Страхування виходить на етап глобальної, європейської трансформації


Тема Підсумки страхового ринку

Яцек Адріан Матусяк, Голова Правління СК «ПЗУ Україна»

Яцек Адріан Матусяк, Голова Правління СК «ПЗУ Україна»Страхова Група «ПЗУ Україна» зустріла 30-ту річницю на українському страховому ринку. Про те, яким для Групи був 2023 рік, як війна вплинула на страховий ринок, які зараз страхові продукти мають попит серед клієнтів і чи популярні програми страхування воєнних ризиків, а також про нововведення прийнятого Закону «Про страхування» розповів Голова Правління ПрАТ СК «ПЗУ Україна», радник Правління PZU у Польщі Яцек Адріан Матусяк.

Яким для групи «ПЗУ Україна» був 2023 рік?

— Як і для всієї України, для нас він став другим роком війни з усіма відповідними наслідками, як стратегічними в розрізі бізнесу, так і соціально-благодійними. Багато хто з колег пішов боронити Україну, та, на превеликий жаль, є ті, хто не повернулись. Один наш колега загинув ще навесні цього року, у багатьох колег загинули на фронті рідні. Тому весь цей рік для нашої компанії в першу чергу про підтримку один одного.

Але важливо згадати й приємне. Адже цього року нашій компанії виповнилось 30 років. Тобто, більшу частину історії Незалежної України, польський бізнес присутній на страховому ринку і проходить з країною всі етапи росту та розвитку.

Війна негативно вплинула майже на весь страховий ринок, багато компаній втратили свої позиції. Як ви оцінюєте результати 2023-го року для Групи «ПЗУ Україна»?

— Річні показники будемо оцінювати трохи пізніше, адже звітність ще в процесі. Та можу сказати, що незважаючи на пов’язану з війною втрату таких видів страхування як авіаційне, морське і частково аграрне, наша Група впевнено повертається на рівень довоєнних показників. Принаймні останні фінансові результати демонструють позитивну динаміку, ми бачимо зростання як бізнесу, так і нашої ринкової частки, а також спостерігаємо повернення на ТОПові позиції там, де вони тимчасово похитнулись.

В умовах війни, які з продуктів, що пропонує Група, мають попит серед клієнтів?

— Протягом року майже кожний продукт пережив деяку турбулентність. Війна та масовий виїзд українців за кордон, безумовно, вплинули на попит страхових продуктів, та на фінансові можливості й пріоритети клієнтів.

Однак, стандартні продукти КАСКО, Автоцивілка, ДМС не втратили своєї актуальності та утримали свої позиції. Що стосується лайфа – там також все стабільно, компанія продовжує працювати у всіх каналах продажу та входить до ТОП-5 на ринку страхування життя в Україні.

Також, розуміючи бажання клієнтів в додатковому захисті, ми розробили актуальні на сьогодні програми: «Надійний захист», який посилює захист авто клієнта та спрощує процес відшкодування, та «Незламність», яку запустили з нашим польським партнером «Кредобанк». Це страхування від нещасних випадків стало особливо популярним, адже воно покриває воєнні ризики для осіб, які не беруть безпосередньої участі у бойових діях.

Щодо воєнних ризиків: наскільки широко вони впроваджені у вашій компанії?

— Давайте відверто: впровадження в компанії повноцінного покриття воєнних ризиків, коли в країні йде війна, – реальний великий ризик, на який, лише частково, можуть погодитись великі страхові компанії.

Та ми в Групі розуміємо, наскільки покриття воєнних ризиків важливе для українців і загалом для інвестиційного клімату держави, тому для своїх клієнтів точково вводимо таке розширене покриття під ті чи інші продукти та акції.

Наприклад, програма «AVTOKASKO – пакет AVTOMIX» включає воєнні ризики, але треба розуміти, що кожна компанія сама обирає перелік цих ризиків, відповідно до своїх можливостей і сама обирає територію покриття. Наприклад зараз, в цій програмі, ми лишили покриття по Харкову та області, хоча і розуміємо всі фінансові ризики. Тобто, в міру можливостей, ми намагаємось гнучко підходити до викликів, які несе воєнний час, оскільки в першу чергу думаємо про своїх клієнтів.

Також ми уважно спостерігаємо за діями держави щодо питання воєнних ризиків. Бачимо зацікавленість в його вирішенні не лише зі сторони Регулятора, але й зі сторони міжнародних фінансових організацій. Але це архітектурно складне питання, з багатьма елементами, тому навряд воно буде вирішено дуже швидко.

Більшу частину історії Незалежної України, польський бізнес проходить всі етапи її росту та розвитку

Які напрями інвестицій були актуальні для вашого бізнесу у 2023 році?

— Ми класична компанія з дуже виваженою політикою, тому активних інвестицій в період війни уникаємо. Але інвестиції, спрямовані на покращення сервісу надання страхових послуг, часткові інвестиції в IT та нові сервіси – однозначно виправдані та необхідні.

Протягом року ми запустили Telegram-бот для швидкого врегулювання справ по КАСКО та Автоцивілці, клієнти, які приймають рішення ним скористатись, отримують виплату протягом 5 днів. Цей автоматизований сервіс користується популярністю і показує дуже гарні результати.

