Влітку 2021 року ви очолили ОРАНТУ, компанію з великою кількістю агентів та підрозділів, клієнтів фізичних осіб, непростим фінансовим становищем та новим акціонером, чому ви пішли на це?
– Пропозицію очолити першу страхову компанію України, компанію зі 100-річною історією, я був радий прийняти і вважаю, що це, без перебільшень, найцікавіший виклик для менеджера, який працює на українському страховому ринку. На українському ринку я працюю з 2004 року, тобто 18 років, тому питання складності не стояло. Мені було цікаво, дуже цікаво кинути собі такий менеджерський виклик.
ОРАНТА – це компанія з найбільшою мережею відділень, з великою кількістю агентів та співробітників. Люди – головний ресурс для творення, зростання та розвитку. Компанія має величезний потенціал, моє завдання – об'єднати професіоналізм співробітників і разом йти до цілей, які відповідають амбіціям акціонера. Я впевнений, що ОРАНТА буде одним із головних гравців ринку у найближчій перспективі.
А скільки приблизно потрібно часу для цього?
– За вакуумних умов для досягнення поставленої стратегічної мети нам необхідно 2-3 роки. Та у зв'язку із ситуацією, що склалася в країні, – з війною, невизначеністю, міграцією, вимогами нагляду, цей термін чітко визначити складно. Ми ставимо стратегічні завдання, працюємо над створенням інструментарію для досягнення цих завдань та робимо прогнози у рамках стратегії, але маємо гнучку тактику, яка підлаштовується під економічні, політичні та соціальні чинники.
Усі ми бачимо темп відходу страхових компаній з ринку. Причому йдуть як невеликі, так і великі, що, в свою чергу, впливає на кон'юнктуру ринку і міграцію клієнтів, які залишилися без страховика. Страхові компанії, у свою чергу, підлаштовуються під такі зміни, та, щоб завоювати увагу і довіру потенційних клієнтів, змінюють іноді і стратегічні цілі.
Так чи інакше, ми знаємо цілі, працюємо та бачимо компанію у списку головних гравців страхового ринку. Цілі стосуються привабливості продуктів, стандартів обслуговування клієнтів та фінансових показників.
Як ви вважаєте, у чому сильні та слабкі сторони ОРАНТИ?
– Почну із сильних. Перше – це наша найширша мережа відділень (їх понад 400) і команда, – лояльні та кваліфіковані люди, які працюють у компанії багато років. Можу впевнено сказати, що саме ця лояльність, відданість компанії стали головними причинами того, що на початку війни ми як організація не так сильно постраждали. Саме гнучкий підхід в управлінні та лояльність працівників дозволили не скоротити жодного робочого місця, продовжувати платити зарплати. Для нас це було критично важливо.
Друге – це наша величезна клієнтська база, яку рахуємо в мільйонах. У нас застосовується те, що зараз модно в усьому фінансовому світі – data-driven підхід, який ґрунтується на аналітичному аналізі клієнтських даних компанії, поведінки клієнта, преференції тощо, і це величезний ресурс.
Стосовно слабких сторін, то, як і в кожній великій компанії, певною мірою є бюрократія. Крім того, компанія має бути діджіталізована, це вимога сучасного світу та гарантія успіху в майбутньому як для нас, так і для всього страхового ринку України. Розуміємо необхідність інвестування в IT та ведемо активну роботу у цьому напрямі.
У нашому позиціонуванні ставимо надання якісного сервісу на один рівень з надійністю, тому працюємо над тим, щоб бути комфортним партнером для нашого клієнта та залишатися доступними на будь-якому девайсі у будь-якій точці світу.
Як ви оцінюєте стан компанії перед тим, як її очолили?
– Стан був непростим. Підсумком важких для компанії подій кінця 2013 року стало те, що багато функцій і компетенцій зникли. ОРАНТА була і поки що залишається компанією з домінуючою часткою обов'язкових видів страхування. Звичайно, для отримання довгострокової та стабільної фінансової ефективності на сучасному ринку цього замало і необхідно вносити зміни.
