Мало бути менше, а стає дедалі більше
До 1 квітня 2005 року платники податку з доходів фізичних осіб повинні задекларувати свої доходи і розрахувати суму податкових зобов'язань з цього податку. Уперше громадяни самостійно визначатимуть річні зобов'язання за цим податком. "У зв'язку з тим, що в 2004 році змінилися вимоги законодавства, декларувати свої доходи буде значно менша кількість громадян", -- твердить Департамент обслуговування платників податків Державної податкової адміністрації України. З одного боку, громадяни мали б тішитися, адже зменшився перелік категорій людей, які мають здавати декларації. Для нашого лінькуватого народу це річ позитивна, мовляв, "може, мені і не треба тинятися поштами та податковими, аби відправити декларацію, а що краще -- менше порогів оббивати, щоб дізнатися, як заповнювати цей загадковий документ". Однак зворотний бік ситуації докорінно змінює статус та значення цього документа для пересічного громадянина. Нововведене поняття та явище "податкового кредиту для населення" спричинило тираду запитань та цивілізовані черги (тобто по 7-10 чоловік) біля дверей консультацій у податковій.
Хто декларуватиме доходи?
Але про все за порядком. Те, хто обов'язково має подавати декларацію, можна дізнатися і зі стендів біля консультаційних кабінетів за номером 106 та 107 у приміщенні Львівської обласної ДПА. Зазначимо лише цікавинки. Якщо ви -- особа, яка одержала дохід від операцій з інвестиційними активами, то оподатковується позитивна ознака всього фінансового результату. Якщо ж сума доходу від операцій з такими активами не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму, такий дохід не підпадає під декларування. "Декларуватися" мають і орендодавці, якщо орендарем є фізична особа (не суб'єкт підприємницької діяльності).
Друга категорія -- це особи, які одержали благодійну допомогу грошима і не використали її протягом строку, визначеного умовами такої допомоги, але не більше як упродовж 12 календарних місяців з моменту отримання такої допомоги. Декларувати гроші, які надали благодійники, будуть і ті, кому "перепала" нецільова допомога від іншої фізособи розміром понад 386,73 грн, відтак не матимуть права на отримання податкової соціальної пільги.
Заповнюватимуть декларацію і ті, хто отримав страхове відшкодування і не замінив (відновив) застраховане майно протягом зазначених строків. Крім того, коли вам видали гроші на відрядження або під звіт, а ви не повернули їх протягом установленого строку -- прошу, заповняйте декларацію.
Якщо ви належали до хабарників чи прихованих мисливців за скарбами, які не показали державі своїх набутків, не хвилюйтеся -- ви теж маєте право задекларувати їх. Заповніть декларацію і тоді, коли ви отримували іноземні доходи, та навіть у тому разі, коли виїжджаєте на постійне проживання за кордон.
Для поціновувачів азартних ігор у казино та інших гральних місцях маємо неприємну новину -- ви теж повинні до 1 квітня заповнити декларацію. Однак не переймайтеся -- ваш річний дохід розраховуватиметься лише як позитивна різниця між сумою виграшів та документально підтвердженими витратами, понесеними у зв'язку з отриманням такого доходу протягом року.
Трагічною несправедливістю можна визнати той факт, що людям, в яких унаслідок проведення остаточного розрахунку у разі припинення трудових стосунків із працедавцем, виникає недоплата, що перевищує суму оподатковуваного доходу за останній звітний період, непогашену частину такої недоплати потрібно внести до складу своїх податкових зобов'язань за наслідками звітного року. Тобто платіть податок і з того, що вам не заплатили. Юридична сила тут на боці податкових органів, бо зароблені гроші повертати треба через суд (який обов'язково вирішить справу на користь працівника), але до того ви повинні сплатити податок із зарплати, що є "на папері".
Податковий кредит сьогодні популярний
То чому ж виникають черги під консультаційними кабінетами податкової? Виявляється, що подавши таку декларацію, громадянин може розраховувати на одержання податкового кредиту. Тобто після того, як Податкова перевірить правильність та адекватність задекларованих доходів та видатків, які також вписують у декларацію у разі їх документального засвідчення, державне казначейство повертає суми, визнані Податковою до "відшкодування". Соціальна пільга від держави у вигляді часткового відшкодування переплати податків стосуватиметься тих, хто витрачав гроші на навчання; благодійність; страхові внески за власний рахунок та страхові премії за договорами довгострокового страхування життя; штучне запліднення незалежно від того перебуває платник податку у шлюбних відносинах з донором чи ні; державні послуги, зокрема на сплату державного мита, що пов'язане з усиновленням дитини; а також кошти, покладені на пенсійний рахунок, відкритий в уповноважених ХК "Київміськбуд" банках.
Не знаємо, як там із штучним заплідненням, але охочих повернути хоч копійчину за навчання є достатньо. Вони переважно і є "постійними клієнтами" податкових консультантів. При цьому у віконечках прийняття звітності охочі можуть безкоштовно отримати бланки декларацій. Подання декларацій із додатками для отримання податкового кредиту річ украй добровільна.
Відповідальності ніхто не скасовував
А тепер про відповідальність за ігнорування подання декларацій для тих, хто зобов'язаний це зробити. За словами Людмили Атаманенко, начальника управління з питань роз'яснювальної роботи ДПА у Львівській області, закононеслухняних осіб каратимуть попередженням або штрафом у розмірі від 3 до 8 неоподаткованих мінімумів, (який становить 17 грн).
Прагнучи допомогти Вам розібратися у тонкощах оподаткування, ми вирішили залучити якомога більше незалежних експертів, однак їх недолугі коментарі викликали тривогу: "А чи бачили вони хоч раз на власні очі згадану декларацію?" Як виявилося, тоді коли прем'єр Юлія Тимошенко, бажаючи здихатися проблемного ПДВ, має намір "перекинути" країну суто на податки з прибутку та з доходів фізосіб, більшість консультаційних контор або взагалі останнім не займається, або ж дуже "плаває" в ньому. Доведеться здатися на милість самих податківців, які пообіцяли сьогодні роз'яснити усі "темні" місця, яких немало.