Перехід на європейські стандарти дасть переваги для клієнтів і новий імпульс для розвитку ринку


Тема Підсумки страхового ринку

Мирослав Бойчин, Голова Наглядової ради СК «Євроінс Україна»

Мирослав Бойчин, Голова Наглядової ради СК «Євроінс Україна»Мирослав Бойчин, Голова Наглядової ради СК «Євроінс Україна» та голова Правління СК «Європейське Туристичне Страхування», розповів про те, за рахунок чого компанії зростають у складні часи, про стратегію групи EIG в Україні та найближчі перспективи страхового ринку.

З яким результатом компанії групи Euroins закінчили рік? На чому були зосереджені зусилля команд?

- 2023 рік був складним для всіх, але наші компанії закінчили його досить успішно. «Євроінс Україна» зібрала 565 млн грн страхових премій, що на 20,4% більше порівняно з 2022 роком. Іншими словами, компанія фактично вийшла на рівень зборів до повномасштабного вторгнення.

Найбільшу динаміку приросту премій принесли ключові лінії бізнесу – особисте і моторне страхування. Так, у сегменті ДМС приріст склав 110% або 56,3 млн грн, ОСЦПВ – плюс 24% або 69,7 млн грн, а в страхуванні від нещасних випадків – плюс 24% або 2,5 млн грн. Сукупний обсяг виплачених «Євроінс Україна» страхових відшкодувань за 2023 рік зріс на 41,5% і досяг 265 мільйонів гривень.

Що стосується «ЕТС», приріст страхових премій компанії склав 6%, це хороший показник з урахуванням того, що сукупний обсяг премій ринку знизився на 8,6%. У результаті наша частка ринку зросла з 14,2% до 16,5%.

Резюмуючи, можна сказати, що головний підсумок роботи компаній за минулий рік – збереження високої фінансової стійкості, ліквідності та операційної стабільності. В умовах воєнного часу «Євроінс Україна» і «ЄТС» своєчасно і в повному обсязі виконують взяті на себе зобов'язання перед клієнтами і партнерами, неухильно дотримуючись нормативних вимог регулятора. Приріст страхових премій є підтвердженням правильності обраного курсу та маркером високої довіри клієнтів до компаній.

За рахунок чого було забезпечено стабільність і позитивну динаміку?

- Все це стало можливим завдяки системному підходу до бізнесу та послідовному впровадженню стратегії розвитку компанії. Ще до початку повномасштабної війни, під час пандемії, ми вжили низку заходів щодо забезпечення стійкої діяльності компаній в надзвичайних умовах.

Це перехід на гібридний формат роботи, налагодження віддаленого управління проєктами і командами, розвиток soft skills, необхідних для обслуговування клієнтів у складних ситуаціях. Паралельно ми інвестували в розвиток контакт-центру, IT інфраструктури та програмного забезпечення, що дало можливість наростити потужності з обслуговування клієнтів.

Усі ці напрацювання дуже допомогли нам після початку повномасштабної війни, дозволивши впевнено пройти 2022 і 2023 роки. Якщо й виникали якісь проблеми, то ми їх оперативно розв'язували, а наші клієнти не відчували жодних незручностей.

Тому, незважаючи на всі виклики, компанії групи Euroins чітко виконують усі вимоги регулятора, клієнти продовжують залишатися з нами, а премії зростають. Дуже важливо, що в складний воєнний час ми приділяємо велику увагу турботі про команди – збережено всі робочі місця та рівень оплати праці наших фахівців.

Наскільки серйозною є підтримка європейських акціонерів, які позиції групи Euroins у Європі?

- Ми відчуваємо повноцінну підтримку від наших акціонерів протягом усієї повномасштабної війни. Наприклад, для страхування великих ризиків є можливість залучати фінансові потужності нашого внутрішнього перестраховика групи – EIG Re.

Що стосується стану страхового бізнесу холдингу Eurohold, ми можемо спиратися на результати останнього релізу Fitch Ratings. У грудні 2023 року агентство повідомило про підтвердження на рівні B+ рейтингів фінансової стійкості страховиків (IFS) двох основних операційних дочірніх компаній страхової групи Euroins (EIG) – Euroins Bulgaria і EIG Re, – і про збереження прогнозу за ними на стабільному рівні.

Як вплинули два роки повномасштабної війни в Україні на плани розвитку групи EIG?

- Весь цей час наші акціонери надавали і продовжують надавати всебічну підтримку дочірнім українським компаніям. Група Euroins розглядає український ринок як важливий регіон для бізнесу навіть з урахуванням нинішньої важкої ситуації.

І це не просто слова, у EIG є досвід роботи безпосередньо в зоні активних бойових дій. У 2022 році, коли діяв морський коридор, група застрахувала 65% загального обсягу експорту зерна України. Це 1800 партій вантажу на суму близько 5 млрд доларів – зерновози вирушали з портів Чорноморськ, Одеса та Південний до країн Європи та Північної Африки.

Вже зараз страховикам потрібно думати і про те, яку участь вони братимуть у післявоєнному відродженні України. «Євроінс Україна» готова активно працювати в проєктах відновлення разом з європейськими партнерами. Конкретні плани ми обговорювали минулої осені під час Німецько-українського економічного форуму в Берліні.

