Минулого року Державному комітету фінансового моніторингу України вдалося зупинити діяльність злочинного угрупування, яке спеціалізувалось на широкомасштабних незаконних валютних операціях, обсяги виведених за кордон коштів оцінюються у $3,5 млрд. Робота над матеріалами цієї справи тривала майже 2 роки і лише в кінці 2008 року вдалося остаточно зупинити схему цього фінансового злочину.
Зусиллями Комітету, українських правоохоронців та компетентних органів інших країн було арештовано та заблоковано кошти в іноземних банках на мільйони доларів. Не уникла покарання і вітчизняна банківська установа, яка обслуговувала здійснення таких махінацій. Як наслідок, Національний банк України припинив здійснення ряду напрямків операцій цього банку, а його посадових осіб відсторонено від виконання службових повноважень.
«Декількох годин не вистачить аби навіть стисло розповісти про всю припинену діяльність “конвертаційних центрів”, викриті незаконні операції з купівлі землі через підставних осіб та виведення валютних коштів з України. І все це мільйони коштів, значна кількість злочинних схем, які вдалося зламати», - говорить Голова Державного комітету фінансового моніторингу України Ігор Черкаський.
Щоденне надходження повідомлень про фінансові операції, що підлягають обов’язковому фінмоніторингу становить декілька тисяч, а за рік їх “набігає” не один мільйон. Зрозуміло, що багато отриманих повідомлень є інформацією про цілком законні операції. Однак, серед них знаходяться і ретельно замасковані зловмисниками оборудки, які можуть виявити тільки професійні фахівці шляхом ретельного аналізу. І тільки результат аналітичного розслідування Держфінмоніторингу по виявленню схем легалізації, який базується на інформації фінансових посередників (банків, страхових компаній тощо), взаємодії з підрозділами фінансових розвідок інших країн, податковою службою, митницею, державними регуляторами іншими міністерствами та відомствами узагальнюється та передається до правоохоронних органів.
- “Робиться все аби інформація, що надходить не осідала в сховищах, а узагальнені матеріали, що базуються на їх основі та передаються правоохоронцям не носили формальний характер. На сьогодні правоохоронцям передається кожне п’яте повідомлення про підозрілі операції з відмиванням коштів, а вже їх правова оцінка законності надається виключно співробітниками правоохоронних органів та судом”, - говорить Ігор Черкаський. При цьому він додає, що протягом 2008 року довелося докласти максимальні зусилля, аби зростав не тільки показник переданих узагальнених матеріалів щодо можливого відмивання коштів та фінансування тероризму, а пропорційно збільшувалася кількість порушених кримінальних справ та прийнятих по них судами рішень.
Протягом 2008 року правоохоронці отримали від Комітету 1036 матеріалів. Від правоохоронців кількість запитів також зростає, що свідчить про ефективну координацію роботи та спільну довіру. При цьому майже у 3 рази збільшилась кількість направлених правоохоронними органами до суду кримінальних справ, та майже у 4 рази - розгляд судами таких кримінальних справ та винесення вироків. Зокрема протягом року, за наслідками перевірки 326 узагальнених матеріалів - порушено 117 кримінальних справ та 209 матеріалів використано в 237 кримінальних справах. Суди розглянули та винесли обвинувальний вирок або ухвалили інше рішення за нереабілітуючими обставинами по 77 кримінальним справам. Результат - арешт на грошові кошти в сумі 46,3 млн. грн. та вилучення коштів та майна на суму 12,8 млн. грн.
- “Звичайно ми бачимо і знаємо, в яких напрямках нам необхідно сконцентрувати свої зусилля в поточному році. Але особливо зазначу, що вже сьогодні Держфінмоніторингом робиться можливе і неможливе аби серед тієї кількості фінансових операцій, що здійснюються, жодна незаконна не залишалася без покарання. Держфінмоніторинг реально і адекватно оцінює свою роботу. Невідворотність покарання має досягати кожного злочинця - ось головна мета нашої роботи”, - зауважує Голова Держфінмоніторингу.
Достатньо ефективною є співпраця і з органами прокуратури. Держфінмоніторинг звертається до прокуратури, якщо фінансові посередники не надають інформацію на запит Комітету. І таких звернень минулого року було 223, а за результатами їх розгляду внесено 132 акти прокурорського реагування за якими до відповідальності притягнуто 67 посадових осіб фінансових установ. При цьому, Національний банк України обов’язково інформується для вжиття відповідних заходів.
Під “пильним оком” Держфінмоніторингу знаходяться і зовнішньоекономічні операції, що здійснюються суб'єктами господарювання через офшорні зони, з метою виявлення та припинення діяльності з легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом. За результатами аналізу до Міністерства економіки України направляються відповідні звернення щодо кількості направлених узагальнених матеріалів, в яких фігурують нерезиденти, що зареєстровані в офшорних зонах.
Ігор Черкаський зазначає, що іноді робота вітчизняної фінрозвідки ускладнюється тим, що Комітет має достатньо вузькі та специфічні повноваження, до яких не входять слідчі, контролюючі функції, а тим більше не надано права здійснювати оперативно – розшукову діяльність. Вихід – удосконалення нормативної бази, що регулює питання боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму, та приведення її до міжнародних та європейських стандартів. Зокрема, Сорока і Дев’яти спеціальних рекомендацій FATF, Конвенції ООН про боротьбу з фінансуванням тероризму, а також Директиви Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу 2005/60/ЕС від 26 жовтня 2005 року про запобігання використанню фінансової системи з метою відмивання доходів та фінансування тероризму.
Голова Держфінмоніторингу переконаний, що минулого року був зроблений “прорив” в цьому питанні, оскільки парламент в першому читанні ухвалив зміни до діючого закону. Наразі, Держфінмоніторингом України вже завершена робота по опрацюванню пропозицій та зауважень до законопроекту з метою його розгляду Верховною Радою України у другому читанні. Законопроектом передбачається створення в державі ще більш ефективної та дієвої системи запобігання проникнення в легальний бізнес кримінальних доходів. Прийняття законопроекту дозволить убезпечить фінансову систему України від проникнення «брудних» грошей та можливих випадків її використання у фінансуванні тероризму.
Ігор Черкаський зауважує, що досить позитивну оцінку ефективності роботи Комітету в боротьбі з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму дають і міжнародні організації, що фахово оцінюють таку роботу за рядом критерїів. Підтвердженням цього є виключення України з “чорного списку” FATF та надання статусу повноправного члена Егмонтської групи. Довірено Україні і надавати спонсорську підтримку іншим країнам, які знаходяться на шляху становлення системи протидії відмивання коштів.
- «Так, завдяки професійній підтримці, членами Егмонтської групи вже стали Білорусія, Молдова, Вірменія, а на шляху приєднання до цієї групи знаходяться Казахстан, Азербайджан, Киргизстан та Іран. Не залишив без уваги дії України і Спеціальний комітет Ради Європи з взаємної оцінки заходів протидії відмиванню коштів (MONEYVAL), що у 2008 році проводив ІІІ раунд оцінки України щодо заходів по протидії легалізації коштів та фінансуванню тероризму. “MONEYVAL це фахова оцінка, яка у першу чергу ґрунтується на професіоналізмі та компетентності, а при здійсненні аналізу застосовуються складні, ефективні та визнані у всьому світі методики», - говорить Ігор Черкаський. При цьому він додає, що “певним чином закритий” Держфінмоніторинг, що обумовлено специфікою діяльності буде і в подальшому забезпечувати прозорість та захищеність фінансової системи нашої Держави. // forINSURER.com