Український ринок праці у травні починає оживати. В яких галузях зарплати зросли, а в яких знизились?


Український ринок праці у травні починає оживати, але середня зарплата знизилась на 10%Переживши шок та першу адаптацію до діяльності в умовах війни, український бізнес активізується та відновлює роботу. Проте твердження того, що ринок праці оживає, означає зараз лише те, що ми пережили період нульової позначки.

В кінці лютого-на початку березня першочерговим завданням було убезпечення життя людей. Тоді майже не було нових вакансій, а люди не шукали роботу. Через три місяці компанії або вже відновили комерційну діяльність, або визначилися з тим, що повернення до роботи неможливе. Працівники в свою чергу шукають нову роботу чи підробіток, адже багато українців сьогодні або втратили роботу, або отримують не повну зарплату.

Говорити про повноцінне відновлення ринку праці зарано. Кількість вакансій набагато нижча, порівнюючи з довоєнним рівнем. Компанії, оптимізуючи витрати, скорочують бонуси та зменшують розмір заробітних плат. Попит на роботу відчутно перевищує пропозицію. Бізнес озвучує стримано оптимістичні прогнози стосовно строків відновлення обсягів комерційної діяльності до довоєнного рівня. Велика частка (39,8%) компаній взагалі не в змозі спрогнозувати можливість відновлення до довоєнного рівня чи не впевнена, що компанія не зможе відновитися взагалі. Аналітики «grc.ua» підготували огляд ринку праці в Україні в травні.

Найбільш затребуваними в травні були спеціалісти сфери продажів. Вакансії для цих фахівців складають 19,6% від усіх актуальних в травні. Однак їх частка зменшилася, порівнюючи з довоєнним періодом. Наприклад, у січні 2022 р. кожна четверта вакансія (25,1%) була для спеціалістів з продажу. У лютому їх частка складала 24,2%.

Другими за затребуваністю у травні є спеціалісти сфери ІТ, інтернет та телеком. Частка вакансій для ІТ-шників в травні складає 15,6% від усіх актуальних, і вона поступово збільшується протягом останніх місяців. Отже твердження про те, що ІТ-галузь постраждала від війни чи не найменше, має вираження у кількості вакансій та позитивній динаміці їх протягом трьох місяців.

Найважче зараз знайти роботу страховикам, юристам, освітянам, спеціалістам сфер автомобільного бізнесу, безпеки, закупівель, працівникам сфери HoReCa та спортивних клубів, фітнесу та салонів краси. Для цих спеціалістів у травні найменше вакансій.

Найбільше пропозицій роботи опубліковано також для спеціалістів без досвіду роботи та студентів (10% від усіх актуальних), у транспорті та логістиці (8,1%), для робітничого персоналу (6,4%), у сфері маркетинг, реклама та PR (5,6%). Затребувані також медики та фармацевти (частка вакансій для них складає 5,1% від усіх опублікованих пропозицій роботи у травні), спеціалісти будівельної галузі (4,7%), працівники у виробництво та сільське господарство (4,2%), та фахівці бухгалтерського та управлінського обліку (3,7%).

Перелік затребуваних спеціалістів майже не змінився протягом трьох місяців війни. Виключенням є фахівці будівельної галузі. Україна вже відновлює пошкоджену інфраструктуру, дороги, будинки, тому кількість вакансій для будівельників, інженерів, архітекторів збільшилася.

Перелік найзатребуваніших фахівців майже не змінний залежно від регіону. Проте є деякі відмінності. Наприклад, у Києві, який сьогодні є беззаперечним лідером по кількості вакансій та рівню середньої зарплати, у топ-10 затребуваних фахівців не потрапили медики та фармацевти, будівельники та робітничий персонал. З іншого боку в Києві трохи більше вакансій, порівнюючи із загальноукраїнською статистикою, для працівників медіа, адміністративного персоналу та представників вищого менеджменту.

В травні частка пропозицій роботи у столиці складає 35,8% від актуальних в усій країні вакансій. Київ почав відновлення ділової активності, бізнес повертається до роботи, збільшення столичних вакансій почалося в квітні. У травні Київ займає вже впевнену лідерську позицію, адже і по кількості вакансій, і по рівню заробітної плати він має відчутну різницю від інших регіонів.

Серед регіонів з найбільшою кількістю пропозицій роботи в травні визначені Львівська область (17,1% від усіх актуальних), Дніпропетровська область (8,5%), Одеська область (3,4%), Івано-Франківська область (2,9%), Черкаська область (2,9%).

У переліку регіонів з найменшою кількістю відкритих вакансій у травні Сумська область, Волинська, Чернігівська, Запорізька, Миколаївська, Київська та Хмельницька області, а також Донецька, Луганська та Херсонська області.

В умовах кризи на ринку праці попит на роботу завжди перевищує пропозицію, а пошукачі потерпають найбільше. Українці зараз перебувають в активному пошуку роботи чи підробітку. Щотижня зростає кількість реєстрацій, пошукачі оновлюють свої резюме, активно відгукуються на вакансії.

На всіх бажаючих знайти роботу пропозицій роботи не вистачає. Державна служба зайнятості публікує дані, що рівень конкуренції на одне робоче місце в середньому складає 12 осіб.

