Может ли потерпевший в ДТП для получения выплаты подать в СК документы, заверенные нотариусом, а не оригиналы?

forINSURER.com

Описание ситуации: Гражданин А ехал на DAEWOO SENS по главной дороге. Гражданин П в DAEWOO NUBIRA, находясь на перекрестке, не уступил ему дорогу, чем вызвал ДТП. В результате ДТП был причинен ущерб имуществу и здоровью Гражданина А. Днепродзержинский суд своим постановление производство по делу гражданина А. об административном правонарушении прекратил за отсутствием состава адм. правонарушения.

Постановлением Днепропетровского суда установлено, что Гражданин П в DAEWOO NUBIRA, находясь на перекрестке, не уступил Гражданину А. дорогу, чем вызвал ДТП. Однако, этим же постановление дело было прекращено в связи с пропуском срока привлечения к админответсвенности.

Гражданин А обратился в страховую компанию для получения возмещения убытков, где был застрахован по программе ОСАГО гражданин П. Гражданин А подал оригиналы всех документов, с которых работники страховой компании сняли копии. Спустя некоторое время работники страховой компании перезвонили и затребовали предоставить в материалы дела оригиналы всех документов.

Кроме этого, в течении определенного периода времени работники страховой компании высказывали несколько разных версий о размере возможных выплат. В частности, они заявили, что ущерб, причиненный жизни и здоровью, выплачиваться не будет. Данные высказывания зародили недоверие к страховой компании.

В связи с сложившейся ситуацией, гражданин А отдавать оригиналы документов в страховую компанию не имеет желания, взамен он готов предоставить копии этих документов, заверенные нотариусом.

Вопрос:

  1. Может ли гражданин А подать в страховую компанию документы, заверенные нотариусом, взамен оригиналов?
  2. Какими нормативно-правовыми актами могут регулироваться данные вопросы?
  3. Какие полезные советы можете дать в этой ситуации?

________________________________


Комментарии экспертов "forINSURER.com":


Василий Семеняка, к.ю.н.
Руководитель сектора гражданско-правовых исследований Международного центра космического права при Институте государства и права им. В.М. Корецкого НАН Украины:[/b]

- «Відповідно до п. 35.1 ст. 35 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» для отримання страхового відшкодування особа, яка має право на відшкодування, подає страховику (або якщо страховик невідомий - МТСБУ) відповідну заяву.

При цьому до заяви додаються довідки про дорожньо-транспортну пригоду, довідки відповідних закладів охорони здоров'я щодо тимчасової втрати працездатності або довідки спеціалізованих установ про встановлення стійкої втрати працездатності (інвалідності) у разі її виникнення, інші документи, які мають відношення до даної дорожньо-транспортної пригоди, завірені у встановленому порядку (п. 35.2 ст. 35 Закону).

Таким чином, законодавство України про страхування відповідальності власників транспортних засобів не вимагає подання оригіналів відповідних документів. Звідси застрахована особа вправі подати як оригінали, так і належним чином засвідченні копії цих документів. Як правило, копії засвідчує орган/посадова особа, які видали оригінал документу.

При цьому в аналізованому випадку застрахована особа вправі подати нотаріально посвідчені копії відповідних документів, оскільки Закон України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» не встановлює особливостей посвідчення документів, які подаються до заяви про виплату страхового відшкодування.»

___________________________________

Оксана Бальсевич,
Главный юрисконсульт отдела выплат центра выплат Управления урегулирования убытков СК "Украинский Страховой Альянс" (АХА Страхування):

- "Питання отримання страхового відшкодування як потерпілому внаслідок ДТП регулюються нормами закону України " Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспртних засобів". Ст. 35 Закону визначає порядок надання документів, необхідних для виплати страхового відшкодування, а саме: Для отримання страхового відшкодування особа, яка має право на відшкодування, подає страховику (або якщо страховик невідомий - МТСБУ) відповідну заяву.

