Як працює страхова компанія під час війни, ексклюзивне інтерв'ю Андрій Перетяжко, Голова Правління страхової компанії ARX.
Перші дні війни, якими вони були для вас та компанії?
— Як і для всіх у нашій країні війна стала справжнім шоком для мене та для співробітників нашої компанії, незважаючи на те, що ми не просто обговорювали цей ризик, а й готувалися до нього кілька місяців.
Все ж таки до кінця хотілося вірити, що цей ризик має дуже низьку ймовірність реалізуватися у своєму гіршому сценарії.
Коли в рамках ВРР (business contingency plan) ми розглядали сценарій "війна", усвідомили, що основний ризик, до якого ми не готові, це широкомасштабний наступ та блокада Києва, що супроводжується обмеженням зв'язку та інтернету. Тому у грудні ухвалили рішення перенести одну з наших серверних у дата-центр у Львові та зробити копію наших систем та документації у дата-центрі у Німеччині.
Були придбані супутникові телефони, підготовлені та перевірені віддалені робочі станції для безперервного забезпечення операційної роботи, включаючи здійснення платежів з різних регіонів, розширено списки та повноваження працівників для організації безперебійного дистанційного процесу.
Звичайно, найважливіше і найскладніше питання було – це наші співробітники, їхні сім'ї. Для нас це завжди є пріоритетом номер 1. Ми розуміли, що організувати евакуацію централізовано буде неможливо.
Було зроблено авансову виплату зарплати за тиждень до початку військових дій, а першого дня всі співробітники отримали додатково одноразову допомогу у розмірі місячного окладу.
А далі ми побачили безпрецедентну взаємопідтримку та величезну допомогу з боку наших співробітників у центральних та західних областях у транспорті, пошуку житла, палива, медикаментів, ремонту автомобілів та інших важливих під час евакуації проблем. Чат "ARX Взаїмопідтримка" і сьогодні залишається найпопулярнішим та найефективнішим інструментом вирішення термінових запитів та обміну важливою інформацією. Це унікальний досвід. У такій ситуації самі люди змогли організуватися та допомогти один одному краще, ніж будь-який заздалегідь підготовлений централізований план дій.
Яка ситуація із персоналом сьогодні, як працює компанія?
— Понад 60% наших співробітників були змушені тимчасово залишити свої будинки. 15% працівників виїхали за кордон. Завдяки тому, що всі клієнтські послуги та внутрішні процеси налаштовані на дистанційну роботу, ми практично не зупиняли роботу. Щойно люди прибували до нового місця нового місця проживання, одразу підключалися та продовжували роботу. Понад 80% персоналу сьогодні працює у повному обсязі переважно у віддаленому режимі. Звичайно, і всі офіси продажів у відносно безпечних зонах досить швидко відновили роботу та обслуговують клієнтів. Незважаючи на падіння обсягів надходжень у два рази, ми вирішили не проводити скорочення персоналу та продовжуємо підтримувати свій колектив.
Велику допомогу нам надають наші акціонери та колеги з групи Fairfax у Європі. Запущено спеціальний портал та гарячу лінію в Ірландії. Усі співробітники та члени їхніх сімей отримали можливість безкоштовно проживати у різних країнах Європи на час гарячої фази війни. Співробітники групи у Польщі, Словаччині, Чехії, Угорщині та Румунії роблять все необхідне для організації прийому, забезпечення житлом та підтримки працівників та їхніх сімей у новій країні.
Звичайно, останніми тижнями ми вже бачимо стійкий тренд повернення людей додому насамперед до Києва. При цьому ми робимо все можливе, щоб кількість людей, що залишаються на тимчасово окупованих територіях та зонах бойових дій, зменшувалась. На жаль, війна не оминула нашу компанію: від рук окупантів загинула наша співробітниця, деякі втратили близьких, житло, автомобілі… Завдання керівництва компанії сьогодні надати підтримку постраждалим та бути готовим до будь-яких нових викликів, пов'язаних із війною.
Зараз бізнес активно допомагає армії, ваша компанія також бере участь у цьому процесі?
