Ми не тільки розвиваємо свій бізнес, а й беремо активну участь у розвитку ринку страхування


Тема Страхування життя

Наталія Базилевська, Голова Правління «ГРАВЕ Україна»

Наталія Базилевська, Голова Правління «ГРАВЕ Україна» Цього року «Граве Україна Страхування життя» святкує свій 25-річний ювілей. Що стало «прагматичною» основою для віри акціонерів у страховий ринок України в 1998 році та що підтримує цю віру зараз, у період «екзистенційної» війни українців, тобто війни за право мати свою державність?

— Офіційним Днем народження «ГРАВЕ Україна Страхування життя» вважається 23 березня 1998 року, але готуватися до виходу на український ринок австрійська компанія почала з 1991 року, розуміючи як ринок страхових послуг зможе розвинутись на пострадянському просторі. Концерн GRAWE має чітко розраховані стратегічні моделі розвитку, що базуються на успішному досвіді майже 200 років.

За час присутності на українському ринку компанія разом з Україною пройшла через декілька фінансових, економічних та політичних криз, не втрачаючи, а тільки нарощуючи фінансову стабільність та лояльність клієнтів. До речі, ми успішно налагоджуємо відносини з корпоративним сегментом, створюючи нові продукти для бізнесу. Вивчаючи потреби клієнта, спеціалісти компанії знаходять найкращі шляхи для підтримки бізнесу та пропонують різні варіанти співпраці. У процесі роботи ми вивчаємо клієнта, з огляду на його потреби, тож кожен продукт або послуга має бути індивідуальним інструментом для кожного бізнесу.

З 1998 року компанія дотримується чіткого курсу сталого розвитку, тримаючись європейських стандартів та демократичних інституцій, виконуючи зобов’язання перед клієнтами, навіть у найважчі для країни часи.

Якими ключовими рішеннями, здійсненими проєктами всередині та поза компанією, ініціативами для розвитку ринку страхування життя, за ці 25 років ви, як компанія, по праву пишаєтеся? І чому?

— Краще за все, успішність бізнесу характеризують цифри. Тому, нам є чим пишатись:.

  • Активи «ГРАВЕ УКРАЇНА Страхування життя» за 25 років виросли у 2 939 разів, і становлять близько 5 млрд грн.
  • Фактичний запас платоспроможності перевищує нормативний показник на 41,57%.
  • У грудні 2022 року, в період блекауту та агресивних обстрілів (військової агресії) «ГРАВЕ Україна Страхування життя» здійснила дві найбільші виплати по дожиттю в історії всього українського страхового ринку: кожна виплата була розміром 3,3 млн гривень.
  • Компанія має договори з найбільшими в України розмірами накопичених сум, 6 млн грн, за якими вже здійснюються виплати пенсійних опціонів.

ГРАВЕ Україна була першою страховою компанією з іноземним капіталом на ринку України і весь цей час утримує цю першість за показниками стабільності.

ГРАВЕ Україна не тільки розвиває свій бізнес, а й бере активну участь у розвитку ринку страхування в цілому. Ми приймали участь в оновленні Закону України «Про страхування», та додали законодавчі норми, наближені до європейських стандартів. Це забезпечить етичність страхового бізнесу в цілому та розвиток довгострокових відносин з клієнтами.

У чому полягають головні «секрети» фінансової та операційної стійкості бізнесу вашої компанії, і всієї групи GRAWE, у періоди великих потрясінь? Що зараз і протягом майже 200 років дозволяє вашій групі компаній безперебійно працювати на складних ринках?

— Як ми зазначали раніше — політика концерну GRAWE направлена на подолання ризиків, маючи міцний фундамент. Головний секрет успіху GRAWE полягає в консервативній інвестиційній політиці та вибудовуванню довгострокових партнерських відносин з кожним клієнтом.

Стабільно позитивний імідж страхової компанії – це її найбільший актив.

Які ключові управлінські рішення дозволили зберегти стійкість та платоспроможність компанії у 2022 році, в періоді повномасштабної війни?

— Ми обрали вірну стратегію щодо організації гібридної роботи офісу, зробивши все для збереження команди, взаємодії з партнерами та страхового портфелю. Стримана політика щодо валютних коливань та підтримки клієнтів, зусилля направлені на капіталізацію компанії, привели до стабільного функціонування в хаотичні перші воєнні місяці, коли неможливо було прогнозувати що буде далі. Акціонери підтримали усі наші рішення, що є опорою для стабільного розвитку у важкі часи.

Наприкінці 2022 року обидві страхові кампанії ГРАВЕ Україна пройшли перевірку регулятором ринку - НБУ, та отримали високу оцінку діяльності, чим ми дуже пишаємось.

Кому ви вдячні за допомогу та підтримку цього року?

— Найперші слова подяки я хочу висловити нашим клієнтам: дякуємо за довіру, дорогі друзі! Для нас велика відповідальність та честь убезпечувати найцінніше, що у вас є – ваше життя та здоров'я.

