Теракт у Лондоні страховиків не лякає


Тема Страхування кібер-ризиків. Cyber insurance

Олег Паращак, Журнал "Страхова справа" №2(18)2005 // forINSURER.com

Світові фінансові ринки стали звикати до постійної терористичної загрози. Не встиг Лондон відсвяткувати свою перемогу в перегонах за право прийняти Олімпіаду-2012, а лідери Великої вісімки - обговорити в Гленіглсі свої справи, як у столиці Англії прогриміли вибухи у метро та автобусах.

Хто відповідає за теракт?

За даними інформаційних агентств, як мінімум шість вибухів пролунали в британській столиці 7 липня. Вибухи прогриміли на станціях метро, після чого в центрі міста були висаджені в повітря три двоповерхових рейсових автобуси. Точну кількість жертв поки встановити не вдалося. У результаті, за даними BBC, загинуло 33 особи і 45 одержали важкі поранення.
Представники медичних служб Лондона повідомили агентству Assocіated Press, що в результаті терористичної атаки поранення одержали понад 300 чоловік. Робота лондонського метро була повністю паралізована, у центрі міста зупинився рух наземного громадського транспорту.
Відповідальність за вибухи взяла на себе організація, що називає себе "Секретна організація - "Аль-Кайєда" у Європі".

Наслідки для турфірм

Зрозуміло, у багатьох країнах туристи почали відмовлятися від уже запланованих поїздок до Великобританії. За словами одного з туроператорів, що забажав залишитися невідомим, з турагенцій, з якими він працює, подібні відомості вже надходять. У той же час однозначно стверджувати, що теракти негативно позначаться на потоці туристів, експерти не беруться.

Удар по фондовому ринку й розмах теракту

Європейські фондові індекси відреагували на теракт стрімким падінням. Ціни на нафту відкотилися від історичних максимумів, курс англійського фунта впав до курсу євро й долара, а ціни на облігації різко пішли нагору. Схоже, інвестори згадали терористичні атаки 11 вересня 2001 року, які призвели до багатотисячних людських жертв і стали причиною економічної кризи не лише в США, але й в усьому світі.
У перші години після повідомлень про теракти, європейські фондові індекси звалилися майже на 4%, а ціни на нафту, впали більш ніж на $4. Згодом паніка серед інвесторів пішла на спад, частину втрат була компенсовано, однак збиток світовим ринкам від нової масштабної терористичної атаки виявився досить відчутним.
Відразу ж курс фунта знизився з $1,81 до $1,74. Євро дещо зріс щодо долара. Багато інвесторів тимчасово вирішили перемістити кошти у швейцарські франки й золото.
Відзначалося, що на фінансових ринках США також був помічений ажіотаж. Різким падінням відреагували на події в Туманному Альбіоні практично всі акції, викликавши ряд побоювань у гравців на біржах. Британський фондовий індекс FTSE 100 знизився на 177 пунктів, або на 3,4%, до значення 5053. У Німеччині, Іспанії, Нідерландах і Франції індекси впали більш ніж на 3%.
Особливо сильно позначилася трагедія на акціях авіаційних компаній і страхових груп, яким тепер доведеться зробити ряд великих виплат по страхових випадках. Як й у будь-якій ситуації, негативні події позначилися на цінних паперах не всіх компаній. Так, акції фірм, що займаються безпекою й наданням відповідного сервісу, досить відчутно додали в ціні.
У зв'язку з подіями в столиці Великобританії, торговельний ажіотаж був зафіксований уже в першій половині дня. За словами біржових аналітиків, у перші півгодини після відкриття біржі були проведені операції з 240 мільйонами акцій.
Однак, у цілому, теракти справили незначний вплив на ринки. На думку аналітиків, ніхто із трейдерів не вважає, що теракти призведуть до радикальних змін в економіці. Ніякої паніки на біржах не було. Можливо, ринки вже звикли до подібних терактів.
Лондонська фондова біржа вжила особливих заходів, попросивши трейдерів відключити системи, що автоматично здійснюють великі операції, з появою ознак нестабільності ринку.
Оскільки вибухи були в лондонському Сіті, серед потерпілих може бути багато співробітників фінансових і страхових компаній. Через заблоковану роботу міського транспорту, багато хто не зміг потрапити до офісу. Становище ускладнювалося й відключенням телефонних та стільникових мереж у ряді районів міста.
Занепокоєння досягло навіть Південно-Африканської Республіки, де акції впали більш ніж на 2%.
Це сталося після інцидентів у лондонському метро й особливо після вибуху в автобусі, - сказав один із трейдерів в Йоганнесбурзі.

