В Україні зміниться порядок обчислення і сплати внесків на державне пенсійне страхування


В Україні зміниться порядок обчислення і сплати внесків на державне пенсійне страхуванняПенсійний фонд оприлюднив проєкт постанови, яким пропонуються зміни до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Документом передбачено внести зміни до Інструкції №21-1, якими передбачено:

  • уточнення посилання на чинний нормативно-правовий акт при відкритті рахунків для зарахування коштів платників Пенсійного фонду в установах банків територіальними органами Пенсійного фонду, а саме на постанову Правління НБУ від 29.07.2022 р. № 162 “Про затвердження Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків”;
  • заміну терміну “платіжне доручення” на “платіжна інструкція” відповідно до термінів, які використовуються у Законі України від 30 червня 2021 року № 1591-IX “Про платіжні послуги”;
  • уточнення платників, які мають обов’язок відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;
  • зміну назви господарської операції, а саме слова “стільникового рухомого зв’язку” замінено словами “мобільного зв’язку”, відповідно до Закону України “Про електронні комунікації” та Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”;
  • вилучення назви господарської операції, за якою скасовано сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, а саме операції подання ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів на клеймування державним пробірним клеймом до казенних підприємств пробірного контролю, у зв’язку з набранням чинності Закону України від 21 листопада 2023 року № 3474-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування банків та інших платників податків”, яким, зокрема, внесено зміни до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”.

У зв’язку з втратою чинності Законом України від 12.08.2014 р. № 1636-VII “Про створення вільної економічної зони “Крим” та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України”, проєктом акта передбачено, щj розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органами Пенсійного фонду України не направляються платникам, місцезнаходження яких є тимчасово окупованою територією України.

У тексти проекту зазначено, що постанова набере чинності з дня її офіційного опублікування.

Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду від 19 грудня 2003 року № 21-1.

Щоб отримати пенсію – необхідний стаж. Щоб був стаж – необхідно сплачувати внески. А якщо ви не перебуваєте у трудових відносинах з роботодавцями й не належите до платників єдиного внеску, тоді можете самі подбати про майбутню пенсію і докупити страховий стаж шляхом добровільної участі в системі загальнообов’язкового соціального страхування.

Тобто це реальна можливість для осіб, які є незастрахованими, забезпечити себе шляхом сплати страхових внесків на добровільних засадах та гарантувати стабільний дохід у разі досягнення пенсійного віку.

Щоб докупити стаж за поточний період, необхідно подати заяву, копії трудової книжки і документа, що посвідчує особу, а також виписки із системи персоніфікованого обліку, де відображені відомості про заробіток, дохід, внески і стаж застрахованої особи. Договір укладається на один рік. Сплата єдиного соціального внеску здійснюється щомісяця до 20 числа. А його сума не може бути меншою від мінімального розміру ЄСВ – у 2024 році це 1562 гривні.

Якщо людина хоче докупити стаж за попередній період, необхідно подати заяву із зазначенням періодів, яких не вистачає для призначення пенсії, то діє інша формула розрахунків. За «минулий період» єдиний соціальний внесок сплачується у подвійному розмірі. Цього року це 3124 гривень за кожен місяць. Сума сплачується відразу за весь період.

Для укладення договору про добровільну участь необхідно звертатись до Державної податкової інспекції за місцем реєстрації громадянина.   | Форіншурер