У заяві про виплату страхового відшкодування має міститися:

  1. найменування страховика, до якого подається заява, або МТСБУ;
  2. назва (для юридичної особи), прізвище, ім'я, по батькові (для фізичної особи) заявника, його місцезнаходження або місце проживання;
  3. зміст майнової вимоги заявника щодо відшкодування завданих збитків;
  4. інформація про вже здійснені взаєморозрахунки осіб, відповідальність яких застрахована, та потерпілих;
  5. обставини, якими заявник обґрунтовує свою вимогу, та докази, що підтверджують її відповідно до законодавства;
  6. розмір шкоди;
  7. підпис заявника і дата подання заяви.

До заяви додаються довідки про дорожньо-транспортну пригоду, довідки відповідних закладів охорони здоров'я щодо тимчасової втрати працездатності або довідки спеціалізованих установ про встановлення стійкої втрати працездатності (інвалідності) у разі її виникнення, інші документи, які мають відношення до даної дорожньо-транспортної пригоди, завірені у встановленому порядку.

Таким чином, Законом встановлено надання довідок в оригіналах, проте Закон прямо не встановлює заборону надання документів у нотаріально завірених копіях. Вважаю, що надання нотаріально завірених копій не повинно бути перешкодою для проведення виплати страхового відшкодування.

Питання випалати страхового відшкодування, внаслідок завдання шкоди здоров’ю потерпілого регулюється ст. 23-27 Закону.

Шкодою, заподіяною життю та здоров'ю потерпілого у результаті дорожньо-транспортної пригоди, є шкода (в тому числі моральна шкода), пов'язана:

  • з лікуванням потерпілого;
  • з тимчасовою втратою працездатності потерпілим;
  • із стійкою втратою працездатності потерпілим;
  • із смертю потерпілого.

У зв'язку з лікуванням потерпілого відшкодовуються обґрунтовані витрати, які пов'язані з доставкою, розміщенням, утриманням, діагностикою, лікуванням та реабілітацією потерпілого у відповідному закладі охорони здоров'я, медичним ліклуванням, лікуванням у домашніх умовах та купівлею лікарських препаратів.

Витрати, пов'язані з лікуванням потерпілого в іноземних державах, відшкодовуються, якщо лікування було узгоджено із страховиком чи МТСБУ.

Зазначені витрати мають бути підтверджені документально відповідним медичним закладом.

У зв'язку з тимчасовою втратою працездатності потерпілим відшкодовуються не отримані доходи за підтверджений відповідним закладом охорони здоров'я час втрати працездатності.

Доходи потерпілого оцінюються в таких розмірах:

  • для працюючої особи (особи, яка працює за трудовим договором) - неотримана середня заробітна плата, обчислена відповідно до норм законодавства України про працю; (у даному випадку на увазі мається трудовий договір, укладаний на підставі Кодексу законів про працю України. Він може бути як письмовим так і усним.)
  • для особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, - неотримані доходи, які обчислюються як різниця між доходом за попередній (до дорожньо-транспортної пригоди) календарний рік та доходом, отриманим у тому календарному році, коли особа була тимчасово непрацездатною;
  • для непрацюючої повнолітньої особи - допомога у розмірі, не меншому мінімальної заробітної плати, встановленої чинним законодавством.

Якщо особа була в зазначеному статусі менше вказаних розрахункових термінів, то до уваги береться середньомісячний доход з розрахунку суми сукупного доходу такої особи за попередній до настання страхового випадку календарний рік та доход протягом фактичного терміну (повні місяці) перебування особи в зазначеному статусі.

У зв'язку із стійкою втратою працездатності потерпілим відшкодовуються доходи, не отримані потерпілим у результаті стійкої втрати потерпілим працездатності (інвалідності), які не відшкодовуються за рахунок іншого обов'язкового виду страхування.