Тоді представники великого бізнесу Німеччини завили про свою готовність інвестувати в Україну. Не секрет, що найефективнішим інструментом для захисту зарубіжних інвестицій є страхування. При цьому у «Євроінс Україна» є великий досвід і хороша експертиза в страхуванні інфраструктурної та транспортної галузі, й, звісно, високий рівень фінансової надійності.

Чи змінилася стратегія акціонерів з урахуванням тривалої війни для українських компаній групи?

- Під час війни європейські акціонери не вимагають від нас продовження експансії та розширення частки ринку. Головне зараз – забезпечувати стабільну роботу компаній, зберегти фінансову стійкість і лояльність клієнтів, вчасно і в повному обсязі виплачувати відшкодування, відповідати усім вимогам регулятора.

На даному етапі цього достатньо, оскільки ще немає повного розуміння всіх можливих сценаріїв та економічних наслідків війни. Ситуація змінюється дуже динамічно, і з упевненістю можна сказати, що стратегія Euroins буде коригуватися вже після закінчення активних бойових дій.

«Євроінс Україна» завжди була активним гравцем на ринку ДМС. Які плани компанії в цьому сегменті?

- Після сильного спаду, який був на ринку ДМС у 2022 році, цей сегмент знову оживає. Роботодавці продовжують працювати і розуміють цінність медичного страхування для утримання своїх співробітників. Ми збільшуємо активність за цим напрямком – наші премії з ДМС у 2023-му зросли більш ніж удвічі, і ми намагатимемося підтримувати високу динаміку і у 2024 році.

Для цього компанія постійно працює над поліпшенням сервісу для наших застрахованих. Ми збільшили кількість задіяних асистансів (крім нашого власного працюємо з трьома партнерськими), впровадили процедуру моніторингу та оцінки якості обслуговування, у застрахованих є функціональний персональний кабінет, а також можливість онлайн-врегулювання за сканкопіями документів.

Які зміни ви очікуєте на ринку автострахування найближчим часом?

- «Євроінс Україна» як один з найбільших гравців на ринку «автоцивілки» покладає великі надії на ухвалення нового закону про ОСЦПВ. Очікуємо, що він має наблизити цю сферу страхування до європейських реалій. Поступове і значне підняття лімітів відшкодування дасть кращий рівень захищеності для автомобілістів.

Нормою стане пряме врегулювання, виплата для ремонту на партнерській СТО, відсутність урахування зносу та інші переваги, які оцінять автовласники. Водночас страховики отримають можливість гнучко регулювати цінову політику і розвивати ОСЦПВ як більш прибутковий вид, конкуруючи не стільки завдяки нижчій ціні, скільки завдяки кращому сервісу та іншим бонусам для своїх клієнтів.

На ринку туристичного страхування компанія «ЄТС» вкотре стала першою за преміями та виплатами. Що допомагає їй утримувати лідерство?

- Секрет полягає в послідовній роботі з реалізації нашої ринкової стратегії. «ЄТС» – єдина страхова компанія України, яка вже 17 років спеціалізується на туристичному страхуванні. Сфокусованість на одному сегменті бізнесу допомагає нам залишатися в ньому лідерами і пропонувати клієнтам найкращі рішення, орієнтуючись на їхні потреби та сучасні тренди.

Найважливішим каналом залучення клієнтів були і залишаються партнерські продажі. Ми будуємо співпрацю з турагенціями, страховими агентами та іншими партнерами на прозорій і прогнозованій основі. Також співпраці дуже сприяє автоматизація – зокрема, функціональний онлайн-кабінет, який є у розпорядженні партнерів.

Ми цінуємо кожного клієнта, тому намагаємося зробити все від нас залежне для того, щоб співпраця з «ЄТС» була максимально комфортною. Саме для цього одними з перших ми розробили онлайн-сервіси для швидкого оформлення поліса, де клієнт може обрати з широкого переліку опцій та оплатити поліс онлайн.

Так само проста дистанційна процедура подачі документів для отримання страхових відшкодувань. Щоб оформити запит, клієнтам достатньо витратити лише кілька хвилин.

Повноту виконання фінансових зобов'язань підтверджує високий рівень виплат (близько 38% за підсумками 2023 року). Ми продовжимо розвивати наші сервіси та пропонувати клієнтам широкий спектр послуг у страхуванні поїздок за кордон і територією України.

Як впливатиме на страховий ринок наближення до вступу України до ЄС?

- Цей вплив вже відчутний, адже регулятор готує учасників ринку до переходу на ще більш жорсткі стандарти фінансової стійкості Solvency II. У зв'язку з цим ми, як і інші страхові компанії, завершуємо перехід на новий міжнародний стандарт фінансової звітності IFRS 17 та адаптуємось до вимог нових законодавчих і регуляторних актів, які набувають чинності з 2024 року.

Імплементація європейських норм на шляху України до ЄС, на наш погляд, має дати компаніям і нові можливості. Наприклад, доцільно було б розширити список інвестиційних інструментів, емітованих на фондовому ринку країн Євросоюзу, які можливо враховувати в покритті страхових резервів компаній. Це зміцнило б фінансові можливості гравців ринку і дало б добрий імпульс для розвитку українського страхування на найближчі роки.