Не менш популярним стала розробка чат-боту Зеленої Картки у Viber, особливо на фоні масової міграції українців через війну. Дуже важливо, щоб клієнти «ПЗУ Україна» в складних ситуаціях за кордоном не відчували себе покинутими й завжди мали можливість зв’язатись з нами та отримати допомогу.

Також приділили увагу нашому офіційному онлайн-магазину, в перспективі він буде оновлений до більш зручної та сучасної версії.

Окрім цього, ми продовжуємо інвестувати свій час та експертність в проєкти, спрямовані на розвиток ринку.

У Групи гарна комунікація з НБУ. Я мав розмову з Головою Регулятора щодо розвитку та регулювання страхового ринку в умовах повномасштабної війни. І це була дуже корисна зустріч, адже польський бізнес зацікавлений не лише залишитись на українському ринку, але й знайти можливості розширення своєї присутності попри наявну воєнну ситуацію.

Також Члени Правління беруть активну участь в роботі МТСБУ. Зі зміною його керівництва, яке відбулось цього року, було проведено необхідний аудит щодо IT систем, від яких залежить безпека даних. Спільно з Президією, в яку ми входимо, було пропрацьовано дорожню карту змін, необхідних для взаємодії з потерпілими в частині виконання гарантійних функцій.

Протягом року ми ефективно співпрацювали з Американською торговельною палатою та з профільними страховими асоціаціями ЛСОУ і НАСУ, особливо в розрізі підготовки та адаптації бізнесу до законодавчих змін у 2024 році.

Варто ще зазначити, що за цей рік ми мали можливість представляти український страховий ринок і на міжнародних заходах.

Влітку Генеральний директор «ПЗУ Україна страхування життя», Збігнев Шолига, був запрошений на 15-й Балтійський бізнес-форум «Енергія для відбудови України», де обговорювали шляхи ефективної роботи страхових компанії в умовах війни.

Особисто я, нещодавно, мав можливість долучитись до Конгресу відбудови України «Спільне майбутнє», який пройшов у м. Познань. Разом з Ядвігою Емілевич, Заступницею Міністра фондів та регіональної політики, обговорили страховий та банківський бізнес і механізми, якими він може підтримати відновлення України та її економіки.

Оскільки ви торкнулись питання регулювання страхового ринку, важко не згадати про те, що вже з січня 2024 року, набуває чинності новий закон "Про страхування". Як ви оцінюєте готовність Групи до всіх нововведень?

— Так, глобальні зміни, можна сказати, «на порозі». Звісно, вони торкнуться всіх учасників ринку. Бачу в цьому лише позитив, адже в першу чергу, новий Закон посилить захист прав споживачів, зробить страховий ринок максимально прозорим, а це гарний шлях до побудови європейських правил у відносинах з клієнтом.

У Регулятора багато вимог, і вони виправдані, більшість європейських компаній з ними давно знайомі. Наша Група не виключення, але це не означає, що ми не готуємось. Найскладніше – це вимоги до звітності, фінмоніторинг та новий стандарт обліку страхових контрактів (IFRS17).

НБУ зараз працює дуже ретельно, дуже деталізовано і глибоко підходить до багатьох питань. Тому в перспективі ми ще очікуємо посилення регуляторних вимог до електронної комерції та до використання електронних підписів у страхуванні.

Також варто не забувати, що у 2024 році ми ще чекаємо прийняття Верховною Радою нового Закону про ОСЦПВ, що має наблизити українське законодавство до провідних Директив Євросоюзу.
Тобто, можна з впевненістю сказати, що запущений процес змін фундаментально реформує страховий ринок України відповідно до найкращих європейських практик.

На початку інтерв’ю ви сказали, що у 2023-му Групі «ПЗУ Україна» виповнилось 30 років. За цей період вам є чим пишатись, адже ПЗУ, без перебільшення, історичний бренд і один із лідерів страхового ринку. Як ви оцінюєте цей багаторічний бізнес-тандем Польща-Україна? Що б хотіли відмітити?

— Оцінюю максимально позитивно. В першу чергу Польща та Україна давні партнери як політично, так і економічно. Події останніх років тільки посилили це партнерство.

Оскільки я маю відношення і до Групи «ПЗУ Україна» і до «Кредобанку», можу сказати, що польські компанії в Україні працюють комфортно та ефективно. Держава сприяє органічному розвитку і бажанню залишатись частиною української економіки.

На страховому ринку протягом тридцяти років ми спостерігали різні кризи, але з кожним разом він ставав тільки сильніший. Зараз страхування виходить на етап глобальної, європейської трансформації. Це очевидно по роботі Регулятора і загалом увазі держави до небанківського сектору.

Що ще хочеться відмітити – це значний ріст фінансової грамотності клієнтів, вони стали більш усвідомлено підходити до питання страхування, стали більш вибагливими. Попри складний воєнний час клієнти продовжують поновлювати договори та вимагають нових страхових рішень, нових продуктів, нового рівня сервісу. Це чудова тенденція.

Наша Група за ці роки закріпилась на лідерських позиціях, ми створили більше шестисот робочих місць та тільки за останні десять років заплатили понад мільярд гривень податку в бюджет України, можете уявити, яка це сума за тридцять років.

Тому нам дійсно є чим пишатись, ці тридцять років – це не лише про бізнес, це про досвід, про виклики, про шлях зростання і головне, про особливу багаторічну синергію між Польщею та Україною.