Експертно-аналітичний центр підрахував конкуренцію по регіонам України та з’ясував, що найвища конкуренція зараз у Харківській області – в середньому 19 кандидатів на одну вакансію. У Запорізькій області 17 спеціалістів на 1 робоче місце. В Одеській області показник конкуренції складає майже 14 кандидатів на посаду, у Київській – 13,4, у Сумській області – 11,1. Цікавим є той факт, що в Києві не найвища конкуренція. На одне робоче місце в середньому претендує 9,5 осіб.

Найменша конкуренція у Львівській області, де на одне робоче місце в середньому претендує 1-2 кандидата. З низькою конкуренцією зустрічаються також пошукачі Закарпатської області, Черівецької, Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської, Кіровоградської, Черкаської, Хмельницької та Житомирської областей. Отже, бачимо, що найменша конкуренція на Заході України. Тут в середньому від одного до чотирьох претендентів на посаду.

Українські компанії озвучують, що в умовах війни одним з головних завдань для них є утримання та підтримка діючих працівників.

Середня заробітна плата у відкритих вакансіях у квітні була на 10% нижча, порівнюючи з довоєнним рівнем. У травні у більшості професійних сфер триває зниження заробітних плат. Найменші зарплати пропонують у сфері безпека (9 200 грн), туризм, готелі, ресторани (9 500 грн), початок кар’єри, студенти (10 300 грн), видобуток сировини (в середньому 11 000 грн), спеціалістам сфери інсталяція та сервіс (12 600 грн), банки, інвестиції, лізинг (13 100 грн).

Майже в усіх професійних сферах прослідковується зниження середньої заробітної плати. За виключенням кількох професійних сфер, падіння медіанної зарплати у травні склало від 9% до 58%.

Український ринок праці у травні

Український ринок праці у травні

Найбільше зарплати знизилися у сфері видобуток сировини (-58%), інсталяція та сервіс (-56%), безпека (-49%). Відчутне зниження зарплат у відкритих вакансіях в травні, порівнюючи з квітнем, відбулося також для спеціалістів без досвіду роботи та студентів (-56%), робітничого персоналу (-46%), фахівців сфери консультування (-46%), будівництва та нерухомості (-44%), працівників сфери туризм, готелі, ресторани (-32%). Не обійшло зниження зарплат також працівників транспортної сфери та логістики (-27%), адміністративний персонал (-21%), сферу продажів (-20%), страхових та банківських працівників (-17%), а також спеціалістів сфери мистецтво, розваги, мас-медіа (-9%).

Справедливим буде зазначити сфери, в яких зарплати або утрималися на тому ж рівні, що і в попередньому місяці, або трохи підвищилися. У сфері автомобільного бізнесу, не зважаючи на те, що падіння зарплат з початку війни відбулося більше ніж на 50%, у травні середня зарплата у відкритих вакансіях дещо підвищилася з 11 000 грн (у квітні) до 14 500 грн (у травні).

У сфері виробництво та сільське господарство середня зарплата зросла з 13 300 грн (у квітні) до 16 600 грн (у травні). Медики та фармацевти входять до найбільш затребуваних спеціалістів, проте рівень зарплат для них не надто високий. Щоправда, у травні середня заробітна плата у відкритих вакансіях для них підвищилася з 14 900 грн (у квітні) до 18 200 грн (у травні).

Позитивна динаміка середньої зарплати спостерігається у сфері бухгалтерія, управлінський облік, фінанси підприємства, цим фахівцям у травні пропонують 19 800 грн, на відміну від квітня, коли пропонували в середньому 17 500 грн. Підвищилися середні зарплати у відкритих вакансіях для HR-ів (з 15 000 грн у квітні до 29 700 грн у травні), у сфері маркетинг, реклама та PR (з 26 600 грн у квітні до 30 800 грн у травні). Відчутно збільшилися пропоновані зарплати для директорів та керівників (з 63 200 грн у квітні до 86 100 грн у травні).

У сфері Інформаційних технологій середня зарплата у відкритих вакансіях у травні трохи нижча, порівнюючи з квітнем. Проте, зважаючи на високий рівень зарплати у цій галузі, це зниження майже не відчутне. У квітні ІТ-спеціалістам пропонували в середньому 108 100 грн, а в травні середня заробітна зарплата у відкритих вакансіях становить 103 500 грн. І це найвища середня зарплата серед усіх професійних сфер.

Стосовно аналізу зарплат по регіонам, то найвищі зарплати пропонують у Києві. Столиця повернула впевнене лідерство по розміру заробітних плат, яке було втрачено з початку війни. У київських компаніях в середньому в травні пропонують 29 200 грн щомісячної компенсації.

Також високі середні зарплати в травні пропонують у Полтавській області (в середньому 22 300 грн), Львівській області (21 600 грн), Одеській області (21 000 грн), в Івано-Франківській області (19 400 грн) та в Харківській області (19 000 грн).

Найнижчі зарплати в травні у відкритих вакансіях пропонуються у Чернігівській області (в середньому 12 400 грн), Тернопільській області (13 100 грн), Волинській області (13 600 грн), Київській області (13 800 грн), Закарпатській області (14 100 грн) та в Чернівецькій області (14 200 грн).  | Фориншурер