Про те, як компанія та її колектив долають виклики воєнного стану, яку роль в цих процесах зіграли європейські акціонери та яке майбутнє чекає на український страховий ринок розповів у своєму інтерв'ю Голова правління Страхової компанії «Євроінс Україна» Янко Ніколов.
— Стратегія Групи Euroins в Україні після 24 лютого лишається незмінною. Це підтвердило керівництво Euroins Insurance Group, яке з першого ж дня війни гарантувало нам повну підтримку і надавало усю необхідну допомогу. Повна довіра та висока лояльність з боку Групи дає можливість Євроінс Україна продовжувати повноцінну діяльність, платити податки, виконувати нормативи НБУ та усі фінансові зобов’язання перед клієнтами і партнерами там, де дозволяє ситуація.
Акціонери розуміють, наскільки важка ситуація зараз в Україні. Наша страхова група фінансово потужна та є одним із лідерів у Центральній и Південно-Східній Європі. Тож в умовах воєнного стану від нас не чекають постійного зростання показників. Маємо можливість локально діяти з огляду на ринкові обставини та ситуацію в країні. Головне у ці складні часи – протриматися, зберегти фінансову стійкість компанії, наш колектив, добрі відносини із ключовими партнерами та клієнтами. В цьому напрямку ми зараз і працюємо, маючи кредит довіри від європейського фінансово-страхового холдингу.
Як компанія працює зараз, в умовах воєнного стану?
— Станом на початок червня частина офісів Євроінс Україна вже повноцінно працює у тих регіонах, де це можливо. Решта відділень поки що працюють дистанційно. Але в будь-якому разі клієнти можуть отримати кваліфіковану консультацію та усю необхідну допомогу. Технічний та медичні асистанси Євроінс Україна працюють в режимі 24/7. Команда медичного асистансу робить все можливе, щоб клієнти могли отримувати екстрену та планову допомогу з ДМС. Також на період воєнного стану ми спростили процеси врегулювання страхових подій. Наразі діє спеціальний режим дистанційного врегулювання випадків у автострахуванні.
Все це стало можливим завдяки діджиталізації внутрішніх процесів, яку ми активно впроваджували у 2020-2021 роках. Ще під час коронакризи почали готувати IT-інфраструктуру до різних сценаріїв. Минулого року компанія підсилила захист своїх робочих серверів, перемістивши їх в дата-центр з підвищеним рівнем захисту. Також ми готували команду Євроінс до можливих небезпечних подій. Незадовго до війни спеціалісти з безпеки склали поради, як діяти, якщо розпочнуться бойові дії, та розіслали його нашим співробітникам. Зрозуміло, що таких масштабів нападу ми не могли передбачити. Але ці заходи допомогли уникнути паніки та приймати більш зважені рішення.
Сьогодні чітку та безперебійну роботу компанії забезпечує три складових: технічна база, налагоджені бізнес-процеси, і, звичайно, наші люди. Неважливо, де саме наші співробітники перебувають фізично. Хтось з них, якщо дозволяє специфіка роботи та рівень безпеки – працює в офісах, інші виконують свої задачі дистанційно в Україні та країнах Європи.
Наприклад, в центральному офісі компанії щодня працюють 30-40% персоналу. Але ми прийняли рішення, що до кінця воєнного стану не вимагатимемо від працівників знаходитись в офісах. Кожен сам визначається, звідки йому зручно працювати. Багато співробітників переїхали в інші регіони, вони мають можливість ходити на роботу в офіси, які розташовані близько до них. Інші вже повернулась в свої міста, де ситуація більш-менш спокійна. Взагалі вважаю, що пандемія в чомусь підготувала нас до сьогоднішньої ситуації – дистанційна робота для більшості стала звичною нормою.
Звісно, протягом цих трьох місяців виникало чимало проблем. В перші пару тижнів війни клієнти скаржились, що складно додзвонитися в контакт-центр. Лінії були перевантажені, бо багато дзвінків надходило від тих, хто хотів просто переконатися, що компанія продовжує роботу в Україні, або уточнював умови свого договору. Оператори намагалися відповісти та допомогти всім.
Чи змінювала ваша компанія умови договорів, вартість страхування чи процеси врегулювання страхових випадків після початку війни?
— Щодо умов договорів – за невеликим винятком все залишається без змін. Ми не підвищували тарифи з ОСЦПВ, адже розуміємо, як важко зараз усім українцям. Мільйони людей виїхали в інші регіони та втратили роботу.
В складних умовах ми намагаємося тримати високу планку сервісу. На жаль, в березні були труднощі із вчасними виплатами, адже чимало наших фахівців з врегулювання фізично не могли дістатися на роботу, бо перебували під обстрілами. У той же час у багатьох регіонах експерти відмовлялись виїжджати на оцінку збитків, були зачинені більшість СТО, медичних закладів та аптек. Через екстрені обставини чимало страхових випадків заявлялись клієнтами невчасно або не оформлювались належним чином.
Усе ж ми розуміли обставини, у яких опинилися клієнти та намагалися йти їм назустріч. А якщо дізнавалися, що постраждала машина належить волонтерам або військовим, платили якомога швидше та без зайвих питань. З іншого боку, давайте будемо чесними, воєнні форс-мажори жоден страховик ще не відміняв. І як би ми чисто по-людськи не співчували клієнту, чиє авто було знищено під час обстрілу, ми не зможемо компенсувати цей збиток.
