«Війна в Україні відобразилася на всій країні, зокрема і на нашій команді», каже Голова Правління страхової компанії VUSO Андрій Артюхов. «Частина наших працівників та працівниць зараз знаходиться в лавах ЗСУ».
Рік війни змінив акценти. Що додалося до звичайних справ?
— Спочатку — на рівні особистих ініціатив, а потім на рівні компанії ми долучились до волонтерства. Перше, що ми зробили — перерахували на спеціальний фонд МТСБУ 27 лютого 1 млн гривень. Перший пікап ЗСУ ми віддали 12 червня 2022 року. За весь час ми вже відправили вже понад 45 автівок.
У своїй допомозі ми сконцентрувалися на двох речах — автомобілі та дрони. VUSO допомагає безпосередньо військовим (знайомим, рідним, співробітникам) також інколи приєднуємось до всеукраїнських акцій. Ми маємо план, який щомісяця коригуємо: в середньому купуємо 4-5 машин на місяць. Вважаємо, що допомога ЗСУ — це обов’язок, норма для кожного бізнесу. Так мають працювати всі.
Яким чином пройшов процес адаптації компанії до воєнних умов?
— Війна мала сильний вплив. Вимушені переміщення клієнтів та працівників вимагали змін бізнес-процесів.
По-перше, закінчився процес переходу врегулювання в онлайн. Тут питання не лише в готовності компанії, а й готовності клієнтів до роботи в такому режимі. VUSO вже давно була готова до переходу в онлайн, а от війна підштовхнула самих клієнтів до таких способів комунікації. Можна констатувати, що після перемоги більшість із них продовжуватиме взаємодіяти з нами в онлайні без відвідувань представництв.
По-друге — питання ІТ безпеки. У 2022 році, враховуючи ситуацію в країні, були започатковані доволі крупні проекти в ІТ-інфраструктурі. В результаті — на початку 2023 року всі критичні ІТ-системи були виведені в іноземний дата-центр, що забезпечує безперервність бізнес-процесів. Також було впроваджено SOC (Security Operation Center), що надає максимальну обізнаність про події, пов’язані з ІТ-безпекою, та можливість адекватно реагувати відповідно до рівня загрози.
І ключове — підтримка співробітників. Ми завжди були дружною командою, але війна додала ще одну характеристику — тепер ми ще й міцні. Це неможливо описати словами, але це добре відчувається, коли ти особисто зустрічаєшся з командою та бачиш вогонь у очах.
Чи з’явилися нові програми страхування, як вони відображають турботу про клієнтів у воєнні часи?
— Ми перші на ринку з початку червня 2022 року додали опцію покриття воєнних ризиків до договору КАСКО для фізичних осіб з певним лімітом. Як показав досвід, це було дуже своєчасно та актуально для наших клієнтів. Такі дії допомогли утримати рівень лонгації у цей воєнний час. Це демонструють рейтинги: ми практично нічого не втратили, що дозволило залишитись по КАСКО практично на рівні 2021 року.
Наразі спостерігаємо тенденцію збільшення запиту на ДМС. Чим зумовлений ріст?
— В стратегічному плані ще у 2021 році ми ставили собі задачу збільшення нашого портфеля в корпоративному страхуванні, зокрема і в ДМС. Станом на зараз VUSO її успішно виконує: за результатами 2022 року ріст платежів по ДМС складає 77%. Компанія увійшла в десятку найкращих страховиків цього напрямку. У ньому ми бачимо велике майбутнє: війна сильно актуалізувала важливість медичного страхування.
За 2022 рік працівники асистансу обробили 185 210 звернень, організували для застрахованих понад 112 000 послуг. Свідченням вдалої роботи нашого сервісу є те, що постійні клієнти залишаються з нами, подовжують договори страхування на наступний період.
Яким був процес приєднання СК АСКА в умовах воєнного стану?
— VUSO отримала унікальний досвід проведення реорганізації: таких випадків в Україні небагато, до того ж ми проходили це в період воєнних дій. І попри те, що війна призупинила цей процес, 22 березня 2023 року було підписано передавальний акт. Всі активи та зобов’язання АСКА перейшли до VUSO.
Таке приєднання — це синергія досвіду, команд, бізнесу — у всіх напрямках ми досягли того, що планували. Не все пройшло за планом, але результат позитивний і це можемо бачити в рейтингах, зокрема по ДМС, “Зеленій картці” та страхуванню майна від вогневих ризиків. І звісно ж, тепер ми маємо два Дні народження, адже для нас важливі дати заснування обох компаній.
Які прогнози на 2023 рік?
— Страховий ринок продемонстрував чудову здатність до адаптації і зміг не лише вистояти під час війни, а в деяких напрямках навіть зрости. Страховики показали хороший операційний прибуток. Наші страхови премії( сукупно з АСКА) показали невеликий зріст в порівнянні з довоєнним 2021 р: 1,779 млрд проти 1719 млрд. Ми також фіксували у 2022 зниження частоти та зменшення збитковості за основними видами страхування.
2023 рік буде складним, але цікавим, бо виклики трансформуються, складно буде утримати рівень прибутку на воєнному страховому ринку. Ми розуміємо, що частота звернень і збитковість повертається до довоєнного рівня. Зрозуміло, що через інфляцію та збільшення курса долара середній чек за страховими випадками буде рости, що вимагає достатньо консервативних дій щодо тарифної політики, зокрема за “Зеленою карткою”, КАСКО та ДМС.
Ми плануємо ріст премій на 25%, для цього бачимо всі можливості. Для досягнення цієї меті маємо потенціал: потужну команду, підтримку акціонерів, достатній рівень капіталу та платоспроможності.
Окремо хочу подякувати команді VUSO за великий вклад в ефективну роботу страхового ринку, зокрема і нашої компанії. Без вашого бажання допомагати клієнтам та робити усе необхідне для перемоги це було б дуже складно. Ми безумовно віримо в перемогу і готові до масштабування бізнесу.