Дякую співробітникам компанії що, навіть за складних обставин, ви продовжуєте працювати, забезпечуючи безперервність бізнесу та підтримку клієнтів, роблячи ГРАВЕ Україна важливим для функціонування економіки у цей винятковий період.

Щиро вдячні нашим партнерам, які виконують просто неймовірну роботу! Саме вони є драйвером розвитку страхового ринку. Саме вони ведуть просвітницьку роботу, популяризуючи ідею та філософію накопичувального страхування життя.

Ми вдячні акціонерам за розуміння складних процесів, які відбуваються в нашій країні та за можливість почуватися впевнено в періоди найбільшої турбулентності.

Який ваш ключовий підсумок першого великого ювілею, першого 25-річчя роботи компанії на ринку?

— Перші 25 років роботи ГРАВЕ Україна – це 25 років оптимізму. І ми з великим оптимізмом дивимось в майбутнє! Це шлях розвитку та становлення, це шлях примноження та надбань, це шлях євроінтеграції та стратегічного партнерства.

Які плани компанії на найближчий рік? Проекти? Партнери? Новий сервіс для клієнтів?

— Всесвітня пандемія та війна в Україні змінили світ, він вже ніколи не буде колишнім. Мільйони людей залишили домівки, багато компаній змінили офісний формат роботи на гібридний, світ активно діджиталізується. Ми не стоїмо осторонь процесів глобалізації, ГРАВЕ – консервативна компанія, так що договір страхування в біткоінах ми ще не готові презентувати.

У світі тотальної цифровізації важливо забезпечити надання послуг без необхідності безпосередньої присутності клієнта та зайвої бюрократії, ми активно оптимізуємо внутрішні процеси та комунікацію з клієнтами. Впроваджуємо доступ до державних цифрових ресурсів: медична документація, дані моторного ринку, дані клієнтів. Команда постійно працює над удосконаленням дистанційного обслуговування, адже тренди диктують економію часу та максимальну зручність сервісу.

Який сегмент клієнтів буде у фокусі. Корпоративні клієнти: як і з ким ми бачимо успішний розвиток цього напряму?

— Сучасний ринок постійно змінюється, показники коливаються, але незмінним залишається лише одне - підтримка клієнта у надскладний час. Спеціалісти різних напрямків синхронізовано працюють із корпоративним клієнтами, надаючи їм найвищий рівень обслуговування та сприяючи постійному розвитку. Вони розуміють потреби клієнтів і пропонують індивідуальні фінансові рішення, спрямовані на досягнення їхніх бізнес-цілей. Фахівці компанії відкриті до співпраці та готові надавати ефективні рішення, що відповідають унікальним потребам корпоративних клієнтів.

Наша команда вражає своєю здатністю до співпраці, розв’язання складних завдань і безкомпромісної відданості клієнтам, співпраця із фахівцями Страхування життя дає подвійний результат, адже синергія двох підрозділів, не лише підсилює нас як команду, а й дає клієнтам більше можливостей. За кожним з нас стоїть довгий шлях постійного вивчення нових аспектів бізнесу та розвитку як професіоналів.

Я пишаюся тим, що в щоденній роботі ми втілюємо довіру, розвиток та відкритість і клієнти це дійсно цінують. Так, корпоративні клієнти точно будуть у фокусі, та ми повинні створити для них цікаві страхові продукти з підвищеними лімітами, з “прокачаним” медичним. страхуванням, з можливістю, наприклад, інвестувати в європейські цінні папери.

Чому український ринок страхування змінюється сьогодні настільки стрімко? У яких аспектах?

— Український ринок страхування повинен змінитися для того, щоб інтегруватися в європейське середовище. 19 грудня 2021 року був прийнятий Закон України “Про страхування”, що вступить в дію 1 січня 2024 року. В ньому є чіткі вимоги щодо ліцензування страховиків, оцінки їх платоспроможності та ліквідності, механізму припинення дії страхових компаній. . Зміни українського страхового ринку неминучі, вимоги регулятора ринку їх пришвидшили.

Коли старі ринкові практики і орієнтири відживуть своє? І що може стати новими орієнтирами?

— Я особисто, бачу великі перспективи у розвитку unit-linked insurance. Це гібрид класичного накопичувального страхування життя з можливістю інвестувати в більш надійні інструменти фінансового ринку. Український бізнес має привабливу перспективу диверсифікування ризиків в тому числі через часткові інвестиції в європейські активи.

Чого можна очікувати у змінах правил гри на ринку страхування та страхування життя, зокрема, у середньостроковій перспективі? До чого ми готуємося як компанія, і до чого варто готуватися лідерам ринку?

— В короткостроковій перспективі нас чекає перемога, а потім відновлення країни. Ринок страхування у цей період буде максимально затребуваним, бо він може дати довгострокові засоби для відновлення економіки. Досвід відродження Європи після Другої світової війни дав активний сплеск розвитку страхового бізнесу. Уїнстон Черчилль казав про важливість страхування та бачив у ньому інструмент відновлення та розвитку повоєнної Великобританії. Тож активно працюємо з вірою в майбутнє страхування та України.