Що визначатиме розвиток страхового ринку України в 2024 році?


Тема Страховий та банківський нагляд

Андрій Пишний, Голова Національного банку України

Андрій Пишний, Голова Національного банку УкраїниВерхнерівнево контекст розвитку страхового ринку України в 2024 році формуватимуть – євроінтеграція та виконання Україною програми з МВФ, зазначив Андрій Пишний, Голова Національного банку України.

Рухатися за цими напрямами потрібно буде дуже швидко, аби не втратити жодної можливості для країни як на шляху до ЄС (підсилити її в переговорному процесі щодо членства в Євросоюзі), так і в отриманні фінансової допомоги від донорської коаліції. І ми розраховуємо, що страховий ринок також усвідомлює важливість цього.

Імплементація – це пріоритет, інтеграція – це завдання, яке визначатиме підходи НБУ, в тому числі до регуляцій. Регулятор зацікавлений, щоб національний страховий ринок був привабливим для іноземних приватних інвестицій, прогресивний, перспективний та адаптивний.

Таке оновлення ринку забезпечуватиме новий Закон про страхування, який набирає чинності з 1 січня 2024 року. Ми вже завершуємо роботу над нормативно-правовими актами, потрібними для його реалізації. Нас чекає певний період адаптації до нових норм, тому я закликаю ринок бути готовим до активного діалогу.

Підкреслю два важливих нововведення.

Перше – впровадження застосування ризик-орієнтованого пруденційного нагляду та удосконалення вимог до платоспроможності страховиків.

Друге – впровадження нового виду нагляду – нагляду за ринковою поведінкою. Йдеться про контроль додержання правил та стандартів надання фінпослуг і поведінки на ринку, поширення інформації про послуги, ділової репутації власників та керівників тощо.

Загалом 2024 рік стане роком нової парадигми нагляду, визначеної новим законом, новими вимогами до капіталу та інвестиційної діяльності та ризик-орієнтовним підходом. Відзначу, що так само, як і в банківському секторі, ми рішуче реагуватимемо на участь компаній у будь-яких схемах з ухиляння сплати податків.

Ми коротко проговорили також певні підсумки. Фактично завершене опрозорення страхового ринку. Кількість страхових компаній за результатами 9 місяців в річному вимірі зменшилася на 20% (із 139 до 111 компаній), водночас активи зросли на 3,5%. Як бачимо, кількість не означає якість.

Маємо позитивні тенденції за секторами, наприклад, зросли страхові премії в non-life сегменті ринку на 22% порівняно з аналогічним періодом попереднього року. Нарешті почалося пожвавлення бізнес- активності та збільшення кількості укладених договорів з фізособами.

Є й питання, що викликають певну стурбованість та потребують додаткової уваги, такі як: повільне зростання премій та зменшення кількості укладених договорів із страхування життя, а це основний інвестиційний ресурс. На жаль, також поки не відновилося страхування майна.

Знаю, що багатьох цікавить страхування воєнних ризиків. Ми працюємо над цим проєктом дуже плідно з міжнародними партнерами, зокрема зі Світовим банком та ЄБРР.

Сподіваємося не пізніше I кварталу 2024 року представити готовий механізм.

Серед нових для страхового сектору тем є готовність забезпечувати безперебійну роботу за будь-яких умов та реалізація проєктів з адаптації ветеранів війни. І перше, і друге – це питання стійкості компаній та соціальної відповідальності.

НБУ зацікавлений у ефективній та прозорій комунікацій. Ми маємо спільні завдання і розуміння, що ніхто, крім нас, не зможе їх виконати.