Нацбанк пропонує нову версію закону про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів. Що буде змінено та що це значить для водіїв, коментує перший заступник Голови Правління ARX Максим Межебицький.
Попри війну та форс-мажор найвищого ступеню, 2022 рік не став вироком для ринку страхування. Великі гравці встояли та продовжили обслуговувати клієнтів. За 9 міс 2022 року усі компанії зібрали 28,4 млрд грн страхових премій та здійснили страхові виплати на 9,5 млрд грн.
Понад 40% страхових премій традиційно припадає на автострахування ‘"Автоцивілку", "Зелену картку", КАСКО. Найбільш поширеним продуктом серед автовласників є ОСЦПВ. Зі сторони ARX по ОСЦПВ за 2022 рок було врегульовано 3 310 страхових випадків на суму 81 925 910 грн.
Зміни до закону назрівали давно, бо Україна прямує до Європейського Союзу, а це означає, що треба запровадити якісно нову модель ринку ОСЦПВ - відповідно до європейських стандартів. Тож Національний банк запропонував фінансовому комітету Верховної Ради оновити закон про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів, який є ближчим до законодавства Європи.
Цей закон є довгоочікуваним як для страховиків, так і для автовласників в Україні. Зміни враховують інтереси страхувальників та потерпілих осіб, що дасть змогу підвищити довіру до обов’язкового автострахування та сприятиме подальшому розвитку ринку ОСЦПВ.
Що ж конкретно пропонує Нацбанк?
Нові стандарти якості страхового покриття — збільшується рівень захисту потерпілих
Це означає, що посилюється рівень захисту потерпілих у ДТП шляхом поступового (протягом семи років) підвищення максимальних розмірів страхової виплати до розмірів, установлених у країнах ЄС. Планується створення системи ануїтетних (регулярних та послідовних) страхових виплат у разі заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю або життю потерпілих.
Якщо авто пошкоджено, страхова виплата розраховуватиметься без вирахування зносу вартості його складових частин та деталей. Це забезпечить повне покриття витрат на ремонт транспортного засобу та приведення його до стану, який був до ДТП.
Впровадження європейських підходів до формування вартості страхових полісів
Згідно з практикою європейських країн, НБУ пропонує скасувати чинне державне регулювання цін. Натомість під час розрахунку братиметься до уваги персональний досвід водія: чи були в нього ДТМ, збитки у минулому та ін.
Cтрахова ARX була першою компанією на українському ринку, яка ще кілька років тому запровадила два додаткові фактори у тарифікації ОСЦПВ залежно від персональної історії водія. На фінальний розрахунок тарифу впливає досвід власника авто та вік автомобіля. Така система дозволяє автовласникам з нижчим ступенем ризику отримати більш справедливу ціну на ринку.
Крім того, у законі передбачено відмову від паперових полісів та повний перехід на електронний формат. Ми підтримуємо цей перехід, бо у нашій компанії ми давно вже пропонуємо електронні поліси і бачимо великий попит зі сторони клієнтів. Онлайн поліси стали справжнім порятунком для багатьох як під час пандемії, так і під час війни.
Підвищення рівня обслуговування клієнтів та спрощення урегулювання страхових збитків
Передбачається впровадження моделі обов’язкового прямого врегулювання збитків. Потерпілий отримає право звертатися за врегулюванням страхової події до «свого» страховика. Тобто клієнти обиратимуть страховика, звертаючи увагу на його надійність, ціну його послуги, якість та швидкість її надання.
Також пропонується скасувати обмеження максимального розміру страхової виплати в разі оформлення документів про ДТП через Європротокол.
Європротокол це також та послуга, користь якої ми постійно пояснюємо своїм клієнтам. Це визнаний у всіх країнах Європи інструмент для спрощення процедур оформлення ДТП та врегулювання збитків. Ще до війни ми спостерігали поступове зростання ваги збитків за ОСЦПВ, які оформлені за допомогою Європротоколу, але все ще недостатнє та далеке від рівня західних країн, де поліція взагалі не приймає участь в оформленні дрібних ДТП, в яких відсутні постраждалі.
Удосконалення Моторного (транспортного) страхового бюро України
Передбачається створення класичної дворівневої системи корпоративного управління МТСБУ з правлінням та Радою, до складу якої входитимуть страховики. Про використання коштів бюро звітуватиме перед НБУ, тому що саме Нацбанк є регулятором ринку страхування України.
Ці зміни повинні почати діяти з 1 січня 2024 року.
Додам, що останні десять років ми як страхова працювали над цим проектом і він відповідає нашим очікуванням. Тож у цілому ми вітаємо новий закон як більш сучасний, наближений до європейських стандартів та передбачаючий більший захист для водіїв.