— З перших днів наша компанія зайняла активну позицію допомоги ЗСУ, бійцям тероборони та всім захисникам у різних регіонах країни.
Особливо в перші тижні було очевидно, що країні потрібні гроші для забезпечення армії. Ми перерахували достроково та авансом 74 млн грн до бюджету. Безпосередньо на потреби оборони вже передали майже 10 млн. грн. Всі наші мобілізовані співробітники та добровольці в ТРО мають можливість та отримують від компанії якісні бронежилети, каски, аптечки та інші необхідні речі.
Ми дуже вдячні нашому центральному офісу в Торонто, який надіслав $1 млн на гуманітарні потреби України. А наші колеги з інших страхових компаній нашої групи (США, країни Латинської Америки, Бразилії, Перської затоки та багато інших) відгукнулися на наш заклик і також направили до бюджету нашої країни понад $500 тис. Щодня ми відчуваємо величезну солідарність та отримуємо підтримку, волонтерську допомога від групи Fairfax.
Група ARX – найбільший платник податків у страховому секторі. За підсумками минулого року, ми перерахували до бюджету 300 млн грн податків та зборів. Впевнений, що цього року сума буде не меншою. І це наш внесок на економічному фронті у лихоліття для країни.
Що змінилося в роботі, які нові рішення, послуги з'явилися в компанії?
— Швидка реакція на події – запорука успіху у такій критичній ситуації. Окрім забезпечення роботи всіх онлайн сервісів, у перші тижні війни ми робили все для полегшення життя наших клієнтів.
Наприклад, оскільки поліція не мала можливості виїжджати на місце ДТП, у тих випадках, коли це необхідно за договором, ми вирішили дозволити використовувати Єропротокол, а для наших клієнтів за кордоном організували врегулювання та виплату відшкодування безпосередньо на банківські картки клієнтів.
У туристичному страхуванні фактично зняли обмеження за віком та додали послуги телемедицини. Не зупиняємось і продовжуємо розробляти нові продукти, інвестувати в ІТ, реалізовувати нашу довоєнну програму розвитку. Днями запустили продаж "Зеленої карти", що дозволить нам закрити весь спектр послуг в автострахуванні та страхуванні тих, хто виїжджає за кордон.
Напевно, у такий час у вас є побоювання та проблеми, які ще не вирішені?
— Завдяки хорошим темпам приросту, високого прибутку та консервативному підходу у формуванні резервів, ми не бачимо необхідності отримання додаткового капіталу з боку акціонерів у найближчому майбутньому. Нам вдається утримувати прийнятний рівень збитковості з усіх видів страхування, контролювати наші адміністративні витрати, зберігати впевненість у надійності та ліквідності нашого інвестиційного портфеля.
Єдиним дуже важливим питанням для всього ринку, не вирішеним досі, є дозвіл на купівлю валюти нерезидентам перестраховикам. Обсяг премії перестраховикам у рази нижчий від сум збитків, які вже сталися за застрахованими військовими ризиками в Україні. Лише одна компанія "Київстар" офіційно заявила про $100 млн збитків із застрахованого обладнання. Крім того, підприємства корпоративного сектору, банки заставоутримувачі та інвестори, як і раніше, потребують покриття стандартних ризиків від пожежі, крадіжки, стихійних лих, протиправних дій третіх осіб тощо.
У разі виходу західних перестраховиків з нашого ринку, наслідки для нього можуть бути катастрофічними. НБУ зробив дуже багато для полегшення роботи страхових компаній у воєнний період. Дуже сподіваюся, що і це питання буде вирішено найближчими днями.
Як ви оцінюєте вплив війни та перспективи ринку найближчим часом?
— Найважливіше — ми вже бачимо, що як мінімум основні гравці впевнено справляються з кризою. Ринок вистоїть і відновлюватиметься одразу після нашої перемоги.
Повне відновлення може тривати п'ять років. Але як тільки Україна вийде на фінішну пряму членство в ЄС, очікується великих внутрішніх та зовнішніх інвестицій та суттєвого зростання економіки. Це значно підніме страховий сектор в обсягах та якості страхових послуг. Це буде дуже динамічний та оптимістичний час. І в цьому я не маю жодних сумнівів.