Збитки страховиків

Всупереч очікуванням, страхові компанії, що працюють у Лондоні, не тільки не збанкрутують після терактів 7 липня, але й навіть не зазнають серйозних збитків. І все тому, що у Великобританії діє програма державного страхування ризиків терактів - основну вагу витрат понесе державний фонд Pool Re, що передбачає виплати компенсацій у випадку терактів.

Незважаючи на всю умовність підрахунків, в Wall Street Journal з'явився прогноз, що сума збитків складе 75 млн. фунтів ($131 млн.) - за умови, якщо вони будуть визнані одним страховим випадком. Якщо такого не станеться, і за кожен вибух доведеться платити окремо, то сума збільшиться до 150 млн. фунтів ($261 млн).
Як й очікувалося, після шоку від теракту, падіння акцій страхових компаній припинилося, почалася корекція котирувань нагору. (Акції найбільших британських страховиків - Avіva й Royal and Sun Allіance після вибухів відразу ж упали на 2%).
Проблема компенсації збитків від терактів у Лондоні, лише частково ляже на плечі самих страховиків. Виплатами займеться спеціальний фонд Pool Re, до якого входять понад 200 страховиків, що діють на території Великобританії. А оскільки фонд був створений з ініціативи уряду, передбачається, що в тому випадку, якщо обсягу фонду не вистачить на погашення страхового збитку, представники Pool Re звернуться до казначейства Великобританії, яке повинне виплатити частину коштів, якої не вистачило.
Фонд страхування від тероризму Pool Re був заснований у Великобританії раніше, ніж в інших європейських країнах - в 1993 році після серії терактів, організованої екстремістським крилом в Ірландській Республіканській Армії, і після того, як страховики один за іншим відмовлялися страхувати від тероризму. З моменту створення Pool Re і до 2005 року урядом були оплачені позови на загальну суму 612 млн. фунтів стерлінгів (близько $1,1 млрд.). Аналогічний страховий фонд діє і в Іспанії - Consortіo de Compensatіon de Seguros, який покрив більшу частину збитків від терактів 11 березня 2004 року в мадридських електричках. У Німеччині подібний фонд із назвою Extremus Versіcherungs AG створений відразу ж після теракту 11 вересня в США.
На думку більшості фахівців, - пише Газета.Ru, - оцінювати загальну суму збитків поки ще занадто рано - адже навіть не відомо про точне число жертв теракту. У лондонському офісі Lloyd`s заявили, що поки що неможливо оцінити навіть приблизний рівень збитків від лондонського теракту. Очевидно, що на першому місці буде збиток, нанесений життю та здоров'ю потерпілих (60-70%), потім збиток, пов'язаний із втратою або псуванням майна, і збитки в результаті перерви у виробничій діяльності підприємств.
Прогнози збитків лондонських страховиків у розмірі $131-261 млн. показують, що сума страхових виплат буде в десятки разів меншою, ніж при теракті 11 вересня 2001 року в США: тоді страховики з державною допомогою виплатили в цілому майже $30 млрд., і більше, ніж після теракту в Мадриді, коли страховики виплатили 33 млн. євро.
Нагадаємо, що після трагедії в США в американській економіці трапилася рецесія, тому що теракти обійшлися країні більш ніж в $100 млрд. Після цього в США зник профіцит бюджету.
Також після теракту в США тарифи на страхування від тероризму злетіли більш, ніж на 400%, але вже до 2002 року почали поступово знижуватися. В 2004 році, після серії вибухів у Мадриді тарифи знову зросли.
Більшість експертів вважає, що англійській системі Pool Re не буде потрібно допомога державного бюджету. У бюджеті Pool Re повинно накопичитися багато коштів, тому що в Лондоні давно не було ніяких терактів.
Аналітики страхових компаній на основі досвіду попередніх терактів у Європі та США роблять висновок, що попит на страхування від тероризму зросте, як і тарифи на страхування, особливо страхування хмарочосів. Експерти також відзначають, що терористична атака може вплинути на будівництво нових хмарочосів, яке було заплановане в Лондоні на найближчий час.

Після вибухів у Лондоні по всій Європі прийнято підвищені заходи безпеки. Міжнародні аеропорти ввели додаткові заходи безпеки, додатковий контроль за транспортуванням товарів, гальмуючи цим розвиток світової торгівлі. Крім того, підприємці побоюються підвищення страхових платежів на перевезення вантажів, як це відбулося після терористичних вибухів у Нью-Йорку, які призвели до явного гальмування розвитку світової економіки. Лише в Німеччині уповільнення темпів зростання економіки склало від 0,1 до 5% на рік.