Правові аспекти страхування при здійсненні космічної діяльності


Тема Авіастрахування та космос

Василь Се5меняка, науковий співробітник Міжнародного центру космічного права при Інституті держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, к. ю. н., журнал "Страхова справа" №4(24)2006 // forINSURER.com

Сучасні тенденції розвитку різноманітних видів підприємницької діяльності у сфері дослідження та використання космічного простору, як свідчить практика, об’єктивно активізували процес становлення правового інституту космічного страхування. На теперішній час забезпечення страхового захисту майнових інтересів суб’єктів космічної діяльності є невід’ємною частиною реалізації космічних проектів і програм.
Спеціальними правовими нормами щодо страхування космічної діяльності є стаття 24 Закону України „Про космічну діяльність” [1], якою проголошується обов’язкове страхування космічних ризиків, а також стаття 7 Закону України „Про страхування” [2], в якій визначені конкретні види обов’язкового страхування в сфері космічної діяльності, що повинні здійснюватися в Україні.
Подальший розвиток законодавства про страхування у сфері космічної діяльності потребує розробки Урядом України згідно зі статтею 7 Закону України „Про страхування” порядку та правил проведення відповідного обов’язкового страхування. Відповідний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України є необхідною правовою передумовою для здійснення обов’язкового страхування при здійсненні космічної діяльності.
У зв’язку з цим важливого значення набуває теоретико-правове забезпечення нормотворчої діяльності та використання відповідних напрацювань юридичної науки у даному напрямку. За останні роки у науковій літературі є чимало публікацій на тему страхування, проте в цілому правові питання такої комплексної теоретико-правової проблеми, як страхування в сфері космічної діяльності, є майже недослідженими. У вітчизняній науці страхового права фактично відсутні теоретико-правові розробки щодо страхування ракетно-космічних ризиків.
Результат вивчення юридичної та спеціальної літератури свідчить про теоретичну малодослідженість передусім понятійного апарату щодо визначення страхування при здійсненні космічної діяльності.
Деякі автори відзначають, що страхування космічної діяльності – це сукупність видів майнового страхування, пов’язаних з експлуатацією космічної техніки [3]. Певне поширення має підхід до визначення страхування ракетно-космічних ризиків як виду страхування [4]. Окремі дослідники розглядають страхування у сфері космічної діяльності як галузь страхування, що об’єднує майнове страхування, особисте страхування, страхування фінансових ризиків, страхування політичних ризиків і страхування цивільної відповідальності [5].
Позиція перших авторів, на наш погляд в неповному обсязі охоплює коло страхових відносин, які виникають між страхувальниками, з однієї сторони, та страховиками - з іншої. Дане згадуваними фахівцями визначення стосується лише страхування ризиків, які виникають в процесі експлуатації космічної техніки. При цьому поза увагою залишається, зокрема, майнове страхування ризиків проектування та виготовлення космічної техніки.
Згідно зі статтею 1 Закону України „Про космічну діяльність” космічна діяльність – це наукові дослідження, створення та застосування космічної техніки, використання космічного простору. У процесі реалізації космічних проектів і програм, як свідчить світова страхова практика, проводиться також страхування життя і здоров’я космонавтів, цивільної відповідальності за шкоду, заподіяну третім особам в процесі проектування та виготовлення космічної техніки тощо. Отож, страхування при здійсненні космічної діяльності передбачає застосування різноманітних видів страхування.
Визначення поняття страхування космічних ризиків останніми авторами, на наш погляд, є найбільш оптимальним. Приймаючи їх думку, що страхування космічних ризиків є галуззю страхування, яка об’єднує особисте страхування, майнове страхування та страхування цивільної відповідальності, то страхування фінансових та політичних ризиків знаходиться усередині вказаної галузі страхування, а саме - відноситься до майнового страхування. У зв’язку з цим, на наш погляд, помилково було б включати у поняття страхування космічної діяльності окремо страхування фінансових та політичних ризиків.
Огляд спеціальної літератури з означеної проблеми свідчить, що визначаючи поняття страхування космічних ризиків кожен автор зосереджує увагу на галузі та видах страхування у сфері дослідження та використання космічного простору. Тобто, в основу поняття страхування при здійсненні космічної діяльності покладається галузь та вид страхування.
У теоретичному плані певні особливості страхування ризиків космічної діяльності можна розкрити за допомогою наукової класифікації страхування за об’єктами, на які спрямований страховий захист та відповідними галузями страхування. Класифікація за вищевказаними правовими критеріями є загальноприйнятим підходом у теорії та практиці вітчизняного страхування. Одночасно вбачається, що накопичений у науці страхового права досвід щодо визначення галузей та об’єктів страхування може бути використаний з метою науково-правового визначення поняття страхування при здійсненні космічної діяльності.