У квітні-травні ситуація з виплатами досить швидко вирівнялась. Зараз врегулювання страхових подій вже проходить за звичним часовим стандартом в усіх регіонах, в яких це можливо з огляду на рівень безпеки та потужності наших партнерів.
Чи відчуває ваша компанія підтримку регулятора та акціонерів в ці тяжкі часи?
— На підтримку регулятора ми не розраховували, адже він був зайнятий порятунком гривні та фінансової системи держави. Але були приємно вражені та вдячні, коли НБУ допоміг компанії оперативно вирішити питання щодо розрахунків із перестраховиками. Тож наші зарубіжні партнери не відчули жодних незручностей, а контракти з ними неухильно виконуються попри те, що в країні триває війна.
Від європейських акціонерів ми отримуємо потужну підтримку щодня, і не лише суто фінансову, але й гуманітарну. Як відповідальний працедавець, Euroins Insurance Group надав прихисток за кордоном нашим співробітникам та членам їхніх сімей. У березні біля 100 людей – наших співробітниць, їхніх дітей та родичів похилого віку – змогли евакуюватися у Болгарію. Протягом двох діб автобуси супроводжували та допомагали перетинати кордони волонтери з румунських та болгарських компаній EIG. Українців розселили в комфортабельному готелі на узбережжі, організували повноцінне харчування, забезпечили медичне обслуговування. Звісно, все це було зроблено для наших колег абсолютно безкоштовно.
Більше того, нещодавно холдинг підтвердив, що продовжуватиме забезпечувати за свій рахунок проживання наших колег в Болгарії поки в Україні не стане безпечно, тобто до кінця воєнного стану. А для наших співробітниць, які залишилися в Україні, влітку буде надана можливість безкоштовно відпочити в цьому ж готелі разом зі своїми дітьми.
До речі, весь евакуйований в Болгарію персонал отримав можливість працювати дистанційно – в готельному комплексі для цього виділили приміщення, яке було обладнане комп’ютерами та іншою оргтехнікою.
Тож можна впевнено сказати, що під час війни Болгарія стала для багатьох наших колег другою домівкою, де їх щиро приймають та допомагають подолати ці тяжкі часи. Ми вдячні керівництву Групи та працівникам компаній Euroins Bulgaria и Euroins Romania за їхні зусилля та підтримку колег з України.
Які ініціативи запровадив ваш топ-менеджмент для мінімізації ризиків та підтримки колективу та клієнтів?
— Ми з самого початку війни зробили акцент на безпеці та матеріальній підтримці колективу. Усім співробітникам в перші дні агресії РФ була виплачена разова допомога. Крім того, у березні, коли більшість з нас по декілька годин на добу проводила в бомбосховищах, ми платили кожному працівнику його повну зарплату. Незалежно від того, мав він фізичну можливість виконувати свою роботу чи ні.
Що стосується підтримки клієнтів, Євроінс Україна разом з Euroins Bulgaria забезпечили не тільки своїм клієнтам, а й усім автомобілістам, які виїжджали з України до Болгарії на своєму авто, спеціальні умови страхування. Таке рішення дало можливість повноцінно захистити свою цивільну відповідальність за кордоном для тих, хто не встиг оформити поліс «Зелена картка».
Як ви бачите розвиток ситуацію на страховому ринку України до кінця 2022 року? Які кроки плануєте в роботі своєї компанії?
— Ми не бачимо сенсу наразі говорити про конкретні цифри, виводити якісь рейтинги. Війна – це абсолютно драматична ситуація, в який опинилась наша країна, її економіка і усі громадяни. Зрозуміло, що умови роботи багатьох страховиків стали критичними. Не у всіх за спиною є потужна фінансова підтримка акціонерів. У багатьох компаній сильно постраждав бізнес, і тепер їм важко виконувати нормативи НБУ.
Що стосується ринку в цілому, ми зичимо тільки успіхів усім нашим колегам. Але розуміємо, що багато середніх та малих компаній будуть змушені припинити свою діяльність, концентрація та боротьба за клієнта посилиться ще більше. Ми виступаємо за чесну конкуренцію, тому Євроінс не сприймає популістські рішення на зразок повного покриття збитків від воєнних дій. Краще не взяти на себе такі ризики, ніж пообіцяти клієнту виплату, а потім обманути його. Тож у цій площині ми точно конкурувати з іншими гравцями не плануємо.
Євроінс Україна залишається активним учасником ринку, нашими ключовими продуктами найближчим часом будуть КАСКО, ОСЦПВ та ДМС. Також розраховуємо підсилити позиції компанії в сегменті добровільного страхування вантажів, де ми маємо якісне перестрахове покриття. Вже отримуємо чимало запитів від потенційних клієнтів, в тому числі щодо страхування міжнародних контрактів.
Враховуючи ситуацію в країні, ми не плануємо розвивати страхування майна фізичних осіб, яке вимагає додаткового перестрахування. Але в корпоративному майновому сегменті компанія залишається. Тут у нас є декілька крупних клієнтів національного рівня. З одним із них ми продовжуємо співпрацювати попри те, що під час воєнних дій він зазнав дуже великих збитків.
Перші місяці війни компанія пройшла непогано, але попереду нас усіх очікує не менш важкий період. Якщо вдасться в якихось сегментах показати позитивну динаміку, це вже буде добрий результат. Віримо, що Україна встоїть та переможе у війні! А ми зі свого боку докладатимемо максимум зусиль для успіху держави на фінансовому фронті та відновлення економіки країни.