Незважаючи на непросту ринкову ситуацію, страховий ринок не втрачає оптимізму, хоча ділові підсумки року по галузі загалом втішні. Як живе у військових реаліях один з найбільших гравці страхування, чого варто очікувати у 2023, розповідає Андрій Перетяжко, Голова Правління страхової компанії ARX.
Підсумки 2022. Що ви вважаєте найбільшим успіхом компанії?
- Якщо говорити про бізнес успіхи, то, безумовно, я назвав би рекордний показник Комбінованого Коефіцієнта (на рівні 90%) та прибуток компанії. Це стало можливим завдяки значним темпам зросту страхових премій до 24 лютого, порівняно низькому рівню збитковості по основних видах страхування та великому інвестиційному прибутку.
Позитивний фінансовий результат став для нас додатковою гарантією можливостей не тільки підтримувати персонал компанії в цей кризовий час, але і продовжувати активний розвиток у наступні декілька років, без необхідності додаткових інвестицій зі сторони акціонерів.
Також значним успіхом я вважаю те, що ми зберегли наш персонал, в нас не було скорочень, і люди весь цей час отримували заробітну платню та премії у повному обсязі. А з 4 кварталу ми почали переглядати рівень зарплатні, щоб компенсувати частину інфляції. З першого дня війни підтримка колег була нашим основним фокусом.
В компанії працюють постійні програми для тих, хто був вимушений виїхати за кордон, переміститись з зони окупації / бойових дій, втратив членів родини, житло, майно. Ми виплатили разову допомогу на початку широкомасштабної агресії, запропонували окрему допомогу для підготовки до зимового періоду, а також тим працівникам, які стикнулись з наслідками блекауту.
Також були проведені семінари та заходи, направленні на отримання психологічної допомоги, курси першої медичної допомоги. Ми підтримуємо всіх наших захисників ( рацівників та членів родини) в лавах ЗСУ та ТРО – закуповуємо бронежилети, шоломи, тактичні аптечки, військову форму, теплий одяг, спеціальне спорядження, обладнання та багато іншого.
Усі ці наші зусилля були оцінені працівниками. Результат внутрішнього опитування (PULSE) в грудні засвідчив, що 92% співробітників повністю задоволені підтримкою, наданою компанією, eNPS (індекс рекомендації компанії, як роботодавця) покращився та досяг рекордного значення 76%.
Які страхи щодо бізнесу, які були на початку війни, не справдилися?
- Звичайно, основним страхом було те, що із-за інтенсивних бойових дій або окупації значної частини країни вести бізнес буде взагалі неможливо. Але дякуючи ЗСУ країна встояла, тому й ми, як представник бізнесу, змогли втримати свій економічний фронт.
Другий страх, що більшість клієнтів будуть скорочувати свої програми страхування, також не справдився. Можна визнати, що страхування вже стало обов'язковим атрибутом управління ризиком як для корпоративного сектору, так і для мільйонів українців.
Що стало приємною несподіванкою навіть під час війни?
- Я не можу сказати, що це була зовсім несподіванка, але безумовно надихаючи фактором стала поведінка наших працівників. Вони не розгубилися, продовжували виконувати свої обов´язки. Навіть у перші дні війни, коли уся країна кудись пересувалася, наші люди починали працювати, щойно вони прибували до безпечних місць. Багато тих, хто залишався в Україні, працювали з укриттів, з бомбосховищ, залишаючись на зв’язку з клієнтами. Навіть частковий блекаут не завадив роботі. Наші співробітники пристосовувалися до будь-яких обставин, і це дійсно неймовірно.
Підтвердженням цього стала оцінка за результатом онлайн відгуків наших клієнтів задоволеністю рівня врегулювання збитків по “КАСКО. Все включено”. В 2022 році він навіть дещо збільшився та досягнув історичного максимуму - 4.8 з 5.
Завдяки загальній згуртованості ми змогли запустити нові продукти. Це наприклад, “Зелена картка” і страхування від нещасного випадку «Бронезахист».
