НБУ оновив мінімальні вимоги до нормативів достатності капіталу банків


Національний банк разом з ухваленням Стратегії розвитку кредитування оновив мінімальні вимоги до нормативів достатності капіталу банків за новою (трирівневою) структурою, і з 5 серпня 2024 року банки повинні дотримуватися нормативів: достатності основного капіталу 1 рівня (НОК1) - на рівні 5,625%; достатності капіталу 1 рівня (НК1) - 7,5% і достатності регулятивного капіталу (НРК) - 10% і запровадив низку перехідних положень.

"На думку НБУ, перехідні положення зберігають запас капіталу банків, необхідний для покриття ризиків воєнного стану та забезпечення інтересів вкладників. Водночас з урахуванням перехідних положень потенціал банків до нарощування кредитного портфеля підвищиться в півтора раза порівняно з нинішнім запасом", - зазначив Нацбанк.

Оновлені нормативи спрямовані на подальше забезпечення стійкості банківської системи, захист інтересів вкладників банків та збереження фінансової стабільності.

Як уточнив Нацбанк, перехідні положення передбачають, зокрема, застосування поетапного графіка досягнення мінімального значення нормативу достатності регулятивного капіталу (НРК). А саме: з 5 серпня до 31 грудня 2024 року - у розмірі не менше 8,5%, з 1 січня до 30 червня 2025 року - не менше 9,25%; з 1 липня 2025 року - не менше 10%.

НБУ також надав банкам право включати в основний капітал 1 рівня суму прибутку за перше півріччя і дев'ять місяців 2024 року без попереднього узгодження регулятором і проведення огляду проміжної фінансової звітності. Водночас сума прибутку має бути зменшена на величину дивідендів, визначених до сплати з такого прибутку, а строк включення такого прибутку до капіталу обмежується датою проведення річних загальних зборів за підсумками 2024 року.

Крім того, в основний капітал 1 рівня можуть бути також включені кошти, отримані банком як оплата простих акцій або спрямовані на підвищення їхньої номінальної вартості. Такі кошти банки мають право включати в капітал протягом 2024 року, що сприятиме завершенню вже вжитих банками заходів щодо їхньої докапіталізації, вважає Нацбанк.

Він також надав банкам право включати до розрахунку додаткового капіталу 1 рівня, капіталу 2 рівня інструменти з умовами списання/конверсії, субординовані борги на період проведення НБУ узгоджувальних процедур згідно з поданими банками документами.

"Запровадження Національним банком таких перехідних положень забезпечує виважений баланс між регуляторними вимогами, спрямованими на забезпечення фінансової стабільності, та реалізацією заходів згідно зі Стратегією розвитку кредитування", - наголошується в релізі.

НБУ також встановив тимчасові особливості оцінки кредитного ризику за спеціалізованими кредитами на період дії воєнного стану та один рік після його припинення або скасування.  | Форіншурер