Український ринок страхування показав себе як один з максимально стійких під час війни


Тема Прогнози та тенденції ринків

Вячеслав Гавриленко, генеральний директор ARX Life

Вячеслав Гавриленко, генеральний директор ARX LifeВячеслав Гавриленко, генеральний директор компанії ARX Life, заступник Голови правління страхової компанії ARX, розповідає про зміни на страховому ринку, поведінку клієнтів та продукти, які покривають воєнні ризики.

Які зміни відбулися на ринку з початку війни?

Ще 2022 року всі визнали, що український страховий ринок встояв. Наприкінці того ж року навіть з'явилися перші ознаки початку відновлення і навіть певного розвитку ринку. Цього року це вже очевидна і стала тенденція: ми, як і весь ринок, спостерігаємо зростання і в кількості договорів, і в обсягах премій.

За вісім місяців ми зросли в платежах до минулого року (разом по двох компаніях) на 37% та зібрали близько 2 млрд 700 млн грн. З них 1 млрд 236 млн ми зібрали по КАСКО - теж зі зростанням 37%. Фокус був, як завжди, у першу чергу не на зростання заради зростання, а на прибутковість.

Отже, наша діяльність у двох компаніях була прибутковою, ми сплатили близько 270 млн податків, ми виконуємо, завдяки прибутковості, нормативи наявності капіталу і продовжуємо допомагати армії (вже перерахували 50 млн). І націлені так працювати й надалі.

Напевно не у всіх компаній так само - з різних причин деякі гравці пішли з ринку, а їх клієнти і частина працівників абсорбовані іншими учасниками ринку. В нас цього року теж є договори з клієнтами, які раніше були в інших компаніях. Звісно, що ми, як це було завжди, зосереджені на прибуткових сегментах.

Для нас є дуже важливим ринок КАСКО. В цьому сенсі ми уважно дивимось на ринок продажів нових авто - і за 8 місяців він зріс майже на 60% до минулого року; це дуже добре. На жаль, доля автокредитів (в відсотках до продажів) залишилась практично на такому ж рівні, як і минулого року - а це у два рази менше, ніж до війни. Обсяг автокредитування - це далеко не єдиний драйвер автострахування, але дуже важливий. В цілому ж страхування КАСКО демонструє зростання, але поки не дійшло до довоєнних обсягів.

Зрозуміло що більшість страховиків, які розвивали онлайн сервіси під час пандемії, або навіть раніше, добре впоралася з операційними викликами минулого року. Стосовно ARX і ARX Life: завдяки просунутому рівню онлайн сервісів і високому рівню готовності до продажів продуктів онлайн та до обслуговування клієнтів онлайн, наші люди успішно працювали з клієнтами з будь-якої точки планети вже з перших днів війни; звісно, що працюємо і зараз.

Отже, як і інші страховики, ми спостерігаємо зростаючий попит на онлайн-сервіси та онлайн-продукти, ми впевнені, що попит на це буде тільки зростати. Тому ми не припиняємо інвестувати в IT навіть під час війни і будуємо плани розвитку в цьому напрямку на майбутнє.

На завершення потрібно додати наступне: під час війни працівники особливо стали цінувати те, наскільки компанія та її акціонери готові їх підтримувати та надавати допомогу країні. В цьому сенсі ми з впевненістю можемо отримати найвищу оцінку і за підтримку працівників, і за допомогу державі та армії.

На жаль ще попереду зима, і ми готуємось до цього, пам'ятаючи ситуацію минулого року. В тому числі звертаємо увагу на технічну готовність наших продаючих підрозділів у регіонах, і взагалі всіх служб компанії, щоб працювати в можливих важких умовах, наприклад за умов відключень світла, тепла, відсутності зв'язку.

Які страхові продукти втратили свою популярність?

Дозволю собі пожартувати - наш продукт “Антивірус” (був актуальним під час COVID-19) напевно, втратив актуальність. Якщо серйозно - деякі сфери постраждали найбільше. В першу чергу це страхування авіаційних ризиків і інвестиційне страхування. Нестабільним є попит на туристичне страхування, але і по цьому продукту були і є сплески продажів - на початку війни, в період загострення обстрілів інфраструктури восени минулого року і навіть, в літній період — напевно, через відпустки.

Було падіння зі страхування життя, але продажі поступово відновлюються. Зрозуміло, що загальний економічний стан помітно негативно впливає на платоспроможність людей, але це не той катастрофічний сценарій, якого багато хто очікував. Люди зараз в цілому обережні до витрат, але попит на страхування є достатньо високим. Натомість клієнти більш уважно стали обирати для себе страхові компанії, приділяючи увагу їх надійності.

Які продукти, навпаки, залишаються актуальними?

