Екологічні ризики в репродуктивному здоров‘ї


Тема Екологічне страхування

Тимченко О.І., Інститут гігієни та медичної екології АМН України

Антропогенне забруднення довкілля в теперішній час досягло рівня, який перевищує адаптаційні можливості організму, що приводить до порушення здоров‘я, в т.ч. і репродуктивних невдач.

Шкода, яка при цьому виникає, може розглядатися як на рівні індивіда (сукупність ознак порушення здоров‘я і витрати на лікування), так і на рівні суспільства (додаткові витрати системи охорони здоров‘я та органів соціального захисту, недоотримання продукції і як наслідок, зменшення національного доходу. Щодо репродуктивних невдач, то на рівні сім‘ї шкода має вигляд порушень здоров‘я і самопочуття сімейної пари, витрати на лікування, в т. ч. хворої дитини. На рівні суспільства це буде означати зниження рівня народжуваності, кількість новонароджених з якісним здоров‘я буде зменшуватися, що при посиленні тенденцій означатиме загрозу для безпеки держави.

Гарантії охорони здоров‘я населення України від екологічного тиску, в т. ч. Репродуктивного, надаються у відповідних статтях Конституції України (1996), Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя (1996), Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров‘я (1992) та нормативно-методичній документації, яка створює механізм впровадження законодавчої бази у практику.

У проекті Закону України "Про екологічне страхування", який спрямований на забезпечення відшкодування збитків, заподіяних аварійним забрудненням навколишнього середовища, а також на економічне стимулювання здійснення профілактичних заходів з метою зменшення ризику такого забруднення "не передбачено відшкодування "гонадотропних" наслідків забруднення навколишнього середовища".

Таке уточнення, по-перше, суперечить визначенню страхового випадку, яке подане у ст. 11 проекту Закону. По-друге, відомо, що до 50% вроджених вад розвитку виникають внаслідок тератогенезу, тобто несприятливих впливів чинників навколишнього середовища на організм матері під час вагітності (WHO,1996). Оцінюють також, що близько 80 % усіх хромосомних аномалій, які летальні або перешкоджають розмноженню, призводять до спонтанних викиднів, є наслідком мутацій de novo в статевих клітинах.

Таким чином уявляється, що народження дитини з ізольованою вродженою вадою мультифакторіального походження, виникнення якої пов‘язане зі значною середовищною компонентою, множинні вроджені вади, спонтанний викидень можуть бути об‘єктом страхового випадку, а виключення репродуктивної сфери з процесу страхування виглядає безпідставним.
Необхідно також зауважити, що термін "гонадотропні" є нечітким і може трактуватися в двох напрямках: або це захворювання статевих органів, яке негативно позначиться на здоров‘ї індивіда, або наслідки пошкодження гонад, що будуть мати негативне значення для нащадків постраждалої особи.