МТСБУ має бути сильною та прозорою організацію, яка виконує свої функції на високому рівні


Тема Нові кадрові призначення

Олександр Берназюк, Кандидат на посаду Генерального директора МТСБУ

Олександр Берназюк, Кандидат на посаду Генерального директора МТСБУКандидат на посаду Генерального директора МТСБУ, юрист, доктор наук, страховик зі стажем, засновник ІТ-проєктів Олександр Берназюк поділився своїм баченням щодо конкурсу, претендентів на посаду та планами щодо підвищення ефективності діяльності Моторного бюро.

На Вашу думку, наскільки сильна конкуренція серед кандидатів, що виявили бажання брати участь в конкурсі на посаду Гендиректора МТСБУ?

— Я здивований кількістю кандидатів, що подали документи, думав, що буде їх більше, точно більш як 10. Всі кандидати мають значний досвід роботи у страхуванні та є фахівцями страхової галузі. Основна конкуренція точиться серед трьох кандидатів, але глобально між трьома асоціаціями, які бачать свого кандидата на посаді генерального директора бюро. Важливо, що процес відбору кандидатів відбувається прозоро, конкурентно та дискусійно.

Це не перша ваша спроба стати керівником МТСБУ?

— Ні, це моя перша спроба стати керівником МТСБУ. До цього відкритих конкурсів на посаду Генерального директора МТСБУ не проводились, все відбувалось кулуарно, без жодних обговорень і публічності, тому можливостей в мене таких не було.

Але є інформація, що ви хотіли обійняти посаду гендиректора бюро ще у 2015 році, коли Координаційна рада МТСБУ звільняла діючого очільника?

— Так, у 2015 році я був делегований від комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності як член Координаційної ради МТСБУ. За відсутності належної комунікації керівництва бюро з Комітетом та у зволікання проведення аудиту поточної діяльності МТСБУ на вимогу Коордради було звільнено керівника, що дуже нагадує ситуацію, яка відбулась у 2023 році, коли НБУ, до якого перейшли функції Коордради, відсторонив Володимира Івановича Шевченка.

Згідно діючого законодавства Координаційна рада МТСБУ – це орган, який здійснює нагляд та контроль за діяльністю бюро. Але тоді на захист керівника бюро став страховий ринок, який вважав, що дане рішення виходять за межі повноважень Ради, і що представники Комітету хочуть призначити «свого» керівника, додатково цьому процесу підігравали деякі народні депутати, що хотіли бути в Координаційній раді.

Більш того, до цього часу деякі члени НАСУ звинувачують мене в неправильному голосуванні у 2015 році, при цьому забувають, що голосували не тільки представники Комітету, а й представник регулятора (на той момент Нацкомфінпослуг) за звільнення та одна страхова компанія член ради, інші три страховики й одна асоціація страховиків проти. Ця інформація є у відкритому доступі, можна перевірити, а кандидатура, що обговорювалась замість Володимира Івановича, точно була не моя, а іншої особи, що вже мала досвід роботи на посаді керівника МТСБУ.

Як ви вважаєте, хто з Асоціацій страховиків може підтримати вашу кандидатуру?

— Важко відповісти, я проводжу консультації як персонально з кожним членом МТСБУ, так і колегіально, з різними об’єднаннями. Нещодавно відбулись зустрічі з асоціаціями страховиків: НАСУ, Лігою страхових організацій та Асоціацією страховий бізнес, де я перед кожною виступив та представив свою програму діяльності на посаді Генерального директора МТСБУ. Дякую кожній асоціації за можливість виступити та донести основні свої погляди щодо забезпечення ефективної роботи МТСБУ.

Звичайно, що з НАСУ важче комунікувати, бо більшість їх членів підтримує свого кандидата, який представляє програму діяльності асоціації, яку він очолює. В інших асоціаціях немає спільної узгодженої кандидатури на посаду, тому вони проявляють більший інтерес до інших кандидатів та до їх ініціатив на посаді керівника МТСБУ.

Сподіваюсь, що ринку вдасться більшістю узгодити єдину спільну кандидатуру на посаду генерального директора МТСБУ, яка консолідує асоціації страховиків та забезпечить конструктивний діалог між всіма учасника страхового ринку.

У вас значний досвід роботи на ринку страхування, але серед основних претензій зі сторони деяких членів МТСБУ, є те, що ви мали відношення до компанії, що покинули страховий ринок через заходи впливу НБУ, чи правда це?

— Так, я працював в деяких компаніях, що покинули ринок ОСЦПВ, але під моїм керівництвом або в період моєї роботи в органах управління, жодна компанія не пішла з ринку. Це було після того, як я вже не мав жодного відношення до діяльності компаній, а інформація, що під моїм фактичним керівництвом, до страхової компанії «Ю.ЕС.АЙ» було застосовано заходи впливу зі сторони НБУ не є правдивою. З 2013 року я був власником цієї компанії, тоді вона називалась «ПСК-ЗАХІД» і не була членом МТСБУ, в липні 2017 року мною було продано пакет корпоративних прав компанії в розмірі 99,97%, змінився мажоритарний власник і кінцевий бенефіціар. Вся інформація доступна в реєстрах, учасники страхового ринку знають про цей факт, через те, що спілкувались з новим власником «Ю.Ес.Ай», який представляв компанію на страховому ринку.

Умови продажу компанії передбачали, що я зобов’язуюсь не працювати на ринку страхування протягом 5 років, мені як компенсацію запропонували номінально «числитись» в компанії без функціональних обов’язків, робочого місця і взагалі без повноважень, спочатку як заступник, а згодом на посаді радника, з 2017 року я не був у складі жодного органу контролю чи управління компанії «Ю.ЕС.АЙ», а на початку 2021 року я звільнився із займаною посади і не мав жодного відношення до неї.

