Як вплинула війна на здоров'я українців? Що відбувається у сегменті медичного страхування? З якими викликами зіткнуться страховики у 2023 році – з цими питаннями ми звернулися до експерта страхового ринку, засновниці страхового брокера "Страховий адвокат" Інни Гарцуєвої.
Як змінилося медичне страхування під час війни?
— Запит на медичне страхування від персоналу в компаніях під час війни є високим як ніколи. Це пов'язано із зростанням цін як на медикаменти, так і на медичні послуги. Медикаменти за рік подорожчали в середньому від 22 до 42%, залежно від виробника. Комерційні клініки підняли вартість медичних послуг орієнтовно на 30%. І цей процес, коли здоров'я стає «золотим» у прямому та переносному значенні, активно продовжуватиметься у 2023 році.
Єдиний дієвий інструмент, який допоможе персоналу вирішити раптові питання зі здоров'ям — це страховий захист. Тому спостерігаємо, що сьогодні 87% юридичних осіб, які зупиняли дію договорів страхування у 2022 році, вже поновили їх.
Місія "Страхового адвоката" — покращити якість життя в Україні шляхом запровадження медичного страхування. І цього кредо компанія дотримується вже чотирнадцятий рік. Акцент за період діяльності змістився на супровід застрахованих та підтримку клієнтів новими актуальними продуктами.
Робота нашої команди триває безперервно.
- Забезпечили безперебійну роботу наших фахівців, незалежно від локації.
- Провели аудит страхових компаній та їх можливостей працювати в умовах воєнного стану.
- Проаналізували звернення та створили нові customer journey maps програм ДМС у період воєнних дій.
- Протягом минулого року шукали та розробляли унікальні рішення для клієнтів, які виїхали за кордон, у тому числі ексклюзивні міжнародні програми медичного страхування.
- У світовій практиці військові ризики не покриваються звичайною програмою медичного страхування. У 2022 році ми вперше розробили та впровадили програми, які покривають військові ризики, а також страхували військовослужбовців.
- Створили інноваційні програми страхування для дітей.
За час війни кількість страхових компаній скоротилася з 169 до 124. Чи це було ударом для вас, як для брокера, і для ваших клієнтів, як для застрахованих?
— "Страховий адвокат" — це структурований бізнес, з документованими бізнес-процесами. Наш тендерно-аналітичний департамент відповідає за ретельний відбір страхових партнерів та бере на себе відповідальність за тих, кого рекомендує. Компанія співпрацює лише з надійними та стабільними страховими компаніями, такими як "УНІКА", "Універсальна", "Українська страхова група" тощо.
Які ваші прогнози на 2023 рік?
— Вартість полісу із простим та необхідним наповненням програми в середньому 13 тис. грн і корелюватиметься у 2023 році, залежно від вартості медикаментів та медичних послуг.
Якщо ж говорити більш глобально, то у пошуках відповіді на це питання я разом із українською делегацією у січні відвідала Всесвітній Економічний Форум, який проходив у Давосі, World Economic Forum 2023. Але навіть там, де формуються тренди та вектори на цілий рік, немає точних прогнозів щодо України.
На дискусіях обговорювалось, що фахівці з України швидко працевлаштовуються в Америці, Канаді, Європі. Після Перемоги ми неминуче зіштовхнемось із кадровим голодом. Проблема наявності та підбору фахового персоналу буде на першому місці. А можливість суттєво збільшити заробітну плату в сьогоднішніх реаліях дуже обмежена. Тому медичне страхування стає драйвером на страховому ринку України.
Яка частка брокерського бізнесу у медичному страхуванні в Україні?
— Офіційної статистики немає. За 14 років діяльності нами було проведено 5148 зустрічей із топ-менеджерами українських та міжнародних компаній і виявилося, що понад 60% корпоративних клієнтів із медичного страхування укладають договори саме через брокерів, оскільки для кожного клієнта, враховуючи специфіку його діяльності, розробляється індивідуальна програма медичного страхування.
І я впевнена, що роль брокерів у корпоративному страхуванні зростатиме. Тому саме ми діємо як потужний «двигун» на страховому ринку.