Але хочу віддати належне менеджменту ОРАНТИ, який працював до мене – вони зробили все можливе та неможливе для того, щоб ОРАНТА залишилася на ринку та підтримувала стабільну бізнес діяльність. Вони працювали без підтримки колишніх акціонерів, без додаткового капіталу та впоралися зі своїм завданням, молодці.
А які у вас стосунки з акціонерами, вони часто втручаються в роботу компанії?
– І на професійному, і на особистому рівні – відмінні. Безумовно, на моє рішення вплинули переговори з акціонером, його план та ціль, для чого він придбав компанію, а також бізнес-амбіції.
Додатковим фактором було, звісно, те, що у цій фінансовій групі знаходиться ще страхова компанія ІНГО. Якщо подивитись на це з точки зору маркетингової стратегії, ОРАНТА та ІНГО вже зараз створюють третю на ринку страхову групу за розмірами премій. Кожна компанія має свою позицію, а група має амбіцію бути номером один.
Коли ви очолили компанію, ви хотіли щось змінити в її роботі, наприклад, переглянути портфель?
– Ми робимо ставку на добровільні види страхування. Розширення портфеля новими продуктами, які можуть бути цікавими та корисними для клієнта – це наше стратегічне завдання.
Восени 2021 року було розроблено та затверджено план розвитку ОРАНТИ на 5 років, який, серед іншого, включав розширення продуктового ряду, навчання співробітників та агентів, запуск продажів. Виходячи з такої потреби, був створений навчальний центр – на початку 2022 року у нас з'явився онлайн портал для продавців, наповнений корисною інформацією, підручним інструментарієм. Також на регулярній основі ми проводимо онлайн-тренінги. Вважаємо важливим процес навчання, адже люди повинні знати, що продають нові тренди, завдання, поставлені акціонером та менеджментом.
ОРАНТА спеціалізується не лише на продажах у відділеннях та агентських продажах. Наша бізнес-модель гібридна та поєднує оффлайн та онлайн продажі. Продажі на сайті дають високі результати. Для нас це важливий канал дистрибуції. Бренд ОРАНТА, за даними рейтингових досліджень, – найвідоміший на ринку, ми в топі по брендовому трафіку на сайт, номер один за кількістю підписників у Facebook. Розуміючи вимоги сучасного суспільства та тренди, ставимо собі завдання – розвивати сайт та онлайн сервіс.
Ми хочемо бути найтехнологічнішою компанією у найближчі 2-3 роки, при цьому розвивати те, що є дуже важливим активом – агентську мережу.
Яка зараз мережа у компанії?
– Сьогодні у ОРАНТИ працює понад 400 відділень та більше 1300 страхових агентів.
Якою ви бачите компанію у 2024 році, основні цілі та плани?
– Цей рік для страхового ринку можна назвати початком нової епохи, оскільки з 2024 року, з набранням чинності нового Закону "Про страхування" і, можливо, у разі ухвалення парламентом Закону "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", а також наближення українського ринку до європейських стандартів, все сильно зміниться. 2024-й відкриє для страховиків багато можливостей, але й принесе багато обов'язків та загроз.
Для нас особливо важливим є Закон про ОСЦПВ, адже налічуємо мільйон клієнтів з активними полісами, це величезна можливість залучити нових клієнтів при добре налагодженому сервісі.
У пріоритеті ОРАНТИ залишається роздрібний ринок. На ньому нам суперцікаве КАСКО. Ми маємо велику компетенцію в ОСЦПВ, хотілося б доповнити її добровільним страхуванням автотранспорту.
Мрією всіх страховиків є наявність у портфелі страхування майна фізосіб. Наш портфель налічує понад 300 тисяч активних майнових полісів. Здебільшого це страховки, які продаються у дрібних містах та селах. Ми розвиваємо цей напрямок, але вже у більш сучасному продукті.
Ну і медицина – наше дуже важливе стратегічне завдання, на стику індивідуальної та корпоративної. Зрозуміло, що починаємо з корпоративної, але точно активно розвиватимемося в цьому напрямку.
Економіка України зараз робить велику ставку на аграрний сектор, страхування сільгосприсків вам не цікаве?