Також ми не зупиняли свої проекти, повязані з IT та новими сервісами. Кожен місяць ми виводимо компанію на новий рівень цифровізації. Наші плани інвестицій в розвиток збільшились в порівняні з довоєнним періодом. Ми віримо в перемогу і в наше майбутнє!
Чи існує стратегічне планування під час війни?
- Зрозуміло, що фактор невизначеності все ще залишається дуже суттєвим. Але, незважаючи на ситуацію в країні, наш головний стратегічний фокус залишається незмінним: бути лідером ринку ( входити у ТОР-3 компаній ), постійно зростати в прибуткових сегментах та надавати найкращій сервіс своїм клієнтам. Тому ми просто плануємо та робимо правильні речі для розвитку компанії кожного дня.
Що можете сказати про соціальну відповідальність компанії?
Основними пріоритетами у нашій соціальній відповідальності, як я вже зазначав, є допомога нашим працівникам, державі та ЗСУ. За трохи більше ніж рік війни ARX вже перерахувала безпосередньо на ЗСУ та Сили Оборони 32 млн грн та продовжить це робити.
Крім того, компанія замовила та передала нашим захисникам допомогу у вигляді різноманітних нелетальних засобів, медичного обладнання, організації тренінгів з тактичної медицини. Також було передано гуманітарну допомогу найбільш незахищеним верствам населення від нашого акціонера Fairfax. Ми дуже вдячні групі Fairfax за постійну підтримку та багатомільйонну допомогу Україні в ці складні часи.
ARX на постійній основі співпрацює з фондом компетентної допомоги армії “Повернись живим”. До державного бюджету направлено понад 368 млн грн податків та зборів, що більше, ніж минулого року. Ми вже багато років залишаємось найбільшим платником податків та зборів на страховому ринку України. Це все дуже важливо для нас. Особливо зараз.
Чого варто очікувати страховому ринку у 2023?
- Безумовно, на економіку та, відповідно, на страховий ринок в першу чергу буде впливати ситуація на фронті та фінансова підтримка наших міжнародних партнерів.
Якщо брати за основу базовий сценарій розвитку, який закладений в бюджет України, то ми можемо очікувати на незначне відновлення економіки та зростання нашого ринку на 10-15% в гривнях, переважно за рахунок збільшення середньої вартості договорів.
Якщо у 2022 році основні виклики лежали в суб’єктивній площині – персональна безпека, стрес, невизначеність, адаптація до нових реалій та процесів, то другий рік – це рік кропіткої роботи за збереження мінімальної прибутковості за рахунок не тільки зростання, а в першу чергу професійного андеррайтингу, управління витратами та інвестиційним портфелем.
В зв’язку з тимчасовим зменшенням частоти настання страхових випадків в основних видах страхування та фактичним замороженням витрат на довоєнному рівні, багато компаній отримали достатньо позитивний фінансовий результат. Але ми бачимо, як стрімко відновлюється показник частоти та розуміємо, що вплив девальвації та інфляції суттєво збільшує середній показник збитковості . В цей самий час можно очікувати на збільшення адміністративних видатків (зарплата, оренда, ІТ, тощо) страховиків. Тобто можна припустити, що прибутковість сектору наступні 2-3 роки значно знизиться, а проблема платоспроможності для деяких компаній буде стрімко погіршуватись.
Багато буде залежить від послідовності позиції регулятора, який після послаблень в перші місяці повернувся до нових вимог щодо прозорості та відповідальності акціонерів, виконання нормативів платоспроможності, капіталу, тощо. І це зрозуміло.
Достатньо зараз під час війни подивитись на стабільність банківського ринку і порівняти з кризами 2009 та 2014 років. Фактично з ринку за рік війни було виведено всього декілька малих банків та установ з російським капіталом. Така стійкість може стати нормою також і для страхового ринку, і це реально зробити вже найближчі декілька років.
Для багатьох українських компаній зараз настає час переосмислення своєї ринкової поведінки. Або вони продовжують проводити ризикову політику, що рано чи пізно приведе до втрати капіталу, або скористаються можливістю побудови нової довгострокової стратегії прибуткового зростання.