Страхове відшкодування за шкоду, пов'язану із стійкою втратою працездатності, виплачується не рідше одного разу на місяць до відновлення працездатності потерпілого.

За умовами договору або за поданням потерпілого до страховика та за погодженням із страховиком страхове відшкодування може бути виплачене у вигляді одноразової компенсації.

Якщо потерпілий, який навчається на денному (очному) відділенні закладу освіти, в результаті стійкої втрати працездатності не має можливості продовжувати навчання на денному (очному) відділенні, страховиком чи МТСБУ оплачується його навчання на заочному відділенні акредитованого закладу освіти України.

Якщо потерпілий, у якого настала стійка втрата працездатності, має можливість освоїти одночасно нову професію з метою отримання доходів від праці, яка сумісна з його теперішнім станом здоров'я, страховиком чи МТСБУ оплачується його професійна освіта, що відповідає освіті того ступеня, яка була у потерпілої особи на момент дорожньо-транспортної пригоди.

Потерпілим, які на момент настання страхового випадку не одержували доходів, у зв'язку із стійкою втратою працездатності відшкодовуються витрати, пов'язані з доставкою, розміщенням, утриманням, діагностикою, лікуванням та реабілітацією потерпілого у відповідному закладі охорони здоров'я, медичним піклуванням, лікуванням та доглядом у домашніх умовах та купівлею лікарських препаратів.

Право на отримання відшкодування за шкоду, пов'язану із смертю потерпілого, мають особи, які знаходилися на утриманні потерпілого, та особи, які взяли на себе витрати з поховання.

У зв'язку із смертю годувальника в результаті дорожньо-транспортної пригоди право на страхове відшкодування мають:

  • діти (в тому числі усиновлені) - до досягнення ними повноліття;
  • непрацездатна вдова (вдовець), непрацездатні батьки - до відновлення ними працездатності, а також працездатна вдова (вдовець), якщо у сім'ї є діти віком до восьми років;
  • інші члени сім'ї, які знаходилися на утриманні потерпілого.

Страхове відшкодування виплачується, якщо смерть потерпілого в результаті дорожньо-транспортної пригоди настала протягом одного року після дорожньо-транспортної пригоди та є прямим наслідком такої дорожньо-транспортної пригоди.

У зв'язку із смертю годувальника відшкодовується частина неотриманих доходів потерпілого, яка кожному утриманцю належала б при його житті, за вирахуванням пенсій, наданих утриманцям внаслідок втрати годувальника. Порядок вирахування відшкодування утриманцям визначає Кабінет Міністрів України.

Витрати на поховання мають бути обґрунтовані та відшкодовуються при наданні страховику оригіналу свідоцтва про смерть та документів, які підтверджують такі витрати.

За умовами договору або за поданням одержувачів страхового відшкодування та за погодженням із страховиком таке відшкодування може бути виплачено у вигляді одноразової компенсації.

Таким чином, витрати на лікування, компенсація за втрату працездатності і т.ін. повинні бути документально підтверджені та обгрунтовані."

Висновок:

З наданої інформації важко зрозуміти, на якій підставі страхова компанія відмовляється сплатити страхове відшкодування за шкоду нанесену здоров’ю потерпілого, тому у разі конкретизації цього питання, можно буде з’ясувати правомірність такої відмови.

Крім того, слід зазначити, що Закон містить вичерпний перелік підстав для відмови у виплаті страхового відшкодування і страховик має право відмовити тільки на цих підставах. Також, Закон містить істотний перелік підстав для пред’явлення регресного позову до страхувальника.

У ситуації, що склалася, раджу ознайомитися з Законом і не відступати від відстоювання своїх прав.