З 2017 року я займаюсь підприємницькою, адвокатською діяльністю, заснував проєкти в ІТ сфері, що пов’язані з юриспруденцією та автоматизацією страхової діяльності.

Можливий варіант, що загальні збори або президія не підтримає жодного кандидата на посаду генерального директора МТСБУ?

— Повноваження призначати генерального директора має Президія МТСБУ, що складається з 7 страхових компаній - членів бюро за погодженням з НБУ, який виконує функції Коордради. В процесі призначення генерального директора, роль загальних зборів не передбачена статутом МТСБУ або будь-яким іншим нормативно-правовим документом, окрім внутрішнього положення «Про дирекцію МТСБУ», де зазначено, що Президія призначає генерального директора за пропозицією загальних зборів.

Такий варіант можливий, і я знаю, що він обговорюється в асоціаціях. Розумію, що можливі зриви голосування як на загальних зборах так і на Президії, шляхом ігнорування участі в голосування членів МТСБУ.

Якщо Загальним зборам або Президії не вдасться обрати нового генерального директора через саботаж при голосуванні, то програє страховий ринок та всі його учасники, через зупинку імплементацій норм нового закону та виконання основних функцій МТСБУ. Не можна власні інтереси або переконання ставити за вище за суспільні, в цьому випадку це інтереси всього страхового ринку ОСЦПВ, що є суспільно значущим видом страхування.

Які на вашу думку основні новели проєкту закону «Про ОСЦПВ»?

— Їх точно дуже багато: вільне ціноутворення, обов’язкове пряме врегулювання, значне збільшення страхових сум, відсутність франшиз, можливість МТСБУ проведення швидких виплат потерпілим за страховиків-банкрутів, реформування органів управління та контролю, повний перехід на «е-поліс», збільшення лімітів за європротоколом, виплати страхового відшкодування без коефіцієнтів зносу, прийняття яких, дасть змогу покращити стан регулювання та посилення відповідальності учасників ринку ОСЦПВ та підвищити якість надання страхових послуг споживачам, але в той же час, принесе певні труднощі та виклики для страхових компаній.

Які кроки нового менеджменту МТСБУ мають бути після його призначення?

Перше, це звичайно підготовка до імплементації нових норм законопроєкту №8300 «Про ОСЦПВ», який поки, що законопроєкт, але весь ринок з нетерпінням чекає його прийняття у другому читанні, розробка різного роду нормативно-правових актів обов’язковість прийняття яких передбачає новий закон з подальшим їх затвердження НБУ. До прикладу, це положення про ЦБД, положення про Раду, положення про Правління, багато інших.

Друге, це формування складу дирекції МТСБУ, на сьогодні фактично відсутній його керівний склад, адже два заступники директора не призначені відповідно до вимог законодавства, а керівника вже понад 2 місяці як звільнили.
Затвердження нової організаційної структури, що на мою думку має суттєво оновити штат МТСБУ. Вважаю, що відбір керівного складу МТСБУ повинен проходити на конкурсній основі.

Третє, проведення тотального due diligence, і особливо звернути увагу на порядок функціонування ЦБД (центральної бази даних), на сьогодні існує ризик, що МТСБУ втратило контроль над нею - бюро не може відповісти який статус на сьогодні вона має і кому вона належить. За результатами аудиту мають бути переглянуті умови співпраці з партнерами, що працюють на аутсорсингу, з врахуванням інтересів МТСБУ.

Четверте, забезпечити, щоб МТСБУ могло виконувати своє основне завдання — «гарантування виплат», також ефективно налагодити механізм регламентних виплат потерпілим. Вважаю, що роками такого не було, що сприяло появу так званих «скупщиків боргів», що виплачували страхове відшкодування потерпілому у ДТП із дисконтом, замість компанії «банкрута», а потім звертались до МТСБУ за компенсацією на всю суму збитку, даний механізм виплат призвів до суттєвих витрат на юридичний супровід та судові процеси, звичайно такий процес виплат вигідний юридичним компаніям, що обслуговуються МТСБУ, самим «скупщикам», можливо ще комусь, хто в цьому процесі.

П’яте, налагодження робочих відносин та конструктивної комунікації з НБУ, як з державним регулятором страхового ринку, Президією, а в майбутньому з Радою МТСБУ, що мають широкі повноваження щодо функцій контролю та нагляду за діяльністю бюро.

Шосте, необхідно удосконалити, контроль та моніторингову діяльність МТСБУ за основними ключовими показниками діяльності МТСБУ та його членів, впровадити ефективний комплаєнс з метою забезпечення функціонування системи заходів корпоративного контролю за дотриманням вимог законодавства і внутрішніх політик.

Звичайно, є ще багато різних завдань, але першочергові вважаю, мають бути такі.

Яким ви бачите МТСБУ та його діяльність в найближчі роки?

— Бачу МТСБУ як сильну та прозору організацію, яка виконує свої функції на високому рівні та сприяє розвитку ринку страхування в Україні.

МТСБУ є активним учасником законодавчого процесу та публічного дискурсу щодо питань страхування, а також гармонізації українського законодавства з європейськими стандартами. Моторне бюро посилює контроль достатності централізованих фондів для покриття гарантійних виплат, з врахуванням інтересів страховиків та споживачів страхових послуг. МТСБУ є інформаційним високотехнологічним центром комунікації між учасниками ринку ОСЦПВ з високою розвиненою ІТ інфраструктурою.