Спецкомітет Ради Європи провів ІІІ раунд оцінки України щодо заходів по протидії легалізації коштів та фінансуванню тероризму


Спеціальний Комітет Ради Європи з питань взаємної оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL) провів ІІІ раунд оцінки України щодо заходів по протидії легалізації коштів та фінансуванню тероризму.

Під час візиту, представники MONEYVAL зустрілися з Головою Державного комітету фінансового моніторингу Ураїни Ігорем Черкаським та працівниками Комітету. За словами Голови Держфінмоніторингу України, під час зустрічі експерти спецкомітету були ознайомлені зі здобутками України в сфері боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму.

Голова Держфінмоніторингу України зазначив, що Україна завжди була надійним і послідовним партнером глобальної мережі протидії фінансовим злочинам, що підтверджується успішним проведенням двох попередніх раундів оцінки нашої держави експертами MONEYVAL.

Крім того, нагадав він, подібні оцінки нашої держави неодноразово проводились не лише Комітетом MONEYVAL, але й FATF, ЄБРР, Світовим банком, Міжнародним Валютним Фондом, та іншими спеціалізованими установами.

Увага членів MONEYVAL зверталася на зростання протягом останнього часу кількості кримінальних справ, порушених за узагальненими матеріалами Держфінмоніторингу України щодо «відмивання» коштів та доведення відповідних справ до судових інстанцій. Зокрема, протягом доби Держфінмоніторинг отримує до 4 тис. повідомлень про підозрілі операції від підзвітних суб’єктів. 96 % повідомлень надходять від банківського сектору. За 5 років в результаті аналізу таких повідомлень спеціалістами Держфінмоніторингу підготовлено та направлено до правоохоронних органів 3 218 узагальнених матеріалів (1889 основних матеріалів та 1329 додаткових матеріалів). За результатами розгляду цих матеріалів порушено 841 кримінальних справ.
Ігор Черкаський наголосив, що Держфінмоніторинг посідає центральне місце в національній системі та забезпечує координацію діяльності інших державних органів в сфері протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму. Одним з останніх кроків в цьому напрямку стала підготовка зусиллями всіх учасників системи протидії легалізації злочинних доходів та фінансуванню тероризму, та подання на розгляд до Верховної Ради України проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом». Зазначений законопроект, що ухвалений парламентом в першому читанні наприкінці вересня, спрямований на якісне покращення функціонування системи та її ефективності.

Ще одним здобутком України Голова Держфінмоніторингу України назвав введення в промислову експлуатацію Єдиної інформаційної системи у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, що об’єднує бази даних 17 міністерств та відомств. В той же час, продовжується розгортання Захищеної мультисервісної автоматизованої корпоративної системи Держфінмоніторингу ФІННЕТ.

Крім того, Держфінмоніторинг України активно використовує можливості захищеної мережі FIU-NET, яка об’єднує країни-члени ЄС з метою обміну в реальному часі інформацією стосовно фінансових операцій, щодо яких існує підозра у відмиванні коштів. Крім того, на сьогодні Держфінмоніторингом України підписано 39 Меморандумів про взаєморозуміння з підрозділами фінансових розвідок інших країн. В рамках співробітництва з Радою Європи та Європейською Комісією в Україні активно впроваджується наступний Проект технічної допомоги щодо боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму (MOLI-UA-2).

Під час візиту представники MONEYVAL провели зустрічі з представниками Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг, НБУ, ДПАУ, Верховного Суду України та судами нижчих інстанцій, Мін’юсту, ГПУ, Мінфіну, Державної митної служби України, МЗС, МВС та іншими органами державної влади.

Крім того, відбулися зустрічі з представниками страхових компаній, ломбардів, торгівцями цінними паперами, кредитних спілок, компаній з управління активами, лізингових компаній, комерційних банків України.

Представники спецкомітету Ради Європи також мали змогу безпосередньо на місцях ознайомитися з роботою органів місцевого самоврядування щодо боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму. Зокрема, члени MONEYVAL відвідали Автономну Республіку Крим, Львівську та Донецьку області.

Офіційні результати оцінювання України будуть оприлюднені у грудні поточного року на сайті FATF.