ТОП-10 СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ УКРАЇНИ

КАСКО ОСАЦВ ТУРИЗМ ДМС LIFE МАЙНО ЗК
премії виплати
  1. ARX 1 040 974 491 283
  2. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 866 753 426 462
  3. УНІКА 534 866 248 375
  4. VUSO 449 235 190 026
  5. ТАС СГ 402 509 261 743
  6. UNIVERSALNA 395 958 123 141
  7. ЕКСПРЕС СТРАХУВАННЯ 342 528 204 368
  8. ІНГО 333 454 191 811
  9. PZU УКРАЇНА 194 272 100 738
  10. ПЕРША 94 657 50 259
  1. ТАС СГ 642 298 313 887
  2. ОРАНТА 605 113 233 619
  3. PZU УКРАЇНА 304 102 156 220
  4. VUSO 201 600 102 041
  5. ЄВРОІНС 182 113 98 789
  6. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 163 337 74 642
  7. ІНГО 159 573 79 961
  8. ARX 155 674 76 197
  9. УНІКА 140 365 77 000
  10. ПЕРША 89 310 46 700
  1. VUSO 53 569 19 833
  2. PZU УКРАЇНА 47 671 31 562
  3. ARX 28 166 26 530
  4. ТАС СГ 23 435 6 139
  5. УНІКА 17 692 10 841
  6. ІНГО 15 107 5 595
  7. UNIVERSALNA 13 202 2 213
  8. ОРАНТА 9 065 2 496
  9. ПЕРША 8 797 1 940
  10. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 3 847 2 432
  1. УНІКА 799 131 391 429
  2. UNIVERSALNA 358 053 214 160
  3. ІНГО 342 554 238 654
  4. ARX 277 345 162 936
  5. VUSO 208 952 209 891
  6. PZU УКРАЇНА 162 208 117 429
  7. ТАС СГ 150 731 136 975
  8. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 100 251 73 925
  9. ЄВРОІНС 65 824 51 763
  10. ПЕРША 45 097 26 614
  1. МЕТЛАЙФ 1 274 306 238 768
  2. ГРАВЕ УКРАЇНА ЖИТТЯ 259 262 98 654
  3. УНІКА ЖИТТЯ 203 544 54 570
  4. PZU УКРАЇНА ЖИТТЯ 186 690 27 932
  5. ARX LIFE 168 246 31 533
  1. ARX 410 131 90 090
  2. ІНГО 333 083 37 491
  3. УНІКА 180 205 4 343
  4. VUSO 162 356 114 427
  5. UNIVERSALNA 98 861 3 898
  6. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 98 082 12 885
  7. ТАС СГ 56 212 5 191
  8. ОРАНТА 48 462 2 743
  9. PZU УКРАЇНА 38 430 4 730
  10. ПЕРША 20 039 401
  1. ТАС СГ 628 333 209 613
  2. PZU УКРАЇНА 258 646 78 658
  3. ПЕРША 209 139 79 437
  4. ОРАНТА 173 180 44 319
  5. ІНГО 162 544 70 984
  6. VUSO 71 325 42 650
  7. ARX 64 731 22 762

ДІЗНАЙСЯ ВАРТІСТЬ СТРАХУВАННЯ ОНЛАЙН


Insurance Review by Beinsure

©2004-2024 FORINSURER (Форіншурер) — журнал про страхування та іншуртех: новини страхового ринку, рейтинги надійних страхових компаній та банків. Для підготовки матеріалів використано огляди та дослідження Beinsure.com — Digital Media.

© Finance Media LLC. D-U-N-S Number 36-516-0096. Реєстраційний код (ЄДРПОУ) юридичної особи №5727935. Дата реєстрації 06.03.2008.
Адреса: вул. Євгена Сверстюка, 11А, Київ, 02660, Україна. Тел: +380445168560.

© Повне чи часткове використання рейтингів страхових компаній заборонено. База даних рейтингів є інтелектуальною власністю журналу Insurance TOP (УНДІ Права та економічних досліджень). Погляд Редакції не завжди може співпадати з думкою авторів, компаній чи ЗМІ. © Фото: Pexels.