– Це специфічний вид страхування і гадаю, що це не головне, чим ми зараз маємо займатися. Є компанії, які мають компетенцію та експертизу, вони працюють у цьому напрямку. Нині нам вибудовувати цю компетенцію окремо під якийсь конкретний проект, вкладати великі інвестиції не потрібно.
Якщо ми заговорили про законопроект про ОСЦПВ, як ви його оцінюєте і на що слід звернути увагу до його ухвалення?
– Це серйозна тема і для страховиків, і страхувальників. Ми беремо участь у всіх робочих групах щодо роботи над цим законопроектом: і в Моторному бюро, і в Національній асоціації страховиків України.
Законопроект важливий та необхідний. Одним із найважливіших новацій законопроекту є пряме врегулювання страхових подій.
Якщо в країнах Європейського Союзу таке врегулювання, як правило, впроваджується самими страховиками на підставі укладеного між ними договору, то у нас законом передбачається надати право потерпілій особі самій обрати, до кого звертатися з вимогою про відшкодування збитків – до страховика відповідальної особи або до свого, з яким у нього укладено договір ОСЦПВ. У разі отримання заяви, страховик потерпілої особи зобов'язаний її прийняти, розглянути, прийняти рішення та здійснити виплату за наявності для цього підстав, виконуючи при цьому права та обов'язки страховика відповідальної особи.
Надалі страховик, який здійснив виплату за прямим врегулюванням, має право отримати компенсацію від страховика відповідальної особи безпосередньо або за спеціальним алгоритмом, у разі його затвердження зборами МТСБУ.
Таким чином, при виборі страховика страхувальник обирає не тільки ціну, а й рівень сервісу, який він отримуватиме у разі, якщо виявиться потерпілим у ДТП.
У свою чергу страховики будуть мотивовані підвищувати рівень сервісу, зокрема, забезпечувати максимальну швидкість, спрощення процедур врегулювання, повноту виплати.
При цьому треба розуміти, що покращення сервісу вимагатиме від страховиків додаткових витрат, а відповідно і ціна буде вищою. За наявності сьогодні на ринку ОСЦПВ значної конкуренції, навіть десь надмірної, з істотними елементами недобросовісної конкуренції, ринок сам відрегулює рівень справедливих цін залежно від рівня сервісу. Аби при цьому було усунуто умови для недобросовісної конкуренції у вигляді спроб одних перекласти на інших частину своїх витрат, або заощадити на дотриманні регуляторних вимог.
Тому Регулятор і МТСБУ потребують додаткових зусиль для забезпечення рівних умов конкуренції, щоб повною мірою запрацювали позитивні стимули від прямого врегулювання без зайвих витрат.
Також, крім дотримання європейських норм, прописаних у законі, необхідно враховувати і специфіку ринку, а саме, що середній вік автотранспорту в Україні набагато вищий за європейський, в середньому це 20 років.
Вже і регулятор, і компанії підбили підсумки непростого 2022 року, чи ви задоволені роботою компанії?
– Вперше за кілька років ми отримали позитивний фінансовий результат від роботи. Ми завершили 2022 рік з чистим прибутком 77,07 млн грн, що майже в 5 разів вище за показники 2021 року. Це, на мою думку, головне. Ми зберегли бізнес, знаходимося в ТОП 10 страхових компаній України за зібраними преміями та показали найкращі результати за трьома основними параметрами роботи страхових компаній на ринку ОСЦПВ, які готує та оприлюднить на своєму сайті Моторне (транспортне) страхове бюро.
Ви громадянин Польщі у період війни не покинули Україну, чому?
– Я виїхав з України в середині березня 2022 року після наполегливих рекомендацій посольства покинути країну у зв'язку з можливою ескалацією військових дій. Повернувся до Києва вже на початку травня того ж року. Незважаючи на те, що у нас в компанії добре налагоджена можливість віддаленої роботи, особиста присутність керівника завжди ефективно впливає на співробітників, партнерів та клієнтів. Тому я тут, у вашій прекрасній країні, вірю в її перемогу та велике майбутнє.