Як було вже сказано, для нас стратегічно важливим є КАСКО. І, відповідно, також продукти, які з ним пов'язані. Знов за умови, що ці продукти не будуть для нас збитковими. Це і Автоцивілка (обов'язкова і добровільна) і “Зелена картка”. Тому для нас було і є важливим, щоб попит на ці продукти залишався б стабільним. Минулого року ми спостерігали певне падіння попиту на КАСКО, але цього року ситуація значно покращилась. Про це вже я казав.

“Зелена картка” навпаки, минулого року активно розвивалася, а на початку цього року ринок спостерігав помірне падіння (через падіння кількості виїздів за кордон). Але вже за шість місяців цього року ринок таки виріс на 9% в кількості полісів і на 60% в платежах. Оскільки ми тільки почали продажі цього продукту минулого року (у 2022 р. продали тільки на 15 млн грн), маємо велике зростання в цьому році – продали вже на 94 млн грн, тобто зросли на 527%.

Стосовно ОСЦПВ – поки ми не маємо даних по всьому ринку за 8 місяців, але вже бачимо, що вже за 6 місяців ринок в платежах зріс на 32%. За вісім місяців ARX виріс в продажах ОСЦПВ (по страхових платежах) на 29%, при цьому у загальній кількості полісів виріс на 19%. Що важливо, окрім поновлення полісів наявним клієнтами, ми маємо продажі новим – і вони зросли в платежах на 68%, а в кількості полісів на 64%.

Важливо зазначити, що окрім фокуса на продуктах, для клієнтів важливо мати спроможність і придбати поліси дистанційно й отримувати підтримку та врегулювання дистанційно.
Наприклад, наше КАСКО працює за кордоном, тому ми продовжуємо обслуговувати клієнтів майже у звичному для них режимі. В тому числі здійснюємо врегулювання з ремонтом авто на СТО, як в Україні.

У випадку з “Зеленою карткою” великою перевагою для клієнтів є наявність асистансу за кордоном – це суттєво спрощує їм процес врегулювання. Та й взагалі експлуатації авто за кордоном - навіть коли мова не йде про страхові випадки, наприклад, це інформаційно допомагає їм з технічним обслуговуванням авто.

Безумовно медичне страхування також є тим важливим продуктом, обсяги якого не впали, а продовжують зростати. Ми маємо тут зростання на 16%, порівняно з минулим роком.
Стосовно life страхування маю відмітити, що ми виросли на 17% в порівнянні з минулим роком.

Які з’явилися нові продукти?

Ми запустили багато нових продуктів під час війни. Минулого року запустили “Зелену картку” - обов’язкове міжнародне страхування відповідальності за кордоном і доповнили це асисстансом, про це вже я казав.

Оскільки нагальними запитами від клієнтів стосовно нових продуктів були запити щодо покриття впливів військових ризиків, ми змогли створити декілька нових продуктів.

Першим ми запровадили продукт страхування життя від воєнних ризиків - “Бронезахист”. Покриваються пасивні військові ризики - їх вплив на цивільних громадян, які не беруть участь у бойових діях, звісно з обмеженням територій покриття.

Нещодавно ми також впровадили абсолютно революційний продукт — КАСКО “Залізний купол”, який захищає авто від воєнних ризиків. Як ушкодження, так і повне знищення, що є великою конкурентною перевагою.

В пілотному режимі запустили страхування майна (нерухомості) від деяких ризиків , пов'язаних з падіннями ракет, дронів, уламків – звісно з обмеженням територій і тільки з погодженням андеррайтерів.

Цього року ми запустили ще один продукт МініКАСКО — захист від ДТП з вини чи без вини водія, яка є найбільшим ризиком на дорогах. Продукт дуже доступний за ціною, і його можна придбати й онлайн, і в офісах.

Ми також весь час оновлюємо наш застосунок MyARX – впровадили можливість фото і відеофіксації, зокрема. Тож тепер договір КАСКО можна укласти віддалено за допомогою наших менеджерів. Додаток постійно оновлюється – як приклад, останній реліз дає можливість клієнтам відстежувати усі етапи їх страхової справи.

Скільки було виплат за період війни? Як змінився порядок виплат?

За 2022 рік по двох компаніям ARX та ARX Life ми виплатили 1,1 млрд грн. За 6 місяців 2023 року виплати склали понад 625 млн грн, що на 26% перевищує показник аналогічного періоду 2022 року. Кожен день сплачуємо біля 4, 7 млн грн. Порядок виплат не змінився — все робиться відповідно умов договорів

Чого ринку очікувати далі?

Ринок в цілому трохи впав, але поступово буде зростати.

Кієнти, чиє фінансово становище істотно не змінилося, продовжують страхуватися, розуміючи, що страхування є досить суттєвою підтримкою у разі чого. Ті, хто постраждав більше, зменшили обсяги страхування, це передбачувано.

НБУ, як основний регулятор, продовжує реформувати ринок – це не проста, довгострокова робота, результати якою ми побачимо трохи пізніше. За тих умов, у яких ми живемо, ринок страхування показав себе як один з максимально стійких.