Відповідно до статті 4 Закону України „Про страхування” об’єктами страхування можуть бути майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов’язані з: а) життям, здоров’ям, працездатністю та додатковою пенсією страхувальника або застрахованої особи (особисте страхування); б) володінням, користуванням і розпорядженням майном (майнове страхування); в) відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі (страхування відповідальності).
Під галуззю страхування розуміється ланка правової класифікації страхування, яка характеризує в широкому розумінні страхування матеріальних цінностей або життя, здоров’я, працездатності громадян, а також зобов’язання страхувальників (громадян та юридичних осіб) перед третіми особами [6]. При цьому правовими підставами для поділу страхування на галузі виступають характерні особливості об’єктів страхування.
У вітчизняній науці страхового права та законодавстві про страхування, класифікація страхування за об’єктами, на які спрямований страховий захист передбачає виділення трьох самостійних галузей страхування: особистого страхування, майнового страхування і страхування відповідальності. Вказане розмежування є традиційним саме для законодавства України, і лише подекуди зустрічається в країнах Європейського Союзу. Як приклад, законодавство Німеччини також виокремлює особисте страхування, майнове страхування та страхування відповідальності [5].
Особисте страхування - це галузь страхування, яка являє собою систему правових відносин між страхувальниками і страховиками по наданню страхової послуги, коли захист майнових інтересів пов’язаний із життям, здоров’ям, працездатністю та додатковою пенсією страхувальника або застрахованої особи. Особисте страхування в сфері космічної діяльності охоплює страхові відносини по забезпеченню захисту особистих немайнових благ громадян, які беруть участь, зокрема у виготовленні космічної техніки. Необхідність особистого страхування у процесі здійснення космічної діяльності зумовлена ризиковим характером цієї діяльності, пов’язаним зі складними техніко-технологічними процесами тощо.
Майнове страхування - це галузь страхування, яка являє собою систему правових відносин, спрямованих на забезпечення захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб, пов’язаних з володінням, користуванням та розпорядженням майном. Майнове страхування в сфері космічної діяльності спрямоване на забезпечення страхового захисту майнових інтересів страхувальників та охоплює страховий захист щодо ризиків, які виникають у процесі проектування, виготовлення та експлуатації космічної техніки. Об’єктом майнового страхування виступають майнові інтереси страхувальників, яким може бути заподіяно збитки внаслідок можливих ризиків втрати або пошкодження космічної техніки тощо.
Відшкодування шкоди, заподіяної суб’єктами космічної діяльності третім особам (громадянам чи юридичним особам) забезпечується шляхом застосування такої галузі страхування як страхування цивільної відповідальності. У процесі здійснення космічної діяльності об’єктом страхування відповідальності є майнові інтереси страхувальників, пов’язані з відшкодуванням шкоди, заподіяної третім особам під час проектування, виготовлення та експлуатації космічної техніки.
Особливість страхування відповідальності полягає у тому, що відшкодування шкоди, заподіяної третім особам здійснює потерпілому згідно із норм законодавства безпосередньо страховик, а не її заподіювач. Страхування відповідальності за своєю сутністю забезпечує захист майнових інтересів страхувальників або застрахованих осіб у випадку заподіяння шкоди особистим немайновим благам громадян чи їх майну, а також юридичним особам, які є третіми особами по відношенню до страхувальника (застрахованої особи).
На практиці, страхування при здійсненні космічної діяльності охоплює, зокрема: а) страхування екіпажу космічного апарату (космонавтів), персоналу об’єктів космічної діяльності (особисте страхування); б) страхування об’єктів космічної діяльності - космічного апарату, ракет-носіїв, засобів наземної космічної інфраструктури (майнове страхування); в) страхування цивільної відповідальності суб’єктів космічної діяльності за шкоду, заподіяну третім особам при реалізації космічного проекту.
Характерною особливістю страхування космічних ризиків, як видно, є різноманітність об’єктів і видів страхування. Виходячи з вищенаведеного, в теоретичному плані можна визначити страхування при здійсненні космічної діяльності як комплексну галузь страхування, що охоплює особисте страхування, майнове страхування і страхування цивільної відповідальності. Саме комплексний характер страхування у сфері космічної діяльності, на нашу думку, забезпечує надійний та універсальний страховий захист майнових інтересів суб’єктів космічної діяльності в процесі дослідження та використання космічного простору.

Література:

1. Космічне законодавство країн світу: Тематичне зібрання (російською та англійською мовами). – Том 1. Загальні питання космінчої діяльності. Державне регулювання // Відп. ред. Н.Р. Малишева, Ю.С. Шемшученко. – К.: Атіка, 2001. – 448 с.
2. Про страхування. Закон України від 4 жовтня 2001 р. // Урядовий курєр. – 2001. - № 205. – 7 листопада.
3. Александрова Т.Г., Мещерякова О.В. Коммерческое страхование (справочник). – М.: Институт новой экономики, 1996. – 254 с.
4. Коммерческие возможности и перспективы космической деятельности. Новизна. Риски. Гарантии/Материалы международной конференции. – М., 1997 г., 31 сентября - 1 октября, С. 198
5. Основы страховой деятельности: Учебник // Отв. ред. проф. Т.А. Федорова. – М.: Издательство БЕК. – 1999. – 776 с.
6. Экономика страхования и перестрахования // Издательский центр «Анкил». – М. - 1996. – 224с.