учасників дорожнього руху, додаючи впевненості, що історія з відсутністю автоцивілки у винуватця ДТП залишиться в минулому.

Поряд з вільним ціноутворенням зберігаються пільги для окремих категорій громадян, покликані забезпечити доступність страхового продукту для кожного.

Запровадження обов’язкового прямого врегулювання збитків дозволить скористатись усіма перевагами обслуговування у страховика, з яким укладено поліс.

Підвищення розміру страхових сум, відмова від застосування «зносу» під час розрахунку страхового відшкодування, заборона франшиз дадуть змогу повністю відновити автомобіль після ДТП, забезпечивши автовласникам належний сервіс та швидкість.

Належним чином відновлений та технічно справний автомобіль - обов’язкова передумова безпеки дорожнього руху, отже фінансування повного усунення наслідків ДТП на професійних СТО покладається на страховиків.

Спрощений алгоритм взаємодії зі страховиком надає можливість у найкоротші строки отримати відновлений після ДТП транспортний засіб, готовий для подальшої експлуатації.

Оновлення системи гарантування страхових виплат дозволить уникнути п’ятирічних очікувань отримання відшкодування.

Прийняття законопроєкту не тільки дозволить підвищити якість послуг автоцивілки, а і стане черговим кроком в рамках євроінтеграційного шляху України, адже імплементація європейських норм страхування відповідальності автовласників є обов’язковою передумовою вступу України в ЄС.

За умови підтримки народними депутатами довгоочікуваного документу основною частиною зазначених переваг можна буде скористатись починаючи з 2024 року.  | Форіншурер